Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 59 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hayati Asılyazıcı
 
 
Yayımlanan Sayı : 1676

Dünyaca ünlü bariton Sedat T. Öztoprak - 10.07.2017

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB) ünlü baritonu Sedat T. Öztoprak, ‘Klasik Türk Müziği’ geleneğinden gelen bir ailenin çocuğudur. Dedesi, ünlü ud virtüözü ve bestecisi Ahmet Sedat Öztoprak’tır. Bu geleneği sürdüren Öztoprak, ‘opera’ sanatına adadığı sanat yaşamında, dünyanın önde gelen baritonları arasında yer almıştır.

 

DON GİOVANNİ’DE BAŞROL

 

Eğitimini, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Devlet Konservatuvarı’nda tamamlayan sanatçı, ünlü soprano ve eğitmen Belkıs Aran’ın öğrencisidir. İtalya hükümeti tarafından verilen burs ile Prof. Daniel Ferro’nun öğrencisi olarak Chigiana Müzik Akademisi’nde ‘master’ çalışmalarını tamamlamıştır. İtalya’da bulunduğu yıllarda dünya çapında orkestra şefi ve piyanistlerle çalışma fırsatı buldu. Türk operasında önemli bir yeri olan Robert Wagner ile çalıştı. Master çalışmalarının hemen ardından, İDOB tarafından sahnelenecek olan ‘Don Giovanni Operası’nda başrol oynamak üzere İstanbul’a döndü.

 

Uluslararası Belvedere-Viyana Şan Yarışması, Öztoprak’ın dünyanın en önemli baritonları arasında yer almasını sağlayan başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Sanatçı, 1990 yılında Viyana’da gerçekleştirilen yarışmada; ‘Radyo/Televizyon Büyük Ödülü’, ‘En İyi Verdi Yorumcusu Ödülü’ ve yer aldığı klasmanda kazandığı ‘Birincilik’ ile Türk opera tarihinde bir ilke imza attı.

 

KLASİKLERİN USTA YORUMCUSU

 

Bu başarıları onu Dortmund operasına taşıdı. Sedat Öztoprak’ın dünyanın önde gelen baritonları arasına girmesini sağlayan; Verdi’nin ‘Rigoletto Operası’ndaki ‘Rigoletto’ yorumu ve sahne performansı oldu. Wuppertal Operası ile uluslararası opera kariyerine başlayan sanatçı, Kassel Devlet Operası, Hannover, Cemnitz, Düsseldorf, Duisburg, Koblenz, Nürnberg, Manheim gibi dünyanın önde gelen operalarında sahne aldı. Prof. E. Furlotti, Prof. Friedrich Meier Oertel, Hampe, Orlowski, Gruber, Leinert, Dr. Peter Gülke, Andreas Delfs, Prof. George Schmöe, Prof. Peter Falk, Roberto Paternostro gibi birçok kişi ile çalıştı. La Traviata/Verdi, Carmen/Bizet, Figaro’nun Düğünü/Mozart, La Boheme/Puccini, Maskeli Balo/Verdi, Romeo ve Juliette/Gounod, Werther/Massenet, Yevgeni Onegin/Çaykovski, Jan D’arc/Çaykovski, Butterfly/Puccini, Şen Dul/Lehar, Fierrabras/Schubert, Suzanna’nın Sırrı/W. Ferrari, Konsolos/Menotti, Windsor’un Şen Kadınları/ O. Nicolai, Maça Kızı/Çaykovski, Manon Lescaut/Puccini, Lustige Witwe/Lehar, Luisa Miller/Verdi, Hoffmann’ın Masalları/Offenbach, Midasın Kulakları/Ferit Tüzün operalarında yer alan sanatçı, Atatürk Oratoryosu/Nevit Kodallı, Requem/Faure, Lieder Eines Fahrenden Gesellen/G.Mahler adlı yapıtları seslendirmiştir.

 

OPERA REPERTUARINDA BÜYÜK DERİNLİK

 

Zengin bir opera ve konser repertuarına sahip olan sanatçı Almanya, Avusturya, İtalya, İsviçre, Belçika, Hollanda, Macaristan gibi birçok dünya ülkesinde opera temsilleri ve konserler verdi.

 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni olarak görev aldığı yıllarda, “Dünya repertuarına ‘Türk Bestecileri’nin kazandırılması” başlıklı önemli bir programı uygulamaya koymuştur. Halen; İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Ana Sanat Dalı’nda, ‘Şan’ öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan sanatçı, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ‘Ses Eğitimi’ bölümünde süpervizör olarak görev yapmakta ve ‘Opera Master Class’ programları ile genç opera sanatçılarına deneyimlerini aktarmaktadır.

 

Öztoprak; Avrupa ülkelerindeki geniş çalışmalarıyla opera repertuvarında büyük derinlik ve verimlilik kazanmış bir sanatçımız olarak ‘Türk Opera Tarihi’mizde önemli bir yer tutmaktadır.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020