Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 61 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özgür Karakaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 1519

Kaderciliğin Sarkacı - 24.12.2012

“Gözler sadece zihnin algılamaya hazır olduğu şeyleri görür”. -Henry Bergson

 

Kaderciliğin kökleri Antik Yunan felsefesine dayanmaktaydı. Sofokles in  Antigo halk korosu şöyle seslenmekteydi “İnsanlar alınlarına yazılmış olan felaketlerden asla kaçıp kurtulamazlar”.

 

Kadercilik,   alın yazısına ya da yazgıya inanmayı getirir. Buna göre insan hayatı boyunca karşılaştıkları kısmettir. Alnına yazılan neyse  onu yaşamaktadır.

 

Kadercilikte insan kendi iradesiyle karar verememektedir. Çünkü yaşamındaki her olayı kendi iradesi dışında geliştiğini kabul etmektedir.

 

Kendi verdiği kararların,iradesindeki gücün farkında değildir.  Bizim ülkemizde Anadolu insanı açlığa,yoksulluğa,yoksunluklara rağmen emperyalizmin ordularını yurdumuzdan atmıştır.

 

Yaşanılan radyasyon, deprem gibi büyük felaketlerde iktidarlar  tarafından kaderci tutumu sergilemişlerdir. Bazı yayın kuruluşları da kadercilik  ağırlıklı yayınlarda yapmışlardır.

 

İktidarların ve iktidardan pay alanlar nedense dillerinden “nasibi kısmeti kaderi” eksik etmezler bu da rastlantı  değildir.

 

Halkın kaderine yoksulluğun düşmesi onlarında zenginliğe sahip olması tesadüf değildir. Çünkü  siyasi çıkarlarına uygun düşmektedir.

 

Kadercilik iş güvenliği konusunda da su yüzüne çıkmaktadır. Yeteri kadar önlemler alınmadığından insan hayatı hiçe sayılmaktadır. Madenler de  olsun diğer iş kollarında  olsun bu ihmaller yüzünden insanlarımızı  yitirmekteyiz.

 

Halkımız kadercilik ekseninde yönlendirilmektedir. Sabah uyandığımızda  olumsuzluklar felaketlerle karşı karşıya kalabiliriz.

 

Burada  yapılması gerekenlerse ,insanlarımızın yaşamını mal ve can güvenliğini hiçe sayan politikaların tasfiye edilmesidir. Bu anlayışı da terk etmektir.

 

Bilimsellik,planlama, geleceği düşünmekten uzak durmamaktan geçmektedir. Pierre Abelard'ın da dediği gibi  Şüphe sorgulamaya, sorgulama da gerçeğe götürür."

 

 

 

Ozgur694@hotmail.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020