Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Romantik Polonyalı dahi besteci Frédéric Chopin'in eserlerinin yayınlanacağı Chopin Radyo yayınına başlıyor. - 29.10.2015Dünyaca ünlü Polonyali besteci Frédéric Chopin'in, dünyanın önemli piyanistleri ve orkestraları tarafından yorumlanmış tüm eserlerinin yayımlanacağı, bir Mavi Nota e_Müzik Gazetesi kuruluşu olan Chopin Radyo, bestecinin  17 Ekim 1849'da vefatının ardından Paris'teki Père Lachaise Mezarlığı'na defnedilişinin 166. yıldönümü olan 30 Ekim 2015 günü programlı yayınına başlıyor.

Dünyaca ünlü piyanistler,
İdil Biret, Gülsin Onay, Zoltan Kocsis, Samson Francois, Chris Bremeer, Brigitte Engerer, Martha Argerich, Marizio Pollini, Cladio Arrau, Janusz Olejniczak, David Kadouch, Andarc Scheiff, Krystian Zimmerman, Arthur Rubinstein, Dinu Lipatti, Vladimir Horowitz ve daha bir çok önemli ve ünlü piyanistin yorumlarıyla hayat bulan Chopin eserleri, Chopin Radyo'da kesintisiz akışla yayınlanacak.

Chopin Radyo, www.mavi-nota.com adresinden ya da http://chopinradyo.mavi-nota.com/ adresinden dinlenece
ği gibi google play store'dan Chopin Radyo uygulaması akıllı cep telefonlarına indirilerek cep telefonu aracılığı ile de dinlenebilecek.

Chopin Radyo'nun program akı
şı aylık olarak belirlenecek, program düzeni mavi nota e-müzik gazetesi'nin facebook grup sayfasından,  mavi nota müzik gazetesi'nden açıklanacaktır.

Radyonun genel yayın yönetmeni Müfit Semih Baylan'ın ki
şisel arşivinde bulunan 100 bin adet dijital Chopin kaydı, radyonun yayın arşivini oluşturmaktadır. Bu nedenle geniş bir arşive saip olma şansını elinde bulunduran Chopin Radyo, Polonyalı romantik besteci Chopin'in seslendirilmiş hemen tüm eserlerini yayımlayacaktır.

Chopin Radyo'da yayımlanacak olan ba
şlıca Chopin eserleri arasında Piyano konçertosu no 1, Piyano konçertosu no 2, Cenaze marşı (Chopin piyano sonatı no 2),Piyano sonatı no 3, Fantasie impromptu (Chopin impromptu no 4), Noktürn no 1, Noktürn no 2, Grande valse brilliante (Chopin vals no 1), Vals no 6, Vals no 7, Mazurka no 5, Polonez no 3, Polonez no 6, Prelüd no 15, Etüd no 3, Etüd no 5, Etüd no 12, Balad no 1 bulunmaktadır.


Frédéric François Chopin (22
Şubat veya 1 Mart 1810, Zelazowa-Wola - 17 Ekim 1849, Paris), (doğum adı Fryderyk Franciszek Chopin), romantik dönemin Polonyalı piyanist ve bestecisi.

Chopin tüberküloz nedeniyle 1849'da hayata gözlerini yummu
ştur.

Babası Fransız, annesi Polonyalı olup ömrünün büyük kısmını
şöhretini kazandığı Paris'te geçirmesine ve klasik müzik literatüründe Fransız ismiyle anılmasına rağmen gönlü her zaman o dönem Rus işgali altındaki vatanı Polonya'da olmuştur. Bu durumu ile Chopin devrinin önemli karakterlerindendir. Milli sınırların üzerinde bir müzisyendi denebilir. Zaten 19.yyda ortaya çıkan yeni tip bir sanatkarın veya dahi virtüozların hali milli bir sanatkar olmaktan çok evrensel bir sanatkar olmaktır.

Chopin, tam anlamıyla romantik bir sanatkar, fakat yine yaratılı
ş bakımından bambaşka bir şahsiyetti. Besteciliği bunu en açık şekilde gösterir. Pek az eseri istisna edilirse besteciliği tamamen piyanoya vurmuştur. Piyanodan kendini gösteren yeni tınlama imkânları çıkarmış, ayrıca devrinin henüz ulaşamadığı tınıları bile keşfetmiştir. Bununla birlikte armonilerinin geniş ve zengin ifade sahası, çok farklı üstünlüğünü, bu melodiler ve onların ortaya konuşunda beliren ritimlerin özel bir serbestlikle düzenlenişi ve sonunda lirik şiire has bir tattan gelişerek yükselen ifade yeteneği gibi nitelikleriyle, Chopin’in Fransız müziğinin ancak çok daha sonra varabildiği özelliklerin ilk hatlarını tespit etmek mümkündür.

Ne kadar uzakta ya
şasa da derin bir hisle vatanına daima bağlı kalmıştır. Kendisinden önce konser salonlarında görülen mazurka ve polonezleri folklör statüsünden çıkarıp sanat seviyesine yükselten odur.

Gerçekte, yetene
ği küçük yaşta beliren ve genç yaşta olgunlaşan bu müzisyen de çalışma yolunu tutmak zorunda kaldı. Beethoven’in öldüğü sene Joseph Elsner’in öğrencisi olarak Varşova’da genel dikkat ve ilgiyi üzerine çekti. Viyana’da kaldıktan sonra Temmuz Devrimi sırasında Paris’e geldi. Orada piyanist olarak ünlendi ve adı Avrupa'nın her tarafına yayıldı. Besteciliği de orada gelişti ve yükseldi. 1837-1847 arasında Fransız yazar George Sand (Barones Dudevant) ile inişli çıkışlı bir ilişki yaşadı. Ömrü boyunca kırılgan ve zayıf olan bedeni 1849'da tüberküloza yenik düştü. Cenazesinde kendi bestelediği Marche Funébre-Cenaze Marşının (2.Piyano Sonatı-3.Bölüm) değil Mozart'ın Requiem'inin çalınmasını istedi. Paris'te Pére-Lachaise mezarlığında gömülüdür.

Sanatçının kalbi ise Var
şova'da bir kilisede bulunmaktadır.

Chopin’in yeni bir fikri aristokrasisinin temsilcisi olarak gören Schumann genç besteciyi sonsuz takdir ifade eden
şu sözlerle alenen selamlıyordu: “Şapkalarınızı çıkarın baylar, bir dahi geliyor. Şair olmak için kocaman ciltler doldurmak gerekmez; bir iki şiirle bu unvana layık olabilirsin. Chopin de böyle şiirler yazmıştır”.

Impromptu (1991) isimli film kendisi ile George Sand'in tanı
şmasını konu almaktadır. Filmde Chopin'i BAFTA ve Altın Küre ödüllü aktör Hugh Grant canlandırmıştır. Filmde Judy Davis (George Sand) ve Emma Thompson da rol almıştır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021