Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1788
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1657

Bir sempozyum böyle geçti. - 22.10.2016

Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı  tarafından ikinci kez düzenlenen "Müzik ve Dans Araştırmaları Sempuzyumu" 18- 22 Ekim 2016 tarihleri arasında KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

 

Ülkemizin çeşitli üniversite ve konservatuarlarından onlarca müzisyen-akademisyenin katıldığı sempozyumda üç panel, 20 oturum, iki konuşma, üç sunum, bir dinleti ve üç konser yer aldı.

 

Görkemli bir açılış töreni ile başlayan sempozyumun ilk günü akşamı Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Yaşayan Kültürel Mirasımız - Karadeniz Müzik ve Danslarından Örnekler" başlıklı konser ve gösteride, yörenin ünlü halk sanatçıları,  Katip Şadi, Cavit Şentürk, Saffet Genç, Yusuf Cemal Keskin, İlknur Yakupoğlu ve Cem Tarım yer alırken, gerçekleştirilen konser ve gösteri sempozyumun yapılış amaç ve ruhunu ortaya koymakta önemli bir belirteç oldu.

 

İngilizce oturumlarında yapıldığı sempozyumda Devlet Konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Abdullah Akat'ın oturum başkanlığını yaptığı, "Müzikal Bellek" konulu oturum,; Selena Rakocevic'in oturum başkanlığını yaptığı "Kültürel Miras" konulu oturum ve tartışmaları önemli oturumlardı.

 

Bunun yanı sıra Moderatörlüğünü İTÜ TMDK öğretim üyelerinden Prof. Dr. Şehvar Beşiroğlu'nun yaptığı "20. yy'da Ulusal Kimliklerin İnşa Süreçlerinde Müziğin Yeri ve Rolü" konulu panel dikkat çekiciydi.

 

Sempozyumu takip ettiğim süre içinde beni en çok çeken ve bence öne çıkan bölüm, sempozyumun dördüncü gününde Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen'in piyanist Fakı Can Yürük'ün piyanosu eşliğinde sunduğu Kütahyalı besteci, müzikolog ve koro şefi Gomidas Vartabed'in anlatıldığı "Belleğimizde İz Bırakanlar : Gomidas" adlı sunumdu.  

 

Ayrıca "Kültürel Bellek" başlığı altında gerçekleşen bir başka oturumda, Van 100. yıl Üniversitesi Araştırma Görevlilerinden Nihal Başak Uzun'un sunduğu "Bir Popüler Kültür ve Müzik Ürünü Olarak Arabesk" başlıklı bildirinin ardından yaşanan fikir tartışmaları  önemliydi.

 

Sempozyumun sonun gününde benim de "Müziği Hafızası: Plak Kolleksiyonu" başlığı altında 29 dakikalık bir video sununum gerçekleşti. Sunumda, plak koleksiyonu ve koleksiyonculuğu ile ilgili olmazsa olmazları anlattıktan sonra koleksiyonda bulunan ve koleksoyun değeri yüksek plaklardan örnekler anlatıldı ve gösterildi.

 

Sonuç olarak beş gün devam eden ve onlarca akademisyenin yer aldığı sempozyum, kalite açısından sunumları, dinletileri ve tartışmaları ile global sempozyum kalıplarının çok üstüne çıkarak müzik bilimindeki müstesna yerini aldı.

 

Bu nedenle, sempozyuma emek verip düzenleyen ve gerçekleştiren, Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Doç Dr. Abdullah Akat ve öğretim üyelerini, öğrencilerini; sempozyumun bilim kurulunu yürekten tebrik ediyorum. İlki iki yıl önce yapılan ve bu anlamda ikinci olarak Trabzon'da gerçekleşmesi çok önemli olan bir sempozyum geride kalmış oldu.

 

Sempozyumun üçüncüsü 2018 yılında Trabzon'da gerçekleştirilecek.

 

 

Müfit Semih Baylan

Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021