Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özgür Karakaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 1561

Hırsızlık... - 18.11.2013

Hırsızlığın çirkinliği, çalınan şeye göre değişmez ki: ha altın çalmışsın, ha bir iğne.-Montaigne


Para  kazanmanın hangi yolla gelece
ğini öğrenenin kaybolduğu yanlışlar bütünüdür.Taklitte edilebilmektedir ve kolayca öğrenilebilmektedir.

 

Küçük hırsızlar yakalandığından büyük hırsızlarsa beyefendi konumuna kavuşmaktadırlar.Ne zaman nereden gireceği çıkacağı da belli olmayandır. Kilidin de icadına sebep olmuştur. Bir çeşit kısır döngüdür. 

 

Hırsızlık mevcut düzenin eşitsizliğinden adaletsizliğinden kaynaklanmaktadır. Kültürel olarak da halkın değerlerine de yabancıdır.

 

Asıl hırsızların varlığının devam etmesi de  halkın yoksullaşmasına neden olmaktadır. Hırsızlığın ortadan kalkması da yoksulluğun çözülmesiyle mümkün olacaktır. Yoksulluğun çözümü ise sömürünün, adaletsiz,eşitsiz düzenin son bulmasıdır.

 

Çalmak,hırsızlık,rüşvet  anamalcı sistemin sonuçlarıdır. Polis sayısının artmasına rağmen  hırsızlığın artarak devam etmesi de durumu ortaya koymaktadır.

 

Büyüklerimiz bizlere “ biz eskiden kapılarımız açık yattardık diye  anlatırlardı”. Hırsızlık halkın değerlerine uygun düşmemektedir ve halkın değerleri de hırsızlığın kötü bir hareket olduğunu söylemektedir.

 

Günümüzde ise,  hırsızlık yaygınlaşmaktadır. Kapımızı kitlemeden  kimse kendini güvende hissetmemektedir.Bir işin kolayına kaçılmasıdır. Hırsızlık emeğin çalınmasıdır.  Hiç kimse annesinin karnından hırsız olarakta doğmaz.

 

Bu da  Brecht in sözünü hatırlatır  “Banka soyan değil de banka kuran hırsızdır.”Bazen duyarız emeğinin karşılığını da verilir dendiğini  halbuki emeğin esas karşılığı anamalcı düzende hiç bir zaman da verilmez.

 

Sadece harcanan emeğin sadece bir kısmı ücret olarak verilmektedir. Kalanı da sermayedara artık-emek karşılığı kâr olmaktadır.

 

Siyasete bakarsak, TBMM de yüzlerce dokunulmazlık dosyası bulunmaktadır. Bu dosyalarda Hırsızlık, ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk bulunuyorsa dosyaların  şeffaf  bir anlayış için açıklanması ve yargılanması  gerekmez miydi? 

 

Ayrıca “yesin ama yapsın” sözünü söyleyen de yiyenin ortağı olmuyor mu? Ya da “Çalıyor ama hiç olmazsa iş yapıyor sözünü de hatırlamadan da  geçmemeli.

İnsanların emeğini hiçe sayarak kendini vareden kapitalizm hırsızlığı da toplumsallaştırmış ve kanıksanır hale getirmektedir.

 

Çarkın işleyişle oluşan işsizlik sorunun bir kısmı da bu şekilde kapatılmaktadır.  Hırsızlık zaman içersinde meslek haline gelmektedir.

 

Büyük şehirlerde hırsız gruplarının organize çalışmalarına sahne olmaktadır. Bu gruplar da büyüyerek rant alanlarının köşe başlarını tutmaktadırlar.

 

Bu anlamda hırsızlığın yöntemleri de kapitalizmin günümüzdeki işleyişiyle yakından ilgisi bulunmaktadır. 

 

Dürüstlük ve onur olmak üzere insanı insan yapan olgularda ayaklar altına alınarak insanların kendilerine yabancılaşğı özgüvenlerini de kaybettiği toplumlarla karşı karşıya kalınmaktadır.

 

Sistem kendi yarattığı toplumsal yaraya çözüm ararken, çözüme ulaşamamaktadır.Bunlar da toplumda kaygı ve korkuya sebep olmaktadır.  Bu sistem devam ettiği sürece hırsızlığın sonu da olmayacaktır. Ve artarak da devam edecektir.

 

Bu noktada yapılması gerekenlerse:

 

Ekonomide, eğitimde, sağlıkta akılcı çalışmalar yaparak işlenen temalara insan sevgisini, vicdanın ve alın terinin önemine de vurgu  yapılmasında faydalar vardır.

 

Unutulmaması gereken şudur ki: Hırsızlık yalnız değer yokluğunu göstermemektedir var olan değerleri de hızla eritmektedir.  Alain de dediği gibi “Hırsızın da malını çalan bulunur”

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020