Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 38 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özgür Karakaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 1545

Demagoji - 24.06.2013

“Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse, oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar." PLATON

 

 

Demagoji’nin kökenleri  Antik Yunan ve Roma medeniyetlerine uzanmaktadır. Yunanca (Demos) ve (Agogos) (liderlik yapmak kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. 

 

Süslü laflarla sahte görüntülerle halkı kendi tarafını da çekmeye çalışanlara da demagog denmektedir.Mantığa aykırı anlatımları normal gibi kabul ederek anlatılması ve  Bir önerme gibi inandırmaya çalışılmasıdır.

 

Üstün bir hitabet ve propaganda yeteneği de gerektirmektedir. Genellikle  dindarlık, popüler kavramları kullanılarak ve milliyetçilik duygusunu da  sömürerek de yapılmaktadır. Toplumun  aklına değil de duygularına hitap etmektedir.

 

Dost ve ilgili görünüp, sanki kendisini başkasının yerine koymanın izlenimi de vererek, yönlendirme de sınır tanımamak demagojinin vazgeçilmez öğelerindendir.

 

Bu yöntem sayesinde  kitlelere bir katili suçsuz bir işkenceciyi kahraman suçsuzu da suçlu gösterilebilir ve inandırmanız da mümkündür. En belirgin özelliği de samimiyetten yoksun oluşudur.

 

Bir yerlere dayanarak, kullanarak ve kendini de kullandırarak var olan bir anlayıştır.   Gerçeği bilerek  laf kalabalığı yaparak aklı karıştırmaktır. Demagoji ve yalan bir çizgi halinde yer almaktadır.

 

Aldatmaya dayalı bir söz oyunudur.  Paralel olarak güven sorununu da  getirmektedir.Kitlenin zaafından yararlanarak  insanların hislerini  dokunurcasına  çıkarını  koruma davranışıdır. Söylem ve içerik açısından ötekileştirmenin de dışa vurumudur.

 

“Polisim,Valim” denilmesi devlet aklınca o dur ve onundur söylemi de   takiyeciliği de getirir. Cemaat oligarşisi ile iktidar perçinlenirken çığırtkanları da tüm yaşananların demokrasi olduğuna toplumu inandırmaya çalışmaktadır.


Tarih te iktidar kavgalarına darbeler,kar
şı darbelere  siyasi cinayetler nihayetinde  kendisine taraftar bulmanın bir yolu olan demagoji ile hep kol kola yürüdüğüne tanıklık etmektedir.

 

Aristo da demagojiyi  "bir toplumun duygularını çelerek kendi çıkarını yürütme yolu" olarak tanımlamıştır.

 

Ülkeye faydası açısından yalanla ve dolanla birlikte popüler kavramları kullanan dini ve milliyetçilik duygularını sömüren iktidarlardan kurtulmak gerekmektedir.

 

 Haldun Taner in de dediği gibi “Her birimiz birer yurttaş olarak iktidarın da, muhalefetin de özü bırakıp ayrıntı ile, ciddi ve yapıcı tartışmayı bırakıp demagoji ile uğraşmasına karşı çıkmak zorundayız.”-

ozgur694@hotmail.com

                                               

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020