Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 35 müzisyen gazete okuyor
 
 
Yasemin Altun
 
 
Yayımlanan Sayı :

Konser maceram - 06.11.2006

Dün akşam 19:30'daki konser'e gitmek için yediye beş kala ofisten çıkabildim, ofis Altunizade'de ve hemen 1. Boğaz Köprüsü yoluna hızla girdim. Beylerbeyi ayağına gelmiştim ki durmak zorunda kaldım, çünkü sürpriizzz trafik durmuştu ! Hay bin kunduz. Konsere gideceğiz ya, tabii ki durmalı trafik. Halbuki son günlerde hiç takılmadan köprüyü geçebiliyordum. Konsere yetişilecekya trafik inadına ağır ! Bu ikisi çok uyumlu bir ikili - hep beraberdirler. Oradan bazı arabaların döndüğünü görünce, ikinci köprüye gitmeye karar verdim ve döndüm. İkinci köprüye giden yolu buldum ve fakat dönüşleri tabii ki kaçırdım, epeyce kilometre yaptıktan sonra nihayet doğru yola girebildim ve saat yedi yirmi. Arkadaşlara telefon ettim, yolu sordum ..vs. Konser salonuna vardığımda yedi kırkbeşti ve beni beklemişti Dee Dee Bridgewater sahneye çıkmak için.

Salona girdim, kapılar kapandı ve perde ! Mutlu son.

Önce orkestrası geldi, sonra da kendisi. Siyah bir gece elbisesi vardı üzerinde ve kıvırcık saçlarını çok güzel toplatmıştı; tam tepesinden bağlatmıştı, uçları da dağılmıştı, ama çok hoştu. Çok güzel bir kadın bence. Sahneye ilk adımlarını atarken ve selamlamasında bütün ustalığını sergiledi.

Hemen bir iki parça söyledi ısınma turu için ve sonra başladı esprilere, seksi pozlara - ama bütünüyle estetik seksi sözlere - hepsi düzeyli ve hepsi şarkılarla bağlantılı. "Oooov This Song Is Like A Creaammm of A Coffee.." gibi şeyler.. Fransa'da yaşadığı için aksanlı İngilizce konuştu. Ella taklitleri yaptı, "Shanny"yi Brooklyn aksanıyla anlattı. Opera ve caz tınıları arasında gezinerek zarif taklitler, mimikler sergiledi. Seyircilerden seslenenler olduğunda hoş cevaplar verdi .. Tam bir sahne sanatçısı, çok da matrak bir kadın, çok çok çok başarılı bir şarkıcı, tam 2 saat sahnede kaldı ve sesinde en ufak bir detonasyon oluşmadan, en yüksek perdelerden en tizlere kadar son derece ustalıkla ve kendisine özgü yorumlarıyla şarkılar söyledi. Çok çok çok keyif aldım.

Orkestrasını ayrıca takdir etmek gerekli, başarılı ve uyumlu bir orkestrası vardı. Sonuçta güzel bir zaman geçirdim. İyi ki buradayım dedim, ulaşımdaki küçük macerelarıma ve aksiliklere rağmen ...

Sadece Kurt Weill'dan söylemedi, Ella'dan 2 parça, bir iki Bilbao (Baskl tarzı - hatırlarsınız Mine Saulnier Bilbao'dan yazardı Cumhuriyet Gazetesi'nde) şarkısı ve .. daha fazlasını yazamayacağım, bir sürü güzel şarkı dinledik. 10 puan, 10 puan, 10 puan !

Ardından, İş Sanat'ın - konser oradaydı - köşesinde Mirror diye yeni bir bar-restaurant açılmış, oraya yemeğe gittik. O aç halimizle masamıza oturabilmek için on otuza kadar barda bekledik ve Fashion TV'de güzelleri izledik.

Ve saat onbir gibi nihayet güzel yemeklerimize kavuşmuştuk: Şaraplı sosta bekletilmiş parmesan peynirli tavuk eti inanılmaz derecede lezzetliydi ve kırmızı şarap. Gece yarısı gibi eve geliş ve huşu içinde uyuyuş ..

İşte böyle ..

