Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1771
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 42 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin sahnelediği operanın ikinci perdesinde bazı sanatçıların türbanla sahnede yer alması, izleyicilerden bazılarının tepkisine neden oldu. - 18.02.2015Antalya Devlet Opera ve Balesi, ünlü İtalyan besteci Gioacchino Rossini'nin, konusu itibariyle Avrupa sanatında 'Türk' etkisinin önemli bir örneği olarak dikkat çeken 2 perdelik 'İtalya'da Bir Türk' adlı komik opera eserini sahneledi. 19'uncu yüzyıla ait eserin prömiyeri, dün saat 20.00'de Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde yapıldı.


Eserin ikinci perdesinde sanatçılardan 2'sinin ba
şlarında türban ve tesettür kıyafetle sahnede yer alması, bazı izleyicilerin sessiz tepkisine neden oldu. İzleyicilerden bazıları, "Eserde Türk erkeği kıro, Türk kadını ise türbanlı tanıtılıyor. Türban opera sahnesine kadar girdi" söylemiyle salonu terk etti.


Emekli rejisör Mehmet Ergüven'in yorumuyla hazırlanan eserin ilk bölümünde salondan ayrılan bazı izleyiciler, fuayedeki Antalya Devlet Opera ve Balesi'ne ait anı defterine de tepkilerini yazılı olarak aktardı. Bir izleyici, "1814 yılında kaleme alınmı
ş bu eserin ilk sahneye konuluş koreografisi esas alınmalıydı. Eseri günümüze adapte etme gayreti anlamsız ve G. Rossini'ye haksızlık olmuş" sözlerine yer verdi.

 

Anı defterine daha sert sözler yazan bir izleyici ise "Sanata kirli eller, kirli ruhlar uzandı. Güzel eserleri mahvetmeye hakkınız yok. Türk kadını ve Türk erkeğinin tarifi bu mudur? Yazıklar olsun sizlere" dedi. Bir başka izleyici de "Bir Türk kadını olarak ne kendime, ne de erkeklerimize böylesi kıyafetleri yakıştıramadım. Biz bu değiliz. Sürekli gelen bir izleyici olarak 2'nci perdeyi seyretmiyorum. Yazık olmuş" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

 

Rejisör Mehmet Ergüven'in sahneye koyduğu 'İtalya'da Bir Türk'ün orkestra şefliği Gaetano Solıman ile Ömer Yöndem, koro şefliğini ise Mahir Seyrek üstlendi. Eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Gülay Korkut, ışık tasarımı da Müfit Özbek imzasını taşıyor. Eserde, Ankara, İstanbul ve İzmir Devlet Opera ve Balesi'nden konuk sanatçılar da sahne alıyor. 19. yüzyıl başlarında İtalya'nın en önemli bestecisi kabul edilen Gioacchino Rossini'nin eseri, orijinal dili olan İtalyanca sahneleniyor.


Eser, 19 Şubat Perşembe saat 20.00'de ve 21
Şubat Cumartesi saat 15.00'de tekrarlanacak.

ODATV

          

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020