Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Michael Kuyucu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1530

Tatlıses’in radyo markası rahmetli oldu. - 11.03.2013

Seksenli yıllarda Özal ile beraber sosyeteye giren ve popülerliğinin zirvesini yaşayan Tatlıses markası geçtiğimiz ağır bir darbe daha aldı. İbrahim Tatlıses sesinden kazandığını farklı sektörlere yatırım yaparak değerlendirdi, çoğunda dan da zarar etti. Lahmacundan, Turizm sektörüne kadar her alanda bir şeyler üretti ve markasını yaygınlaştırdı. Bunlardan bir tanesi de medya yatırımı oldu. Karasal ulusal frekanslı Tatlıses tv ile ulusal çapta yayın yapan Radyo Tatlıses’i kurdu.

Tatlıses’in medya yatırımları di
ğer mecralara yaptığı yatırımlardan daha büyük ses getirdi diyebilirim, özellikle radyosu iki binli yıllarda çok ciddi başarılara imza attı ve Türkiye’nin çok dinlenen beş radyosundan biri olmayı başardı. Tatlıses daha sonra ne hikmetse 2005 -2006 yılları civarında radyosunu elden çıkarttı.

Futbol dünyasından radyo dünyasına yatırım yapan Sadettin Saran bu radyoya çok iyi para vererek bu radyonun sahibi oldu. Bu radyoya verdi
ği para için çok hurafe vardır, kimisi 8-10 milyon dolar derken, kimisi 10-15 milyon dolarlık rakamlar telaffuz ediyor.

Saran sahip oldu
ğu diğer üç radyosunun yanına Radyo Tatlıses’i ekledi, ancak olmadı. Radyo Tatlıses Saran’ın mülkiyetine geçince düşüşe geçti. Grup  İbrahim Tatlıses’in kurduğu ekibi zamanla lav etti ve yeniledi. Yenilenen ekibin ve yönetimin kumaşı hiçbir zaman tutmadı ve radyo ilk beşten yirminciliklere kadar geriledi.

Saran’ın Radyo Tatlıses konusunda gösterdi
ği zafiyet aslında bir başarısızlık örneği olarak üniversitelerde ders  okutulmalı. Radyonun ekibinden tutun da aklınıza gelecek her şeyi ile oynandı. Sözde modern olmak adına radyo orijinalliğinden uzaklaştırıldı. İbrahim Tatlıses’in opera albümü yapması gibi bir şey oldu bu. Radyo darmadağın oldu ve büyük bir zarar ile geçirdi son yıllarını. Son olarak radyonun ismi değiştirildi ve Radyo Tatlıses markası Radyo Müzik oldu. Radyo piyasası bunu büyük bir şokla karşıladı. İbrahim Tatlıses’in radyosu tarih oldu, gelen olumsuz kamu oyu tepkilerinden sonra Saran,  Radyo Tatlıses’in  internet üzerinden yayına devam edeceğini söyledi, hatta birkaç radyo patronu ile gizli görüşmelere yapılarak frekans satın alarak  Radyo Tatlıses’e devam etmek için çaba dahi sarf etti.

Sonuç olarak müzik dünyasının fenomen isimlerinden
İbrahim Tatlıses’in radyosu piyasadan silindi. Saran ve seçtiği yöneticiler radyo ile o kadar çok oynadı ki İbrahim Tatlıses’e opera söyletir gibi yayın yaptılar. Sonra İbo’nun opera söyleyemeyeceğini anladılar ve İbo’yu öldürerek yerine yeni bir opera sanatçısı çıkarttılar. Bana sorarsanız  bu, medyada yapılan saçma sapan işlerden sadece biri oldu.

Tatlıses markasının hedef kitlesine yayın yapmak yerine ısrarla ona yeni bir hedef kitle uyarlamak istediler. Bu ciddi bir i
şletmecilik hatası oldu. Sonra  markayı öldürüp yeni bir marka ile uğraştırlar.

Son yıllarda radyo piyasasında en büyük marka yatırımını KralPop yaptı, çok ba
şarılı bir lansman yapmasına rağmen 2 yılda zar zor ilk on beş radyo arasına girdi ve kendisini zorla kabul ettirdi. Bu lansman öylesine başarılı oldu ki ben üniversitemde  ders  konusu olarak okuttum. Ama yine de sonuç beklentilerin altında oldu. Saran bu lansmanın çeyreğini bile yapamayacak  ve muhtemelen çuvallayacak, ee peki o zaman adama sormazlar mı? Kardeşim elindeki markayı neden çöpe attın diye?

En basit bakkal hesabı ile Radyo Tatlıses markası bir iki milyon dolar ederken, ellerindeki bu de
ğeri sokağa atıp her şeyi  sil baştan yaptılar. İyi ki bunu yaptılar, çünkü kötü örnekler olmazsa iyilerin değeri anlaşılmayacak. Bu ülkede hala marka değeri ve markanın maddi değerini bilmeyen işletmelerin kalması çok üzücü. Dünya markalarını yaratıp globalleştirirken biz marka değeri hesaplamasını bilmiyoruz.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020