Dee Dee Bridgewater
Dee Dee Bridgewater Memphis, Tennessee'de 27 Mayıs 1950'de doğdu. Matthew Garrett olarak tanınan trompet sanatçısı babası ona Denise Grant ismini vermişti. Çok genç yaşlarda caz müziği ile tanışan Dee Dee'nin annesine göre o konuşmadan önce scatt yapmaya çoktan başlamıştı .. Manassas High School'da öğretmenlik de yapan babasının Booker Little, George Coleman, Charles Lloyd gibi pek çok ünlü öğrencisi olmuştu ve Matthew Garrett trompetiyle Ella Fitzgerald, Miles Davis, Cannonball Adderley gibi diğer pek çok ünlüye de eşlik ediyordu.

Dee Dee'nin şarkı söyleme kariyeri Clinton, Michigan caz kulüplerinde başladı. Henüz 16 yaşındayken rock ve r/b çalan bir vocal trionun üyesi olmuştu bile. Bu aynı zamanda Motown Records'un da başlangıç yıllarıydı. Fakat Dee Dee o yıllarda daha çok bir pop şarkıcısı olarak biliniyordu. Motown, Steve Wonder'da da olduğu gibi, bu yetenekli şarkıcının sözleşmelere imza atabilecek yaşa gelmesi için 2 yıl beklemek zorunda kaldı. Bu iki yıllık bekleyiş Dee Dee'nin pop şarkıcısı olma hayallerinin de sonu oldu ve caz söylemeye başladı.

18 Yaşında Michigan State University'ye kaydoldu ve saksafon sanatçısı Andy Courtridge'in grubuna katıldı. 1969'da University of Illinois'a geçti ve üniversitenin caz orkestrasının yöneticisi John Garvey'in dikkatini çekti. 1970'de o da babası gibi bir trompet sanatçısı olan Cecil Bridgewater ile tanışarak aynı yıl içinde evlendi ve New York'a yerleşti. Eşi o yıllarda Horace Silver's Band ile çalıyordu. Böylece Dee Dee hayallerini süsleyen Horace Silver şarkılarını söyleme fırsatını da bulacaktı. Bu şarkılardan "Song For My Father"ı zaten 15 yaşındayken söylemeye başlamıştı. Ancak Horace Silver Dee Dee'nin henüz şarkılarını söylemek için hazır olmadığını düşünüyordu ..

1971 Dee Dee'nin ünlü olmaya başladığı yıl oldu ve 4 yıl şarkı söyleyeceği Thad-Jones-Mel Lewis Orchestra'ya katıldı. Dee Dee bu yıllarda Dizzy Gillespie, Sonny Rollins, Dexter Gordon ve Max Roach'la da çalışma şansını yakalamıştı. 1974'de The Wiz müzikalindeki Glinda rolü ile Tony Ödülü'nü aldı. Aynı yıl Atlantic Records'a bağlı olarak gitar sanatçısı Melvin "Wah Wah" Ragin, David T. Walker ve davulcu Ed Green ile ilk uzun çalarını piyasaya çıkarttı. Bunu 1978'de Elektra'dan çıkartacağı Just Family albümü izleyecekti.

1984'de rol aldığı Sophisticated Ladies müzikali ile Fransa'ya turneye gitti ve çok iyi eleştiriler aldı. Bu turne onun Fransa'da yerleşmesine neden olacaktı. Fransa'ya yerleşmesinin diğer bir nedeni de, kendisine yeterince değer verilmediğini düşündüğü Amerika'dan fazlasıyla sıkılmış olmasıydı.

1986'da Lady Day gösterisinde Billie Holliday rolüne çıktı ve 1987'de Fransa'daki ilk albümünü yayınladı: Live. Albüm Fransa'da büyük beğeni topladı. 1991'de Archie Shepp ile Black Ballad'da yer aldı ve ikinci konser albümü olan Montreux'yü yayınladı. Bu albümü dinleyen Horace Silver artık kendi şarkıları için Dee Dee'nin zamanın geldiğini anlamıştı. Albüm 1994'de Love and Peace: A Tribute to Horace Silver adıyla çıktı. 1997'de ise Ella Fitzgerald albümü ile Dee Dee dünya çapında tanınacak ve 2 Grammy Ödülü birden kazanacaktı.

Dee Dee son albümünde ülkemizdeki konserinde de seslendirdiği Kurt Weill şarkılarına yer verdi.

http://www music.duke.edu/jazz_archive/artists/bridgewater.dee.dee/01/bio.html

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021