Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 42 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Oyuncular Sendikası ile Mesleki Yeterlilik Kurumu işbirliği... - 25.07.2014Eğitimin istihdamla uyumunu güvence altına alarak nitelikli insan kaynağının oluşmasına öncülük eden, uluslararası ölçekte tanınan, paydaşlarla birlikte, yeterlilikleri tanımlayan ve tanıyan uluslararası düzeyde kalite güvencesi sağlanmış Ulusal Yeterlilik Sistemini kurmak ve işletmekle yükümlü kamu kurumu olan Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun resmi internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre, 2011 yılında kurulan ve tam adı Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası olan Oyuncular Sendikası tarafından iki adet meslek standardı hazırlandı.

Duyuruda
şöyle deniliyor:  Oyunculuk alanındaki meslek standartlarının belirlenmesi amacıyla MYK ile Oyuncular Sendikası arasında imzalanan “Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü” kapsamında görevlendirilen Oyuncular Sendikası tarafından Opera Şarkıcısı (Seviye 5) ve Dansçı (Seviye 5) taslak meslek standartları hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara görüşe gönderilmiştir.

Söz konusu taslak meslek standartları için görü
ş alma süresi 27 Temmuz 2014 tarihinde tamamlanacaktır. Taslak standartlar Oyuncular Sendikası tarafından gelen görüşler doğrultusunda gözden geçirildikten sonra, MYK Kültür Sanat Sektör Komitesinin görüşüne sunulacaktır.

Buradan da anla
şılacağı üzere, imzalanan protokol gereği, sanat kurumlarının mesleki standardı Oyuncular Sendikası tarafından belirlenmiş olacaktır.

Bu
şekilde klasik sanatlar ve bunların sanat eğitimi tamamen ortadan kaldırılmış oluyor.

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Türkiye Sanat Kurumu ve Sanatın Desteklenmesi Yasası,
şu an yürürlükte olan anayasamıza aykırı kurumlardır. Çünkü Mesleki Yeterlilik Kurumu Milli Eğitim Bakanlığını, Türkiye Sanat Kurumu ve Sanatın Desteklenmesi Yasası Kültür Bakanlığını lağvetmektedir.

Mesleki  Yeterlilik Kurumu ve Türkiye Sanat Kurumu ve Sanatın Desteklenmesi Yasası, kamucu e
ğitimi ve kültür hizmetlerini  küresel sermayeye devretmekte, diplomaları yutarak, küresel sertifika ve sınav şirketleri piyasasını kurmakla görevlendirilmişlerdir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020