Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Michael Kuyucu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1532

İki Yanlış Bir Doğruyu Çıkarttı - 25.03.2013

Son birkaç aydır müzik dünyasında kendine has özgün bir yorumcunun çıkışına şahit oluyoruz.1978 Manisa doğumlu bir genç, önce müzisyen olarak film ve dizi müziklerine imza attı,  2008 yılında "Deli Deli Olma" adlı filme Özgür Akgül ile beraber yaptığı müzikle "Altın Portokal” ödülü aldı.2011 yılında müzisyenlikten yorumculuğa terfii etti ve ilk albümü “Herkes Aynı Hayatta”yı Sony Müzik ile beraber müzik marketlere sundu.

 

Ben bu çocuğun albümünü ilk dinlediğimde kendine has bir orijinal bir tarzı olduğunu düşündüm, Mehmet Erdem'i dinledikten sonra sizde popüler müzikten çok uzakta kalan farklı bir ses dinlediğinizi anlayacaksınız . Yetmişlerin Fransız şarkıcıları gibi şarkı söyleyen bu genç adam şarkı söyleyiş stili ile George Moustaki'yi andırıyor. Şarkıları Halil Sezai gibi serbest bir tondan ama daha terbiyeli ve batılı  bir şan tekniği ile  seslendiren Mehmet Erdem'in albümünde yer alan şarkılar ise çok renkli.

 

Bu genç adamın albümü Fikret Kızılok klasiklerinden “Bir Harmanım Bu Akşam” ile açılıyor, şarkıyı en son  Bora Duran 'ın daha ritmik ve agresif yorumu ile dinlemiştik, aynı dönemde iki kez coverlanan bu Kızılok klasiğini Mehmet Erdem daha bir sakin seslendirmiş, ben bu yorumu şahsen daha fazla beğendim.

 

Albümde yer alan nostaljik şarkı seçimini ben çok beğendim, Ajda Pekkan'ın 90'larda seslendirdiği “Olur Ya” adlı şarkısını coverlayan Mehmet Erdem şarkıyı orijinalinden de (Giannis Parios ‘Logia’) Ajda'nın hazırlattığı coverdan da daha farklı seslendirmiş. Sound ve düzenleme olarak baktığımızda çok yalın bir düzenleme tarzı ile hazırlanan albüm sound olarak da yalın ve akustik tınlıyor. Bazı şarkılarda rock bazı şarkılarda cazz tınıların öne çıktığı albüm, şarkıların düzenlemelerinden çok yorumcunun şarkı söyleme stilini ön plana getirmiş.

 

Mehmet Erdem melankolik bir havada şarkı söylüyor, ama albümün  son iki şarkısı bu çizgiden çıkmış. Bu şarkılar : Ajda Pekkan klasiği “Sen mutlu ol” ve yetmişlerden “Dünya Dönüyor.”..Bu iki şarkı orijinallerine sadık kalınarak hazırlanmış.

 

Bu albüm müzik marketlere sunulduktan sonra uzun bir süre raflarda kaldı, radyolar onun şarkılarını çalmadı, medya ona fazla ilgi göstermedi. Bir gün toplum Kanal D’de yayınlanan “Kuzey Güney” dizisinde buğulu bir sesin yorumladığı “Hakim Bey” adlı şarkıyı dinledi. Dizinin gücü bu şarkıyı bir anda popüler yaptı ve bir Sezen Aksu şarkısı olan “Hakim Bey”i seslendiren Mehmet Erdem bir anda herkes tarafından tanındı. Bu öylesine büyük bir promosyon oldu ki,  bir anda herkes Mehmet Erdem’i konuşmaya başladı. İlginçtir ben bu çocukla ilgili onu kimsenin tanımadığı bir dönemde  internet sitemde şu cümleyi kullanmıştım : “Hakim Bey” adlı Sezen Aksu şarkısını seslendirmiş, ben çok beğenmedim..”  Sözümün arkasındayım , o şarkıyı hala beğenmiyorum, çünkü alaturka ve avam geliyor bana o şarkı ama doğru dürüst bir müzik yapan genç bir adamı patlattığı için mutluyum. Bir vasat şarkı, ve bir popüler kültür dizisi doğru bir sesi gündeme getirdi. Hani iki yanlış bir doğru ya  , iki sıradan iş bir doğru iş yapmış oldu.

 

Mehmet Erdem , Türkiye’de büyük paralar harcanmadan yapılan bir promosyon ile adını duyurdu, o dizide şarkısı yayınlanınca, o güne kadar şarkısını çalmayan radyolar onu şarkısı en çok yayınlanan yorumcular arasına soktu, klipi müzik kanallarında rotasyona girdi ve herkes bir anda Mehmet Erdem ismini tanıdı. Yüz binlerce lira harcanarak yapılan promosyonların aksine reyting rekorları kıran bir dizide yayınlanan şarkı kimsenin tanımadığı bir solisti kitlelere duyurdu. “Hakim Bey” haftalar boyunca Nielsen music controlde ilk onda yer aldı. Bu şarkının rüzgarı ile şimdi sanatçının ikinci klip şarkısı “Herkes Aynı Hayatta” dikkatleri çekiyor.

 

Bu genç adamın albümünü dinlemenizi tavsiye ederim,Fransız müziğinden hoşlananlar, konuşur gibi şarkı söyleme sanatı “chanson” tarzı müzik sevenler bu alanda Türkiye’de yaşanan boşluğu dolduran Mehmet Erdem’i çok sevecek. Zipzop popçuların dışında kalan kendine has bir vokal.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020