Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Asu Maro
 
 
Yayımlanan Sayı : 433

Ankara Caz Festivali İstanbul’da tanıtıldı - 12.11.2007

Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin 11. yıl programı, İstanbul’da, Les Ottomans Q Jazz Bar’da tanıtıldı. Şahane bir Kerem Görsev konseri eşliğinde... Bu yılın teması, “Büyük Orkestralar, Büyülü Sesler”.  Amaç, büyük orkestraları önemli solistlerle bir araya getirmek. Bir de anlamlı sloganı var festivalin: “Müziksel Isınma”.

1995 yılında Ankaralı bir grup caz severin kurduğu bir hayal olarak yola çıkıp kısa zamanda uluslararası arenada rüştünü ispatlamış bir etkinliğe dönüştü Ankara Caz Festivali. Üstüne üstlük bunu 'festivaller kenti’ İstanbul’da değil, 'siyasetin merkezi’nde yaptı.

Festival yönetmeni Özlem Oktar Varoğlu da en çok bununla övünüyor zaten: Artık, Ankara’nın adının siyaset dışında cazla da anılıyor olmasıyla... Hem de yıldan yıla zenginleşen bir programla ve arkalarında büyük bir ana sponsor olmadan...

“Biz kimseyi davet etmiyoruz artık” diyor, “Başvurular oluyor, aralarından seçiyoruz.” Ama, o çabanın ve başarının İstanbul’dan pek görülmediğini düşünüyor sanki... Bu yılın açılışını, 15 Kasım’da ODTÜ’de TSK bünyesinde kurulan Türk Armoni Yıldızları Orkestrası (TÜRKAY) yapacak. Gecenin 'büyülü sesi’ ise, 28 yıl aradan sonra stüdyoya girerek albüm hazırlayan Ayten Alpman olacak.

Dev orkestralar

27 Kasım’a kadar sürecek olan festivalde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Orkestrası ve TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Korosu, H.K.K Cazın Kartalları Orkestrası, TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, Kerem Görsev Trio ve Hacettepe Senfoni Orkestrası, İstanbul Superband gibi dev orkestralar yer alacak. Acapella müziğin önemli temsilcilerinden Grammy ödüllü Ladysmith Black Mambazo ise festivalin kapanış sürprizi.

17 yaşındaki İtalyan saksofoncu Francesco Cafiso ve Fransa’nın yeni nesil müzisyenlerinden piyanist-besteci Leila Olivesi festivale genç bir soluk getirecekler. Yitirdiğimiz caz sanatçıları Nükhet Ruacan ve Süheyl Denizci, TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile Ayşe Gencer ve Aydilge Sarp’ın konseriyle anılacaklar. Alternatif müziğin başarılı isimlerinden Aydilge, Greenpeace’ten aldığı destekle “Dünyanın Kalbi Durmasın!” parçasını ilk kez seslendirerek, küresel ısınmaya bir kez daha dikkatleri çekecek.

H.K.K. Cazın Kartalları Orkestrası’nın konserine bu yıl Yıldız İbrahimova ve Önder Focan konuk sanatçı olarak katılıyorlar.

Kerem Görsev Trio, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası ile birlikte gerçekleştirdiği “November in St. Petersburg” albümünün ilk konserini 7. İstanbul Caz Festivali’nde vermişti. Üçlü,  albümden parçaları Hacettepe Senfoni Orkestrası ile birlikte çalacak.

Festival’in bir diğer sürprizi, daha önce iki kez gelip Ankara için özel bir beste yapan, bunu dünyanın birçok yerinde senfoni orkestraları eşliğinde, Pat Metheny ile birlikte seslendiren Hollandalı piyanist Michiel Borstlap.

Öğrencilere özel indirim

İstanbul Superband, Gevende, Brezilyalı Belchior Trio, Wax Poetic projesiyle İlhan Erşahin, Genç Cazcılar bölümünde MCNKY, Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin diğer konuklarından bir festival klasiği olan, dileyen caz müzisyeninin katılabileceği jam session’lar ise cuma ve cumartesi geceleri geç saatlerde Sheraton CopperClub’da*.

Kendi öğrencilik yıllarını unutmayan bir yönetmeni var festivalin. Öğrenci biletleri 7,5 YTL’den satılıyor, üstelik festivale katılan üniversitelerin müzik kulübü üyelerine ve burs fonu öğrencilerine ücretsiz giriş kartı veriliyor.

Ankara Caz Festivali, her yıl çıtayı biraz yükselterek  yoluna devam ediyor. Bu yıl büyük orkestralarla gümbür gümbür duyuracak sesini. Herhalde sınırların dışına taşan ses, 'festivaller kenti’ İstanbul’dan da duyulur...*
Ayrıntılı bilgi  www.ankaracazfestivali.org   www.leo.com.tr   www.acd.org.tr  adreslerinde.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020