Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hasan Hüseyin Dulun
 
 
Yayımlanan Sayı : 1727

ADSO’dan Çok Güzel Bir Konser ve “Skandal” Konser İptal Kararı - 30.04.2019

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası haftalık olağan konserinde Şef Hakan Şensoy yönetiminde değerli keman sanatçımız Cihat Aşkın’a eşlik etti.

Önce güzellikleri anlatmak gerek. Hem orkestramız hem solistimiz hem de
şefimiz bize unutulmaz bir konser akşamı yaşattılar. İlk eser M.Mussorgsky’nin  “Çıplak Dağda Bir Gece”siydi.

“Çıplak Da
ğ” Orta Asya’nın  Pamir bölgesinde bulunan bir dağdır. Gece yarısı büyücüler, keçi kılığına girmiş olan Şeytanın buyruğu altında, “Sabbat Gecesi”ni (şeytanın başkanlığında büyücülerin her cumartesi gecesi yaptıkları toplantı)kutlamaktadırlar. Besteci, bu senfonik şiirin programını şöyle çizmiştir: 1-Kadın büyücülerin toplanmaları, havadan-sudan konuşmaları. 2- Şeytanın tören alayı ile gelişi. 3-Şeytanın kutsanması. 4- Sabbat Töreni.

Eserin ba
şında kemanların ‘la’ notası etrafında gidip gelen tremolalarıyla, büyücülerin gelişi haber verilir. Viyola, viyolonsel ve kontrbasların daha alt perdeden gelen sesleri , yer altındaki gürültüleri çağştırır.  Dağın tepesinden bir rüzgar esmeye başlar . Kadın büyücüler gevezelik eder dururlar. Ardından trombonlar ikinci temayı sunarlar; Şeytanla beraberindekiler gelmektedirler. Büyücüler, keçi kılığına girmiş olan Şeytanın çevresini sarar, dans ederler. Rüzgar hızlanır, uğultusu artar. Büyücüler Şeytanı kutsamaktadırlar.  Bir anlık sessizliğin ardından danslar yine başlar. Şeytan artık zafer tahtına oturmuştur. Büyücüler onun önünde secde ederler.

Bundan sonra,
Şeytanın alayı bir daha geçer önümüzden; temalar art arda tekrarlanır. Hareket çabuklaşır. Kalabalık kıpırdar. Bir anlık duraklamadan sonra da dans bir daha başlar, günün ilk ışıkları belirinceye kadar sürer. Gecenin bittiği, çan seslerinden anlaşılmaktadır. Büyücüler söylene söylene uzaklaşırlar. Arp’in sesi duyulur ilk olarak. Klarinet, güneşin doğuşunu bildirir, aynı melodi flütte tekrarlanır. “Çıplak Dağ” sessizliğe gömülmüştür. Eser, kalın sesli yaylı çalgıların pizzicatolarıyla sona erer. (*)

Daha sonra solistimiz, Kemancı Cihat A
şkın M.Bruch’un “Keman ve Orkestra için İskoç Fantezi, Op. 46 eserini seslendirdi.  Bölüm başlıkları: 1-Inroduction: Grave. Adagio cantabile 2-Sch3erzo: Allegro 3- Andante sostenuto 4-Finale: Allegro guerriero

Ülkemizi yurt içi ve yurt dı
şında, yarışma ve etkinliklerde başarıyla temsil eden sanatçımız, Menuhin dahil birçok ödülün de sahibidir. Müzikte bir devrim hareketi olan CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) projesini hayata geçirerek, birçok yetenekli sanatçının kariyerinde önemli yer edinmiştir.

Yalçın Tura, Ertu
ğrul Oğuz Fırat, Arda Agoşyan, Oğuzhan Balcı, Kamran İnce ve Hasan Tura eserlerini, keman virtüozumuz Cihat Aşkın’a ithaf etmişlerdir.

Orkestra ve keman virtüözümüzün Bruch eserini seslendiri
şi gerçekten de muhteşemdi.

Aradan sonra Münir Nurettin Beken’in
İstanbul Masalları adlı 1. Senfonisi  seslendirildi. Dört bölümden oluşan senfoninin bölüm başlıkları;

1-Sözsüz Türküdeki Masal
2-Üsküp
Şiirindeki Kayıp Masal
3-Dev Masalı
4-
İlkokuldaki Çocukların Masalı

Konser, bu ilginç ve bir o kadar da güzel senfoni ile sona erdi.

***

Şimdi de güzel olmayanlar…

Konser bitince, hemen bir hafta sonranın programına bakarım konser kitapçı
ğında. Zaman zaman değişiklikler olabiliyor. Yoksa, yıllık program elimde var ve duyurulan programı biliyorum. Bu haftaki konser yok konser kitapçığında, bir sonraki haftanınki yayınlanmış. ADSO’yu arayıp sordum; Duyurunun doğru olduğunu, salondaki bir başka program nedeniyle  3 Mayıs’taki konserin iptal edildiği söylendi. Bu kez, AKM(Anset) yönetimini aradım, durumu anlamaya çalıştım. Oradan da, Çalışma Bakanlığı’nın bir programıyla çakışğı ve bu nedenle konserin iptal edildiğini doğrulattım.

İptal edilen konser, “Bahar Konseri” ve şef, ADSO Daimi Şefi Oğuzhan Kavruk. Solistler: Gökhan Par, “Trompet”  ve Teyfik Rodos “Bas” ile Dilek Türkan “Soprano” idi.

ADSO, AKM Aspendos Salonu’nun kuruldu
ğu günden beri kiracısı. Konser sezonunda, her haftanın Cuma günlerinin konser için ADSO’ya tahsisli olduğunu herkes biliyor, AKM ve ADSO yönetimleri de biliyor. Neden bu konser iptal edilip bir başka etkinlik konur aynı salona? Bir gün önce, bir gün sonra olsa olmaz mı? Aspendos yerine Perge Salonu tahsis edilse olmaz mı? Hadi bir şekilde anlaşılamadı Çalışma Bakanlığı baskın çıktı, ADSO Perge yahut Akdeniz Üniversitesi AKS’yi kullanamaz mıydı?

Konserin iptali bir i
şgüzarlıktır. İster ADSO yönetimi, isterse AKM(Anset) üstüne alınsın.

Bu iptal, kurumları ola
ğan işleyen demokratik ülkelerde bir skandaldır!

(*) Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan      

Konser foto
ğrafları albümü    

 

          


 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020