Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1771
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Fado'nun Divası Mariza Yeni Albümü Fado Tradicional'in dünya turnesi nedeniyle İstanbul'da - 24.01.2011Amerika’nın Blues’u, İspanya’nın Flamenko’su, Arjantin’in Tango’su varsa, Portekiz’in de Fado’su var. Bazı müzikler yalnızca dinlemek ya da söylemek için yapılabilir ama Fado yalnızca hissedilir. Mariza'yı ve şarkı söyleyişini anlatmak için 4 kelime yeterli. Tutkulu, Zarif, Hisli ve Buğulu... Mariza ise neden Fado’yu seçtiğini şu cümleler ile anlatıyor. “Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir. Üzücü değil melankoliktir. Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.”

Grammy Ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, ilk Dünya Müzik Ödülünü de yine Fado söyleyerek almı
ştı. Paris'te Fen Edebiyat Akademisi'nin “Medaille de Vermeil” madalyasıyla ödüllendirilen sanatçı, son albümü "Terra "ile En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödüllerinin de sahibi oldu.

Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurtdı
şında en iyi temsil eden sanatçı ünvanı alan Mariza, 1999 yılında efsane Fado şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan Vakıf tarafından "Fado'nun Sesi" unvanını aldı. Türkiye'de de büyük hayran kitlesine sahip olan sanatçı yepyeni albümü 'FADO TRADICIONAL'ın dünya turnesi kapsamında 2 Şubat'ta İş Sanat'ta!

MARIZA Hakkında

"Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir.Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi". Mariza

Mariza, ruhunu Lizbon’un Mouraria kasabasında büyüten Mozambik asıllı bir
şarkıcı.  Fado şarkıcılarını ve fadoyu ilk öğrendiği yerlerin anıları, şarkılarında yaşamaya devam ediyor. 

2001 yılında yayınlanan ilk albümü, Fado Em Mim (
İçimdeki Fado), Portekiz’de 4 kez platin plak satışına ulaşınca, uluslararası platformda dikkati çekmeye başlayan sanatçı, hemen ardından 2002 yılında Quebec Yaz Festivali’nde “En İyi Performans” dalında birincilik aldı. Aynı yıl New York Central Park, Womad Festivali, Londra South Bank ve Lizbon’da kapalı gişe konserler verdi. 

2003 yılında BBC Avrupa Dünya Müzik Ödülleri’nde  “En
İyi Sanatçı” ödülüyle yeni neslin yeni fado yıldızı haline gelen Mariza: “Kendimi fadoyla anlıyorum” diye konuşuyor…

Mariza bütün zamanların en çok satan fado albümü “Fado em Mim” ile tüm dünyanın ilgi oda
ğı olurken, German Critic Awards 2001-2003, European Breakers Award 2003, Portugals Personality of the Year Award 2003, Coup de Couer Mirror Award-Canada 2003 ödülleri ile ününe ün kattı.

İkinci albümü Fado Curvo (Eğri Fado), fadoyu tıpkı hayat gibi düz olmayan, içinde tutku, aşk ve her türlü iniş çıkışları olan bir müzik olarak tanımlıyordu.

Mariza bu albümde di
ğer albümünün aksine orijinal eserlere yer vermişti.  Bu albümüyle de Almanya’nın önemli eleştirmen ödüllerinden “Deutsche Schalplatten Kritik Award” la ödüllendirilen Mariza, Billboard Dünya Müzik listelerinde de en çok satanlar arasında ilk ona girmeyi başardı.

Mariza Avrupa ve Kuzey Amerika’da ardı ardına gerçekle
ştirdiği konserler, Londra’daki Royal Hall’den, Frankfurt’taki Alte Oper’e kadar en saygın konser salonlarındaki performanslarıyla, Portekiz’deki yabancı uyruklu gazeteciler tarafından Portekiz kültürünü geniş kitlelere ulaştıran bir sanatçı olarak ” 2003 Yılının İsmi” ilan edildi.

2004 yılında, MIDEM ‘in ödüllendirdi
ği sanatçı, aynı yıl Olimpiyat Oyunları için kaydedilen resmi albümde ünlü sanatçı Sting’le beraber “A Thousand Years” adlı şarkıyı seslendirdi.

Mariza’nın üçüncü stüdyo albümü “Transparente (
Şeffaf)” tüm Avrupa, Latin Amerika ve Amerika’da toplam 35’ten fazla ülkede yayınlandı.

Albümü Transparente ile
şarkılarını Fernando Maurício, Carlos do Carmo ve Amália Rodrigues gibi fado efsanelerine ithaf eden Mariza, bu albümde başka ritmik formlarla yepyeni şarkılar denedi.

