Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hasan Hüseyin Dulun
 
 
Yayımlanan Sayı : 1711

Bir Konser! Antalya Devlet Senfoni Orkestrası... - 22.01.2019

Haftalık olağan konserlerinde bu Cuma akşamı, Antalya Devlet senfoni Orkestrası Şef Daniel Smith ile Kemancı Tobias Feldman’a eşlik etti. Programda iki eser yer alıyordu; M.Weinberg Keman Konçertosu Op.67 ve F.Mendelssohn “İtalyan” Senfoni No 4, Op.90

Orkestra programındaki ilk yaratı Mieczyslaw Weinberg  Op.67 Keman Konçertosu ile ba
şladı konsere. Hakkında konser kitapçığında bilgi verilmeyen, sanal ortamda da hakkında Türkçe bilgi bulunmayan bu gizemli eseri, D. Şostakoviç anımsamalarıyla dinledik. Sanıyorum, müzikseverlerce çok tanınmayan bu güzel eser, belki de Şostakoviç konçertolarının arkasında kaldı!? Allegro molto, Allegretto, Adagio ve Allegro risoluto başlıklı her bölümde bu iki bestecinin birlikte tınılarını duyduk sanki(bu kısmını müzisyenler/müzik eğitimliler daha iyi tanımlayacaktır umarım).

Konserin ikinci yarısında ise, F.Mendelssohn’un “
İtalyan” adıyla da bilinen 4 numaralı Senfonisini dinledik. Geçmişi(moda tanımla; background) konser kitapçığındaki bilgilerden anladığımıza göre, başarılarla dolu bir şefti sahnemizdeki sempatik kişi. Dinleyici de sevimli/sempatik şefimize hak ettiği alkışlarla karşılık verdi elbette.

Allegro vivace, Andante con moto, Scherzo-Con moto moderato ve Finale-Presto bölümlerinde olu
şan İtalyan Senfonisi, orkestramızın görkemli sunumuyla sonlandı.

…Mendelssohn, bu eseri yazmaya 1830’larda Roma’da ba
şladı, 1833 yılında tamamladı. Besteci İtalya’yı, “mutluluk dağıtan, doğa ve tarih harikası bir ülke” olarak görmekteydi. Senfoni ilk olarak bestecinin kendi yönetiminde 13 Mayıs 1833 günü Londra Filarmoni Kurumu’nda seslendirildi ve büyük başarı kazandı. (*)

***

Mendelssohn, üstün de
ğerlere sahip bir sanatçı olarak müzik tarihine geçmiştir: İyi bir ressamdır, edebiyat üstine zengin bilgi sahibidir, Parlak bir besteci, usta bir piyanist, iyi bir viyolacıve olağanüstü bir org yorumcusudur.Orkestra şefi olarak da topluluğun esin kaynağıdır. Çevrasindeki bestecilere kucak açması kadar, unutulmuş bestecileri de gün ışığına çıkartması, onu yüceltmiştir. (**)

Sonuç olarak, AKM Aspendos Salonu’nu tamamen dolduran sanatseverler olarak, konuk sanatçıları ve orkestramızı uzun ve gönülden alkı
şlarla uğurladık sahneden.

Notlarım:

Önce iyilerden; Seslendirmeler sırasında, bölüm aralarında alkı
şlar tamamen durmuş ve hak eden alkışlar eserler sonlanınca başlıyor, çok iyi bir gelişme.

Konser kitapçı
ğının değişmez duyurularından birisi hala dikkate alınmıyor; Konser başladıktan sonra sahneye giriş-çıkış!..  Çıkışların çok gerekmedikçe olmadığını görüyoruz ama… girişler sorumsuzca sürüyor. Ve bu sonradan gelenler yer de beğenmiyor; tıkırt, tıkırt taa en öne kadar fütursuzca yürüyorlar, oralarda bir yerlere oturuyorlar illa! Bu durumdan, salona girenler kadar, salon görevlilerinin sorumluluğu olduğunu anımsatmak gerekir diye düşünüyorum.

Önümüzdeki cuma ak
şamı(25 Ocak 2019) Şef Orhun Orhon ve Kemancı Dalibor Karvay konuk olacak AKM Aspendos Salonu’nda. A. Vivaldi; Dört Mevsim ve F.Mendelssohn “7. Senfoni”(yaylı çalgılar için) seslendirilecek. Konserin başlama saati, her zamanki gibi 20.30’dur.

(*) Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan

(**) Zaman
İçinde Müzik, Evin İlyasoğlu

 

      

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020