Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1771
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Eski 45'likler bu yıl da dönmeye devam edecek - 10.01.2006Haziran 2005'te piyasaya sürülen ve büyük ilgi gören 'Bir Zamanlar' serisinin merakla beklenen ikinci karma albümü çıktı. 'Gel Tezkere' ile Esmeray, 'Samanyolu' ile Berkant albümde yer alan isimlerden...

Türk pop müziğinin mahzeninde açılmamış sandık kalmayacak. 2003'te 'Bak Bir Varmış Bir Yokmuş', 2005'te de 'Bir Zamanlar' başlıklı seri ile 60'lı ve 70'li yıllara damgasını vurmuş Türk pop müziği klasiklerinin orijinal kayıtları tozlu sandıklardan çıkarılıp elden geçirilerek yeniden dinleyiciyle buluşturulmuştu.
Eski 45'likler, bu yıl da dönmeye devam ediyor. SONY BMG ve OSSI Müzik etiketiyle Haziran 2005'te piyasaya sürülen ve büyük ilgi gören 'Bir Zamanlar' serisinin ikinci karma albümü de yayımlandı. Tamamı orijinal kayıtlardan oluşan 'Bir Zamanlar 2', Türk popunun 60'lı, 70'li ve 80'li yıllarda dillere marş olmuş şarkıların adeta bir resmi geçidi gibi.

Albümde yer alan isimlere gelince... Sesi ve yorumu kadar güzelliğiyle de hafızalarda yer edinen Nazan Şoray'dan yakın bir geçmişte Aşkın Nur Yengi tarafından yeniden seslendirilen 'Sana Merhaba Dedim'; emsalsiz sesiyle Yeliz'den sözleri 70'erde Türk popunun neredeyse üçte birine imza atmış Oktay Yurdatapan imzalı 'Yalan'; bugünlerde çok moda olan manken-şarkıcı modasının ilk ve en mükemmel örneklerinden Lale Belkıs'tan 'Kendi Düşen Ağlamaz'; çok az sayıda şarkısı ile müzik tarihinde derin bir iz bırakmayı başaran Funda'dan Zuhal Olcay tarafından yeniden seslendirilerek yıllar sonra tekrar bir hit haline gelen 'Çaresizim'; Banu'nun eşsiz yorumuyla 'Unutulur', Türk popunun buruk ve hüzünlü sesi Esmeray'dan 'Gel Tezkere' ile Berkant'tan plak baskısı sonrası 1967 tarihli orijinal kaydıyla ilk kez bu albümde yayımlanan unutulmaz 'Samanyolu', 'Bir Zamanlar 2' albümünde yer alan parçalardan birkaçı.

Albümün sürprizleri de var. Mesela Türk tangosunun kadife sesi Esin Engin'i sadece tango yorumcusu olarak tanıyanların heyecanla dinleyecekleri dokunaklı bir pop şarkısı 'Buruk Acı', sürprizlerden biri. Bir Türk filmi klasiği olan parçanın sözleri, Yeşilçam'ın 'Sultan'ı Türkan Şoray imzalı. Bir başka sürpriz de 'Yeter ki'. Türk popunun 'Minik Serçe'si Sezen Aksu eskiden de başkalarına söz ve müzik veriyordu. 'Yeter ki' de bunlardan biri. Müzikte olduğu kadar sinema ve tiyatroda da kendini kabul ettirmiş Saadet Sun'un yorumuyla bestesi Aksu'ya ait 1978 tarihli bu parça da albümde. Arda Uskan, Naim Dilmener, Nebil Özgentürk ve Atilla Aydoğdu gibi isimlerin albümde yer alan şarkı ve şarkıcılar için yazdığı yazıların yanı sıra o yıllara ait fotoğraf, afiş ve haberlerle de süslenmiş kartonetiyle 'Bir Zamanlar 2' albümü, Türk pop müziği arşivinin vazgeçilmez parçalarından biri olmaya aday.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020