Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hasan Hüseyin Dulun
 
 
Yayımlanan Sayı : 1729

ADSO’dan Oda Müziği Kıvamında Konçerto Dinledik - 14.05.2019

Konser sezonunun sonlarına yaklaşırken, Antalya Senfoni Orkestrası nitelikli bir konsere daha imza attı. AKM Aspendos Salonu’nda Şef Oğuzhan Kavruk’un yönettiği konserde, Aydal Sargutan İşgören(viyola), Meriç Esen(viyola), Tolga Kulak(keman), Erdem Akça(viyolonsel) ve Başar Can Kıvrak(piyano) solist olarak görev aldılar. Başkemancı Semih Kartal’dı.

Konserde ilk olarak L. van Beethoven “Coriolan Uvertürü” seslendirildi. Hemen sonrasında, Biri eski iki ADSO üyesi solist geldi sahneye. Hatta bir dönemin hoca ve ö
ğrencileri;  ADSO’nun en kıdemlisi Aydal Sargutan İşgören ve eski öğrencisi Meriç Esen. Solist sanatçılarımız, A.Wranitzky “İki Viyola ve Orkestra için Konçerto” adlı eserin “Türkiye’de ilk seslendirilişi”ni  yaptılar. Konser kitapçığında, “Mozart ve Beethoven tarzında” ve Viyana Klasik Stili’nin önemli örnekleri arasında olduğu belirtiliyor. Üç bölümden oluşan güzel bir eserdi dinlediğimiz konçerto.

Konserin ikinci bölümünde L. van Beethoven “Piyano, Keman ve Viyolonsel için Konçerto”su seslendirildi. Solistlerimiz, Ya
şar Üniversitesi’nde hocalık yapan, Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nın kırmızı diplomalı mezunu Piyanist Başar Can Kıvrak, yine İzmir’den konuk kemancımız Tolga Kulak ve ADSO çello grubu üyesi Erdem Akça idi.

Çok ba
şarılı seslendirilen bu üçlü konçerto, aslında “piyanolu üçlü” olarak bir oda müziği grubu için yazılmış. Bestecinin yaşamında da, müzik tarihinde de kendine özgü bir yeri olan bu yaratı, büyük bir bestecinin kaleminden çıkmış ve böylesi bir kadro için yazılmış olması nedeniyle örneği yoktur. Barok dönemin concerto grossolarını aynı türden  eserlerden sayabiliriz. Bu müthiş eser, bestecinin büyük yaratılarının gölgesinde kaldığı için, sağğında bir kez 1807 yılında çalınmış, o günden bu yana da konser dağarcığının en çok seslendirilen eserleri arasına girmeyi başaramamıştır.(*)

Dinlerken büyük keyif aldı
ğım bu konçertoyu gerçekten de tam bir oda müziği kıvamında dinledim. Her iki yarıda görev alan solist sanatçılarımıza ve orkestra üyelerine teşekkür ederim. Teşekkür faslında Şef Oğuzhan Kavruk’u da unutmamak gerekiyor.

***

Gelecek hafta Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Konseri var.
Şef yine Oğuzhan Kavruk, solistler; Oğuzhan Güner(fagot), Ezgi Ada Yıldız(flüt),Engin Sevinç(trompet), Egemen Sezen(trompet) ve Erdem Delibaş(trombon). Konserde, C.M. von Weber, C.Reinecke, A.Vivaldi ve L.Gröndahl eserleri çalınacak.


(*) Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan

 

          


 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020