Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hayati Asılyazıcı
 
 
Yayımlanan Sayı : 1673

23. Uluslararası İstanbul Barok Festivali... - 29.05.2017

Prof. Leyla Pınar'ın sanat yönetmenliğini üstlendiği 23. Uluslararası İstanbul Barok Festivali ve Şan Yarışması, 11 - 22 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul'da yapıldı. İçinde yaşadığımız yüzyılın en büyük sorunlarından biri olan 'mültecilik', barok döneminin de en büyük sorunları arasındaydı. 'Barok Dönem (1600-1750) Avrupası'nda, bazen otuz yıla uzanan din ve ticaret savaşları sonucu toprak kayıpları yaşanmış, iktidarların el değiştirmesi sonucu büyük ölçekli yerleşik düzen değişimleri gözlemlenmişti. Yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından farklı kültürler arasına sığınmak zorunda kalan insanlar arasında önemli sanat insanları yer alıyordu. Dahil oldukları yeni kültüre, geri dönüşü mümkün olmayan hayatlarından taşıdıkları sanatsal üretimleri sunan bu sanat insanları, 'Barok' döneme büyük katkı sağlayarak tarihe mal oldular.

 

BAŞLANGIÇ NOKTASI

 

Haliç Üniversitesi, 23. İstanbul Barok Festivali kapsamında, bu hassasiyete yapıcı bir duyarlılıkla dikkat çekebilmek için, konuyu barok dönem müzikleri ile odak noktasına taşıyarak dikkate değer bir festivale imza attı.

 

Festival, açıklama ve örneklerle Barok dönemi müzikleri ve müzisyenlerini tanıtmayı amaçlayan bir panelle başladı. Panel, 11 Mayıs 2017 tarihinde Kıbrıslı Yalısı 'Harem Dairesi'nde düzenlendi. Osmanlı İmparatorluğu Barok döneminde bütün sanatsal etkinlikler saraylarda ve yalılarda yapılıyordu. Halkın büyük bir merak ve ilgi duyduğu müzik etkinlikleri halka açık değildi. Saraylardan ve yalılardan dağılan müzikleri dinleyebilmek için, 8-10 kürekli kayıklar boğazda seyir halinde gezinirdi. Festival açılışı için belirlenen 'Kıbrıslı Yalısı' bu nedenle iyi bir başlangıç noktası olarak yer aldı.

 

İSTANBUL BAROK

 

Etkinliğin ikinci gününde 'Mülteci Besteciler'in klavsen ve klavye repertuvarını konu edinen bir seminer düzenlendi. Aynı gün Haliç Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen özel bir gezi kapsamında Haliç, Galata ve Boğaz hattında yer alan Barok dönem mekânları tanıtıldı.

 

Etkinliğin üçüncü günü içerik bakımından çok ilgi çekiciydi. 'Barok Mülteci Bestecilerin Müzikleri' ve ünlü İtalyan besteci Georg Philipp Telemann'ın (1681 - 1767) ölümünün 250. yılı anısına Grand Pera Barok Salon'da "İstanbul Barok Konseri" düzenlendi. Leyla Pınar, Nermin Uysal, Mustafa Baysal, Alper Maral, Orhan Avcı'nın oluşturduğu mini orkestraya Kontratenor Kaan Buldular eşlik etti. Telemann, Bononcini, Handel, Hasse, H. Fiocco, Koczvara, D. Scarlatti, Porpora, Ali Ufkî ve Zaharya'dan seçkin parçaların yer aldığı konser büyük bir ilgi ile izlendi.

 

DOĞU VE BATI KESİŞMESİ

 

Doğu ve Batı müziği arasında yıllar süren çekişmeler ve tartışmalar yaşanmaktadır. Leyla Pınar ve "İstanbul Barok sanatçılarının Türk müziği ve Batı müziği arasında kurduğu uyumlu birliktelik sonucunda olumlu ve başarılı sonuçlar ortaya çıkmış durumda. Sözünü ettiğim müzik uyumu Leyla Pınar'ın hazırlamış olduğu müzik CD'sinde seçkin örneklerle yer almaktadır. Leyla Pınar ve Kaan Buldular, klasik Türk müziği ile barok bağlantılarını kuran konserler vermeyi sürdürüyor. Evrensel müzikle örtüşen klasik Türk müziği örneklerinin sıklıkla yer aldığı bu nitelikli festivalin varlığı, ülkemiz adına sevindirici bir kazanımdır.

 

Bu yıl festivalde yer alan 'Barok Üslupta Şarkı ve Aryalar Şan Yarışması'nın ilk elemeleri 18 Mayıs'ta yapıldı. Yarışmanın finali bu yazımızın yayınlanmasının ertesi günü olacak. Finalistlerin 'İstanbul Barok' eşliğinde verecekleri konserin ardından festival sona erecek.

 

Aydınlık

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020