Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 51 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Karadeniz'de saklı kalmış kadın sesleri, Saklı Ezgiler: Kizirnos - 30.07.2010Yapımcılığını ve projesini Birol Topaloğlu’nun üstlendiği Saklı Ezgiler / Kizirnos adlı albüm Colchis Müzik etiketi ve IMM Dağıtım ile müzik marketlerdeki yerini aldı.

Karadeniz’in müzikal zenginliğini korumuş bir bölgesinden gelen ve ağırlıklı olarak akapella ( insan sesi) kadın sesleri ezgilerinden  oluşan albümün derleme ve arşiv kayıtları Mecit Çeliktaş’a, yeni yapılan stüdyo kayıtları ise Birol Topaloğlu’na ait.

Saklı Ezgiler
’in ilginç bir hikayesi var…  Bu hikâye, günün birinde ; Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Kizirnos (Kayacık) köyünden Mecit Çeliktaş’ın Birol Topaloğlu’na yazdığı duygu yüklü bir mektupla başlar.

Çeliktaş mektubunda, kendi köyündeki yaşlı kadın seslerini kayda ge
çirmeye Topaloğlu’nun derlemelerinden etkilenerek başladığını, üstelik bu ezgilerin Lazeburi derleme albümündeki kadın seslerine çok benzediğini söyler. Gerçekten de Çeliktaşın derlemeleri Trabzon ve çevresinin bilinen müziğinden farklılıklar göstermekte idi. Köyün göçebe tarihi kısmen bu farklılıkları açıklayabilir. Zira Kizirnos köyüne Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in çeşitli yerlerinden insanların gelip yerleştiği bilinmektedir.

Albümde yaylalarda kaydedilmiş eski çoban ezgilerinden kaval kayıtlarına, atma türkülerden ağıtlara, kına ezgilerinden horonlara kadar bir çok müzikal geleneği bir arada bulmak mümkün. Derleme kayıtlarındaki Kizirnoslu kadınların kendilerine has özgün söyleme teknikleri ile Çeleboğlu Hasan’ın kaval çalım tekniği özellikle dikkatleri çekiyor. Derlemelerin yanı sıra albüm kitapçığında yer alan Kizirnos’a dair bilgiler, resimler ve hikayeler de yine Mecit Çeliktaş’a ait.  

Albümdeki 16 orjinal eski analog kaydın yanı sıra bugün yörede unutulmak üzere olan  Oy Hanugum’ ağıdını İlknur Yakupoğlu’ndan,  yine neredeyse hafızalardan silinmiş bir kaval  ezgisini ve köyün son tulumcusu Tis Hasan Dayı anısına tulum ile çalınan kına ezgisini Mecit Çeliktaş’tan; kadınlı erkekli gruplar halinde  bir  atma türküyü de Birol Topaloğlu’nun kemençesi eşliğinde dinleyebilirsiniz.

Farklı bölgelerden gelip birlikte yaşayan Kizirnos’luların oluşturdukları bu kültürün bir ürünü olarak Saklı Ezgiler, ‘müzik’ ve ‘hafıza’nın ilişkisine dair oldukça çarpıcı bir örnek teşkil etmektedir. Bu anlamda albüm, akademik çalışmalara da kaynaklık edecektir.    

Colchis Müzik 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020