Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 34 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1756

Müzik Akademisi Ne Oldu? - 27.01.2020

Trabzon Üniversitesi (zamanın KTÜ) Devlet Konservatuarı önderliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapılan çalışmalar ve sonrasında anlaşmalar sonucu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin de onay vermesi sonucu kurulan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Akademisi 23 Nisan 2018 Pazartesi günü Saat: 14.00’de, zamanın Trabzon Valisi Yücel Yavuz, zamanın Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Üniversitesi (zamanın KTÜ) Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Abdullah Akat  ile konservatuarın öğretim üyelerinin ve davetlilerin katılımıyla açılışı yapılmıştı.

Kasım 2017 ayında Trabzon Hamamizade
İhsan Bey Kültür Merkezi’nde Trabzon Üniversitesi (zamanın KTÜ) Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Abdullah Akat’ın başkanlığında düzenlenen, ilimizdeki müzik öğretmenleri, akademisyenler ve konuyla ilgili kişilerin katıldığı çalıştayda fikir aliş verişinde bulunularak Müzik Akadamesi’nin açılışı için adım atılmış ve daha sonra İTÜ TMDK’nın yaptığı çeşitli anlaşmalarla oluşturulmuş kurumlar örnek alınarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Akademisi’nin kuruluş aşaması devam ettirilmişti.

Trabzon Erzurum Caddesi’nde Trabzon Büyük
şehir Belediyesi’ne ait ve önceden Trabzon Kültürevi olarak kullanılan asırlık bir taş binada kurulan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Akademisi, öncelikle altı yaşından itibaren yetenekli tüm çocuk ve gençleri doğru bir eğitimle müziğe kazandırmayı amaçlamaktaydı.  Nazari eğitimle birlikte enstrüman ve şan eğitimi de verilen Müzik Akademisi’nde yetenek sınavı ile akademiye alınacak öğrencilerin eğitim süresince mesleğin uzmanı öğretmenler eliyle eğitime tabi tutulup, klasik müzik eğitiminin kuralları içinde yetiştirilmesi amaçlanmaktaydı. Bu yolda ilk yetenek sınavı 26, 27, 28, Haziran 2018 tarihinde yapılmıştı.

Yakla
şık 20 ay sonra gelinen noktada, verilen onca emeğe, harcanan onca mesaiye rağmen ortada kocaman bir “hiç” duruyor. Zira geride kalan zaman içinde ekilenden, ürün biçmeyi bırakın, kocaman bir “hiç” ekilmesi için anlamsız bir değişim görüyoruz.

Trabzon Büyük
şehir Belediyesi’nde gerçekleşen yönetim değişiminin ardından altı ay kadar evvel Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuarı  Müdürlüğü’nden ayrılıp naklini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na aldıran “ömrümün en güzel yıllarını Trabzon’a verdim” diyen, Trabzon’un hakiki evladı Prof. Dr. Abdullah Akat’ın gidişiyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Akademisi tabelası sökülüp, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Eğitim Merkezi tabelası takıldı.

Bu
şu demek oluyor: Akademik bir ortamdan sıradan bir dernek ortamına geçiş.

Oysa bu akademinin kurulabilmesi için çalı
ştay dahi yapılarak benzeri yüksek eğitim kurumları örnek alınmıştı. Şimdi ise yerinde saymaya rıza gösterildi. Oraya gelecek olan öğrencileri ekonomik gelir kaynağı gören zihniyetin sayesinde.

Özetle; Prof. Dr. Abdullah Akat gitti, Müzik Akademisi tabelası söküldü. Yerine de “erik dalı gevrektir” yüksekli
ği geldi.

Hayırlı olsun!

Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020