Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hatice Zeliha Kökçek
 
 
Yayımlanan Sayı : 1644

O Ses Türkiye'de Opera Geçidi - 16.11.2015

Opera sanatının Türkiye’deki yeri, opera sanatı sanatlar üstü müdür, opera nedir, operacılar neden bağırır gibi konular ülkemizde tartışıladursun; bazı opera öğrencilerimiz ya da opera bölümü mezunlarımız atağa kalkarak bu ülkede ekmek ancak böyle yenir diye düşünmüş olacaklar ki O Ses Türkiye adlı popüler yarışma programına başladığı günden beri katılıyorlar. Bu yarışmalarda neler döndüğü bizlerce pek bilinmese de izlediğimiz kadarıyla türlü yorumlar yapmayı milletçe pek severiz. Yani kime ne faydası var veya gördüğüm şey aslında olan şey mi bilmiyoruz. Buna rağmen şuan eminim tüm Türkiye’de ne kadar opera bölümü öğrencisi varsa hepsi ailesi tarafından yarışmaya katılma konusunda baskı altına girmiştir bile.

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Opera dedi
ğiniz zaman hani şu -dağdaki oy veren çoban- bile Pavarotti der size. Çünkü Pavarotti bu zamana kadar hiçbir opera sanatçısının yapmadığını yaparak operayı popüler kültürün içine sokmuş, Three Tenors başğı altında üç ünlü tenorun verdiği konserleri yaparak da insanlara operayı sevdirmeye çalışştır. Bunu Türkiye’de ilk yapmaya çalışan kişi Hakan Aysev olmuştur. Türlü televizyon programlarına katılarak opera tarzında türküler seslendirerek, insanlara biraz komik de gelen bu sanatla ilgili bilgi vermeye çalışştır. Hakan Aysev’in yaptıklarını bir kısım bayağı görürken, bir kısım da desteklemiştir, ancak bir düşünün, Türkiye’de opera kelimesi ne anlama gelir bilmeyen belki de binlerce insana ulaştı bu sayede Opera!

Şimdi gelelim O Ses Türkiye’ye katılan Operacılar kimler sorusunun cevabına. Ben bildiğim kadarıyla derlemeye çalıştım. Sizin de aklınıza gelen ve benim unuttuğum biri varsa lütfen yorumlar bölümüne ekleyin.

Hasan Do
ğru
Bir Operacının, televizyonlarda yayınlanan ses yarı
şmalarından birini kazanabileceğini kanıtlayan Hasan Doğru, bu yolda gençlerimizin ufkunu açan kişi olmuştur. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Devlet Konservatuvarının opera bölümünün (Artık Bülent Ecevit Üniversitesi) ilk öğrencilerinden olan Hasan, albüm çalışmalarına çoktan başlamış, yani yıldızı parlamıştır.

Asude Cemre
İnci
Asude Cemre
İnci, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı Şan bölümünden mezun olmuştur. Küçük yaşlardan beri de opera camiasında başarılı olarak gösterilen biridir. Şu sıralar özel bir üniversitede sahne sanatları okuyormuş kendisi. Yarışmada opera tarzı bir parça seçmiş (Diva Dance) ve operadan bir bok anlamayan jüri üyelerinin ağzını açık bırakmıştır. Ne de iyi yapmıştır. Kendisine yarışmada ve sonrasında da başarılar diliyoruz.

Aziz Kiraz
Aziz Kiraz, henüz 17 ya
şında. Aslen Erzurum’lu olan Aziz Kiraz İstanbul’da yaşıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesinde opera-şan okumuş genç bir yetenek. Tam olarak opera tarzında bir şarkı seçmemiştir (İsabel), ancak sesinde opera tınılarını hissedebilirsiniz. Popülerliğe çok yatkın bir profil çizen Aziz, bu yolda da başarılı olacaktır.

Pelin Yanyatan
Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera bölümünden geçen sene mezun olan Pelin Yanyatan da O Ses Türkiye yarı
şmacıları arasında. Opera tarzında Spente le stelle isimli şarkıyı seslendirse de her yerde Pente le stel gibi bir şey yazmakta. Bu husustaki habercilik başarılarını tebrik ettikten sonra Pelin’e de başarılar diliyoruz.

