Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Leyla Gencer Şan Yarışması için başvurular başladı. - 15.02.2010İlki 1995 yılında düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması’nın amacı, dünyanın dört bir yanındaki genç yetenekleri saygın bir yarışma çerçevesinde uluslararası opera sahnelerine kazandırmak ve kariyerleri için olumlu ve anlamlı bir başlangıç sağlamaktır. Türkiye’nin opera dünyasına armağan ettiği en önemli şan sanatçısı olan 2008 yılında yitirdiğimiz Leyla Gencer’in adına düzenlenen yarışmanın altıncısı 21-26 Ağustos 2010 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

İki yılda bir düzenlenen yarışmanın organizasyonu 2006 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile La Scala Tiyatrosu Sahne ve Gösteri Sanatları Akademisi Vakfı tarafından yürütülüyor.

Yarışma, Berlin, Barselona, Milano ve İstanbul’daki opera evlerinde yapılacak canlı ön elemeler sonrasında, İstanbul’da toplanacak uluslararası bir jüri önünde seyirciye açık olarak gerçekleştirilecek.

Genel bilgi ve yarışma programı

ÖN ELEMELER

Ön elemeler sırasında adayların kendi seçtikleri 2 opera aryasını, orjinal dilinde ve tonunda (bağlanan resitatifi ile birlikte) seslendirmeleri gerekmektedir. Ön elemelerin canlı gerçekleştiriliceği şehirler:

3 Mayıs, Staatsoper Unter den Linden-BERLİN

10 Mayıs, Gran Teatre del Liceu-BARSELONA

13 Mayıs, Accademia Teatro alla Scala- MİLANO

15-16 Mayıs, Salon (İKSV)-İSTANBUL

Yarışma her milliyetten ve yarışma tarihinde 18-32 yaş arasında olan (26 Ağustos 1978′den sonra doğan) tüm ses gruplarındaki şancılara açıktır.

Adayların 16 Nisan 2010 Cuma, gününe kadar aşağıdaki malzemeleri İKSV adresine iadeli taahhütlü posta yoluyla ya da şahsen teslim etmesi gerekmektedir. Gönderilen malzemeler iade edilmeyecektir.

1.Eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru formu,
2.Pasaport ya da nüfus cüzdanı fotokopisi,
3.2 adet fotoğraf (6 x 9 cm boyutlarında vesikalık),
4.İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş,
5.Öğrenim durumunu, temsil, konser ve ödüllerini kanıtlayan belgeler,
6.50 Avro tutarındaki başvuru ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu fotokopisi.**

*Başvuru ücreti: Yarışmaya başvuru ücreti 50 Avro’dur. Eleme sonucu ne olursa olsun bu ücret aide edilmeyecektir. Ücret aşağıda belirtilen banka hesabına gönderilmelidir.

Alıcı Adı : İstanbul Kültür Sanat Vakfı

Banka Şubesi: YAPI KREDI BANK / BEYOĞLU BRANCH

Adres: İstiklal Cad. Elhamra İş hanı No: 130 Kat: 2 Beyoğlu

İSTANBUL / TURKEY

Hesap No: 11364564

Swift: YAPITRIST

Iban No.: TR030006701000000011364564

ÖN ELEME BAŞVURU ADRESİ:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı

Sadi Konuralp Caddesi No: 5

34433 Şişhane – İstanbul

T: +90 212 334 07 76

F: +90 212 334 07 19

info@leylagencer.org

Ön eleme sonucunda 40 şancı İstanbul’da yarışmaya hak kazanacaktır. Eleme sonuçları adaylara Haziran ayının ilk yarısında bildirilecektir.

