Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Alper Fidaner
 
 
Yayımlanan Sayı :

Eurovision Şarkı Yarışması ve Türkiye - 15.11.2006

Türkiye'nin 1975 yılında Seninle Bir Dakika ile başlayan Eurovion macerası, 2003'te Sertap Erener'in Every Way That I Can ile kazandığı birincilikle, yepyeni bir boyut kazandı.

Umutlarla, sevinçlerle, ama çoğunlukla da hayal kırıklıklarıyla geçen bu uzun yılların ardından, Türkiye için yarışmada yeni bir dönem başladı. Bu kez İstanbul'da yapılacak olan büyük finalde, Türkiye adına Athena yarışacak. Türkiye, Mayıs 2004'te İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması'nda bu "dev adamlar"dan başarılı bir sonuç bekliyor.

NASIL TANIŞTIK
Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması ile 1973 yılında tanıştı. Türkiye'nin henüz katılmadığı yarışma TRT televizyonu tarafından ilk kez o yıl canlı olarak yayınlanmıştı. Yarışmayı, Lüksemburg adına katılan Anne Marie David, Tu Te Reconnaitras adlı şarkısıyla kazanmıştı. Anne Marie David Türkiye'de çok sevildi. Önce Eurovision'da birinci olan şarkısı, o sıralar adı yeni duyulmaya başlanan genç şarkıcı Nilüfer tarafından Göreceksin Kendini adıyla Türkçe seslendirildi. Ardından David Türkiye'ye geldi, Türkçe plaklar yaptı. Özellikle Neşeli Gençleriz, en sevilen pop şarkıları arasına girip bugünlere kadar ulaştı...

1974 yılında Eurovision'da Türkiye yine yoktu. Ancak, 74'ün birincisi İsveç'li grup Abba, Waterloo adlı şarkısı ile tüm dünya ile olduğu gibi Türk seyircisiyle de bu yarışma sayesinde tanışıyordu. Abba, o yıl yarışmada aldığı birinciliğin ardında dünyanın en önemli pop müzik gruplarından birisi oldu. Plakları satış rekorları kırdı; konserleri doldu, taştı...

Örovizyon, Örevizyon, Erovizyon, Erevizyon... "Eurovision" sözcüğünü okurken bir türlü dilimiz dönmüyordu ama yarışmayı benimsemiştik bile.

YARIŞMANIN GEÇMİŞ
Eurovision Şarkı Yarışması'nın elli yıla yakın bir geçmişi var. Üye ülkelerde pop müzik alanında üretimi desteklemek, televizyon kanalları arasında program alışverişini sağlamak, ülkeler arasındaki teknik bağlantıları kontrol etmek ve geliştirmek ve hepsinden önemlisi ortak bir kültür ortamı sağlamak gibi amaçları olan yarışma, ilk kez 1956 yılında İsviçre'de düzenlendi. Ve o zamanlardan bugüne kadar aralıksız devam etti.

Eurovision Şarkı Yarışması, başlangıcından bugüne kadar pek çok şarkıyı, şarkıcıyı, grubu dünya çapında ünlü yaptı. Pop müzik piyasasının Avrupa yakasında çok önemli bir yer edindi. Yarışma bugün hala özel kulüpleriyle, fanlarıyla, meraklılarıyla ve her yıl dünyaya tanıştırdığı yeni şarkıları, şarkıcılarıyla anlam ve önemini koruyor. 70'li yıllardaki kadar olmasa da, yarışma hala müzik piyasasında söz sahibi.


Kaynak: www.kirkbeslik.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020