Namık Erten
İzmirli Namık, Konservatuvarın renkli isimlerinden biri. Opera Bölümünü kazanmış, ancak ne yazık ki ilk yılından sonra okuldan atılmıştır. Yılmayan Namık, bu sefer de konservatuvarın Orkestra şefliği ve kompozisyon bölümünü kazanmıştır. Şuan hala öğrencilik hayatı devam eden Namık da O Ses Türkiye’de şansını deneyenler arasında.

Ali
İbrahim Tuluk
Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera bölümü 2013 mezunu olan
İbrahim Tuluk, O Ses Türkiye maratonuna pop müzik tarzında bir şarkıyla katılmış. Kendisine dönen Ebru Gündeş ve Hadise arasından, Ebru Gündeş’i seçmiştir. Operanın pek konusunun geçmediği yarışmada, ikinci turdan sonra elenmiştir.

Bilge Küçük
Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera mezunlarından Bilge Küçük, yarı
şmaya Memory isimli şarkıyla katılmaya karar vermiş. Tam olarak opera tarzıyla söylediği söylenemez, ama opera şarkıcısı olduğunu belirtmiştir. Jüri üyeleri bunu pek takmasa da hepsi beğenerek dönmüştür.

Buse Türker
Artık profesyonel olarak pop
şarkıcılığı yapan Buse Türker kızımız İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera bölümünden mezun. Bu böyle isimli pop şarkısıyla yarışş ve iki jüri üyesini etkilemiştir. Jazz ve pop seven Buse, operanın o sundan bahsetmeyerek o tür bir yarışmada yapılacak en doğru hareketi yapmıştır.

Cemre Eren
Cemre, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera bölümü ö
ğrencisi. Katıldığı O Ses Türkiye yarışmasında Ne haber aşktan isimli parçayı seslendirmiş, ama herhangi bir jüri üyesini döndürememiştir.

Nuri Gültekin
Ah bir ata
ş ver türküsüyle yarışmaya katılan Nuri Gültekin, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera bölümü mezunu. İki jüri üyesinin döndüğü Nuri bu türküyü oldukça başarılı yorumlamış. Yine operanın bahsi geçmemiş, ama zaten neden geçsin ki?

Melis Köksal
Yarı
şmaya katıldığı sırada Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera bölümü son sınıf öğrencisi olan Melis Köksal, Aslolan Aşktır isimli parçayı seslendirmiş, parçanın arasında bir anda yaptığı operatik bir çıkışla Gökhan’ın grubuna yerleşmeyi başarmıştır. Diğer turda da Spente le Stelle isimli tüm operacıların popüler piyasalarda kullandığı şarkıyı söylemiştir. Sonra ne oldu bilmiyorum.

Merve Mete
Sezen Aksu’nun Seni istiyorum
şarkısını seslendiren Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera bölümü mezunu Merve Mete, Hadise ve Hülya Avşar’ın ilgisini çekmeyi başardı. Yine operadan bahsetmeyen bir başka yarışmacı olan Merve Mete, şu sıralar kariyerini şarkı söyleyerek devam ettirmektedir.

Nazlı Dallı
Nazlı Dallı, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera bölümü mezunlarından. Kınalı bebek
şarkısını seslendirdiği yarışmada kendisine hiçbir jüri üyesi dönmemiştir.

Petek Akçakaya
Yine bir Mimar Sinan’lı opera ö
ğrencisi olan Petek Akçakaya, I’m outta love isimli parçayla ilgi toplayan yarışmacılar arasında. Opera öğrencisi olduğunu vurgulayan Petek için Hadise döndü.

Gudubetadam

 

     

Hasan Doğru

Asude Cemre İnci

Aziz Kiraz
     

Pelin Yanyatan

Namık Erten

Ali İbrahim Tuluk
     

Bilge Küçük

Buse Türker

Cemre Eren
     

Nuri Gültekin

Melis Köksal

Merve Mete
     

Nazlı Dallı

Petek Akçakaya

Evrim Yıldırım (Video)

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020