Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özgür Karakaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 1539

Sadaka Toplumunu Yaratmak - 13.05.2013

Sadaka toplumu, demokrasi ve insan haklarına  taban tabana zıttır . Ekonomi iyi diyerek her gün yandaş medyayla topluma benimsetilmek istenmektedir. Dört beş çuval kömürle her şeyin hal olduğunu düşünen zihniyettir.

 

Açlığa mahkum edilen  insanlardan aşevlerinden,vakıflardan,belediyelerden verilen yemek için hallerine şükretmeleri istenilmektedir.

 

Bu durum sadaka toplumuna uygundur. Aşevleri ve yeşilkart uygulamaları hazineden yapılan harcamalarla dilenmeyi  de benimsetmek istemektedir.

 

Dilencilikten rahatsız olmayan yardımlarla geçinmenin  kabul gördüğü anlayıştır.

 

 “Neden işimiz yok, niçin sosyal güvencemiz yok, neden sosyal devlet kavramı yok diye sorgulanmamasıdır.Yoksullaştırılan yığınlar  daha sonra bir lokma ekmeğe, bir paket erzağa muhtaç edilmesidir.

 

Elimizdeki imkanlarla iş ortamı hazırlanarak insanların emekleri karşılığında yaşamlarını kazanmalarının  sağlanmamasıdır. Gıda kömür para yardımlarıyla da sadaka toplumu yaratılmaktadır.


Bu durum da sosyal  kurumlar kendilerini sadakayla oyalayacaktır. Kendi i
şlerini aksatarak sadakaya yöneleceklerdir. Sadaka toplumu geçiştirmeyi getirir. Göstermelik olduğundan gerçek yaraya da  merhem de olamayacaktır.

 

Bir benzetme yaparsak ,deveyi tamamen götürüp kulağını sadaka diye vermek toplumsal adalete uygun düşmez.

 

Ahlaka da sığmaz. Toplumu geriletir ve sosyal adaleti de  sağlamaz. Cüzdanların değil  vicdanların işlemesi gerekmektedir.

 

Diğer bir noktada “çocuk yapın” denmesidir. Çocuk yapmak sorumluluk istemektedir.  Asıl önemli olan çocuğun hakkını  kazanacak ortamı yaratmaktır.

 

Üretmeden hep alınarak başkaların eline bakarak nasıl yurttaş olunur ki?

 

Para vererek çocuğun gelişimi düşünüldüğünde ona en büyük kötülük başlamış olur.

 

Sadaka toplumu anlayışla da çocuk büyütülmez ve bir yere de varılmaz. Bol işsizlik,yüksek fakirlik budanan haklar da sadaka toplumunun  oluşmasındaki etkenlerdir.

 

“Aman isyan etmeyin muayene beklerken ölsekte önemli değil yaaa “hamd olsun aman susalım” söylemini de getirir.


Baskıyla da muhalif medya  ve halkı sindirilerek demokrasiyi hiçe sayarak tek ses olarak takiyecilik te yapılarak halkın da kandırılmasıdır.Sermayenin de  yeni hükmetme sistemidir.

 

İnsanın  insanlıktan çıktığı toplumsal alanda kişiliksiz değersiz olan bir zeminin yaratılmasıdır. Talan düzeni ve çöp bidonlarından semt pazarlarından yiyecek artıkları toplayan milyonların olmasıdır.

 

Dinin sömürüsü için sadaka düzenine  ve yoksullar  gerekmektedir.  “Altta kalanın canı çıksın ve gemisini kurtaran kaptan anlayışı  ve zor günlerin çanları çalmasıdır.

 

Giderek zorlaşan insanların açlık sınırına itildiği sosyo ekonomik sistem bu sadaka ortamını bizzat besleyerek  çürümenin derinleşmesine sebep olmaktadır. İnsanları ezerek verilen yardım hak değil lütuftur.

 

Uzun kuyruklarda çaresiz  beklentilerin çözümü  de bilimsel ve çağdaş politikaların yolundan geçmektedir.


Sadaka toplumu yaratmaya kar
şı çıkarken de yoksula destek vermekle kalmadan yoksulluğun ortadan kaldırılması amaçlanmalıdır.

 

Yoksulluğun beklentisiyse  gelir ve istihdamın sağlanmasıdır. İnsanca yaşamak için gerekli alt yapının gerçekleştirilmesidir.

 

 ozgur694@hotmail.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020