Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 60 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1535

Rahmaninov'da birinci çıkmadı. - 15.04.2013

Türk Rus Kültür Vakfı'nın düzenlediği 2. Rahmaninov Piyano Yarışması'nda birinci çıkmazken Kadir Cem Arıkan ikinci, Ceren Su Şahin üçüncü oldu.


1 Nisan Pazartesi ak
şamı, büyük Rus besteci Sergey Rahmaninov’un (1873-1943) 140’ıncı doğum yıldönümü İstanbul’da anlamlı bir etkinlikle kutlandı. Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, 2. Sergey Rahmaninov Piyano Yarışması’na ev sahipliği yaptı. İlk yarışma 2011 yılında yine aynı mekânda düzenlenmişti.

 

Program, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov’un hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Rahmaninov Yarışması’nın arkasındaki bir başka kurum olan Türk Rus Kültür Vakfı Başkanı Fatih Baltacı, yarışmanın artık iki yılda bir sürdürüleceğini ve uluslararası nitelikte yapılacağını söyledi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise ayın 15’inde Beyoğlu’ndaki İmam Adnan Sokak’ta Türk-Rus Kültür Merkezi’nin açılacağı müjdesini verdi. Sahneye son olarak, yarışmada ödül alanların isimlerini açıklayacak olan jüri başkanı Mikhail Voskresensky geldi. Yağmur Atasoy ve Tutu Aydınoğlu, yarışmadan mansiyonla ayrılan isimler oldular. Üçüncülüğe Ceren Su Şahin, ikinciliğe ise Kadir Cem Arıkan değer görüldü. Voskresensky başkanlığındaki yarışmanın İdil Biret, Yuriy Didenko, Verda Erman, Hüseyin Sermet, Yuriy Slesarev, Seher Tanrıyar ve Hülya Tarcan’dan oluşan jüri heyeti birinciliğe bu yıl hiçbir yarışmacıyı layık görmemişti.

 

Törenin ardından mini performanslara geçildi. Şahin ve Arıkan kısa birer Rahmaninov dinletisi sundular. Özellikle 19 yaşındaki Arıkan, Konsolosluğun miadını çoktan doldurmuş yarım kuyruk piyanosundan hatırı sayılır bir ‘Rus sound’u üretmek konusunda şimdiden maharet sahibi olduğunu gösterdi. Piyanist Yuriy Didenko ise Bach, Brahms, Ravel ve elbette Rahmaninov’un eserlerinden oluşan mini resitaliyle geceyi sona ulaştırdı.

 

Türk Rus Kültür Vakfı’nın ön ayak olduğu Sergey Rahmaninov Piyano Yarışması, değerlendirilmesi gereken binlerce üstün yeteneğe sahip ülkemiz için hayırlı bir kazanım. Gördüğüm kadarıyla, girişimin arkasında hem finans hem de motivasyon anlamında ciddi bir destek var ama organizatörlerin büyük bir endüstri olan klasik müzik yarışmaları dünyasında yoğun bir rekabet yaşandığını, yarışmaların yarışmacı kapmak için kesenin ağzını açtıklarını bilerek hareket etmeleri gerekiyor.

 

Günümüzün en büyük yarışmalarından Hannover Joachim Keman Yarışması birinciye 50 bin euro, bir antika keman kullanım hakkı, çok sayıda konser ve kayıt yapma olanağı tanıyor. Rahmaninov Yarışması’nın ilan edilmeyen birincisinin alacağı 5000 TL’lik para ödülü ve tek konser hakkı, bu tip örneklerin yanında yarışmacı gençlere yeteri kadar çekici gelmeyebilir. Organizasyon Komitesi’nde Rixos otelleri sahibi Fettah Tamince’nin yer aldığı ve Tamince’nin sahnede ödül verenler arasında olduğu bir yarışmanın para ve konser hakkı ödülleri konusunda daha cömert olması beklenebilir. Dışarıya kapalı bir aktivite resmi veren yarışmanın duyurusunun daha iyi yapılması gerektiği de ortada.

 

Yarışması’nın kanımca bu ülkenin sanatına yapacağı en büyük katkı, yarışmada ödül alacak gençlerimize Rusya’nın değişik sahnelerinde daha çok konser verme olanağı yaratması olacaktır. Bu konuda en güzel örnek, operacı gençlerimizi tam 15 yıldır Alman sahnelerine kazandıran Siemens’in ulusal nitelikteki opera yarışmasıdır.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020