Mariza bugüne kadar dört kıtada, dünyanın saygın konser salonlarında hayranları ile bulu
ştu. Los Angeles Filarmoni Orkestrasıyla Walt Disney Konser Salonu’nda, New York’ta Carnegie Hall’de, Sydney ünlü Opera Evinde “Fado”’yu binlerce izleyiciye ulaştırdı. Kahire Uluslararası Şarkı Festivali’nde şeref konuğu olan Mariza, Lizbon’da Monsanto Park’ta 22 bin kişiye şarkılarını söyledi. Chicago Dünya Müzik Festivali, San Fransisco Caz Festivali gibi prestijli festivallerin aranılan isimlerinden biri haline gelen Mariza 2005 yılı boyunca tüm Avrupa ve Amerika’yı dolaştı.

Danimarka Krallı
ğı tarafından Hans Christian Andersen’in uluslararası elçisi ilan edilen Mariza, bu ünvana Portekiz’deki ya da uluslararası ününden ötürü değil, Fado’nun şiirsel melankolisini en iyi temsil eden kişi olduğu için layık görüldü.

Live 8 konserlerinde Peter Gabriel, Youssou N’Dour gibi isimlerle Cornwall’da sahne alan Mariza, kökleri Mozambik’te olan bir sanatçı olarak, en gururlu günlerinden birini ya
şadı.

Mariza, Amalia Rodrigues Vakfı tarafından, Uluslararası Kariyer Ödülü alırken, Portekiz Devlet Ba
şkanlığı’nın Portekiz kültürünü yurtdışında temsil edenlere verdiği onur ödülünü de aldı.

Sanatçı ayrıca Portekiz Altın Küre Ödülleri’nde albümü Transparente ile “Yılın Yorumcusu” ödülünün sahibi oldu.  

2006 Kasım ayında yayınladı
ğı canlı albüm kaydı “Concerto em Lisboa”'da sanatçıya Lizbon Senfoni orkestrası eşlik etti. CD ve DVD formatı ile yayınlanan albümü Lizbon'daki Torre de Belem'de kayıt edildi.  

Carlos Saura'nın filmi FADOS da ba
şrolde oynayan Mariza, 2007 yılında Finlandiya’da “Emma gala” ödüllerinde “Uluslararası En İyi Sanatçı” kategorisinde adaylığı Robbie Williams, Andrea Bocelli, Basshunter,  Iron Maiden ve Red Hot Chili Peppers gibi isimlerle paylaştı…

Ünlü Alman fotoğraf sanatçısı Bettina Flitner’in “Avrupa’daki 100 Önemli Kadın” projesine davet edilen Mariza , Avrupa Parlamentosuna sunulan bu projede de yeralmış oldu…

Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, konser albümü  “Concerto em Lisboa” ile Latin Grammyleri’nde “En İyi Folk Albümü” dalında adaylar arasına girdi.

Paris Fen Edebiyat Akademisi tarafından prestijli bir madalya olan “Medaille de Vermeil” ile kültür ve sanata katkılarından dolayı ödüllendirilen Mariza’nın kariyeri başarıyla yükselmeye devam ederken, 2008 yılında yayınlanan albümü “Terra” tüm dünya için kaydedilmiş bir Portekiz albümü olarak sunuluyor.

Mariza son albümü "Fado Tradicional" ile adından anla
şılacağı üzere köklerine ve geleneksel fadolara dönerek nostaljik bir Portekiz rüzgarı estiriyor.

FADO TRADICIONAL Hakkında
Mariza 2008 yılındaki albümü Terra ile flamenko, caz ve Afrika etkilerini bir araya getirirken son albümü Fado Tradicional (Geleneksel Fado) ile adından da anlaşılacağı üzere köklere dönüyor. Mariza’nın çocukluğunda ve genç kızlığında ailesinin tavernasında dinlediği geleneksel fadoları yorumlayarak kendi geçmişiyle de buluşuyor. Fado Alfacinha, Fado Vianinha  ve Fado Zé António gibi geleneksel melodileri bu albümle birlikte tekrar dinleyicilerine sunuyor.

Mariza gelenekseli hiç terk etmediğini söylerken, bu albümle daha önceki albümlerine göre çok daha gelenekçi bir tarzda karşımıza çıkıyor.

Son albümün konserleriyle birlikte sahnede fado tavernalarındaki atmosferi hazırlayan Frank Gehry, gelenekselliği en ince ayrıntılarına kadar sahnelere de taşıyor.

2 ŞUBAT 2011- 20.00 - İŞ SANAT

Biletler Biletix'de!  www.biletix.com Biletix Çağrı Merkezi (0 216 556 98 00)
1.KADEME:107 TL, 2.KADEME:97 TL, 3.KADEME:82 TL, İNDİRİMLİ:67 TL

Pasion Turca Basın Sorumlusu: 
CENK ERDEM cenk@pasionturca.net  - 0212 2744348 - 0533 4994149
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020