KAYIT VE KURA ÇEKİMİ

(İSTANBUL)

Yarışmacılar, yarışmanın başlangıç tarihinden bir gün önce İstanbul’a gelerek, 21 Ağustos 2010 Cumartesi günü 13.00-17.00 saatleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bulunan Yarışma Sekreterliği’ne kayıt yaptırmalıdır. Kayıt yaptırmayan yarışmacılar (önceden bildirilen zorunlu durumlar hariç) yarışma dışı bırakılır. Kayıt işlemi sırasında yarışma adaylarının resmi arya listelerini (dört opera aryası ve bir oratoryo ya da kantattan solo pasaj) bildirmeleri gerekmektedir.*

Kayıt işleminin ardından adaylar, sahne sıraları için kura çekimine katılacaklardır. Katılamayan yarışmacılar adına kura çekimini Yarışma Sekreteri gerçekleştirir ve bu her aşamadan sonra tekrarlanır. Çeyrek final için kura çekimi, 21 Ağustos 2010 tarihinde saat: 18.00′de yapılacaktır.

*Tüm eserlerin ezbere söylenmesi zorunludur.

Yarışmacılar sundukları programlarda değişiklik yapma hakkına sahip değildir; değişiklik yapma yetkisi sadece gerekli durumlarda yarışma jürisine aittir.

ÇEYREK FİNAL

PİYANO EŞLİĞİNDE

22-23 AĞUSTOS 2010

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda seyirciye kapalı olarak gerçekleşecek çeyrek finalde, yarışmacılar organizasyona sundukları resmi arya listelerinden kendi seçtikleri bir arya ile jürinin seçtiği ikinci bir aryayı seslendirecektir. Jürinin belirlediği barajı aşanlar yarı finale kalır.

YARI FİNAL

PİYANO EŞLİĞİNDE

24 AĞUSTOS 2010

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda seyirciye açık olarak gerçekleşecek yarı finalde, yarışmacılar resmi arya listelerinden jürinin seçeceği iki aryayı seslendirecektir.

FİNAL

ORKESTRA EŞLİĞİNDE

26 AĞUSTOS 2010

25 Ağustos 2010 tarihinde yapılacak genel provanın ardından Aya İrini Müzesi’nde seyirciye açık olarak gerçekleştirilecek Final Akşamı’nda, finalistler önceden belirledikleri ve jüri tarafından onaylanan bir aryayı aryaları Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde seslendirecektir.

Yarışma Organizasyonu, savaş, doğal felaket, politik karışıklık, salgın hastalık, grev vb. gibi uluslararası alanda kabul edilen mücbir sebeplerden dolayı yarışmayı iptal edebilir ya da ileri bir tarihe erteleyebilir.

ÖDÜLLER

Finale kalan tüm yarışmacılara sertifika verilecektir. Dereceye giren yarışmacılara verilecek ödüller aşağıdaki gibidir:

Birincilik Ödülü: € 12.500

İkincilik Ödülü: € 7.500

Üçüncülük Ödülü: € 3.500

*Jüri, birincilik vermeme hakkını saklı tutar. Ancak aynı ödülü birden fazla kişinin kazanması durumunda (ex-aequo) ödül, kazananlar arasında eşit olarak paylaştırılacaktır.

EŞLİKÇİLER

Yarışmacılar çeyrek ve yarı finallere organizasyonun sağladığı eşlikçilerin yerine masraflarını kendileri karşılamak koşuluyla kendi eşlikçileriyle katılabilirler.

Yarışmacı, eşlikçi ile her turdan önce 20 dakika çalışma hakkına sahiptir; prova saatleri ve sırası, kura çekimi ile belirlenen yarışma sırasına göre düzenlenir.

KONAKLAMA

Yarışmacıların yol, otel ve yemek masrafları kendilerine aittir. İstekleri üzerine İstanbul’da kalabilecekleri bir otel listesi organizasyon tarafından kendilerine bildirilecektir. Yarışmacıların Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na ulaşımları sağlanacaktır.

Finale kalan yarışmacıların 2 gecelik otel masrafları (kahvaltı dahil) organizasyon tarafından karşılanacaktır.

Yarışmanın tüm aşamalarında fotoğraf ve video çekimi yapma, ses kaydı alma ve bunların kullanım hakları İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na aittir. Başvuru sahipleri fotoğraf, özgeçmiş, ses, video ve DVD kayıtları gibi malzemelerin televizyon, radyo ve İnternet ortamlarında organizasyon tarafından ticari amaçlı olarak dağıtılıp yayınlanabileceğini peşinen kabul eder.

Başvuru Formu

Application Guidelines
OPERA TÜRKİYE
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020