Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 54 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1517

Barışın orkestrası 20 yaşında - 10.12.2012

20'nci yılını kutlayan Tekfen Filarmoni Orkestrası, başına kim gelirse gelsin bölge barışına katkıda bulunmak misyonundan sapmıyor.

 

Türkiye'de özel sektörün son 20 yılda kültür-sanat dünyamıza yaptığı yatırımlar içinde en

istikrarlılarından biri de, Tekfen Holding'in temellerini 1992 yılında attığı Tekfen Filarmoni Orkestrası. 20'nci kuruluş yıldönümünü kutlayan topluluk başlangıçta bir oda orkestrası olarak kurulmuştu. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünü hatırlayanınız var mı? İşte bu örgüt sayesinde kültür-sanat dünyamız Tekfen Filarmoni gibi özgün nitelikte bir orkestra kazandı. Hikaye şöyle:

 

Gazetede KEİ'nin kurulduğu haberini okuyan yılların keman yorumcusu Saim Akçil önceden tanışmadıkları Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Gökyiğit'in yanında almış soluğu. Örgütün bünyesinde bir oda orkestrası kurulması teklifini sunduğunda Saim Bey'in aldığı cevap şu olmuş: "Ben de aynı düşüncedeyim, o yüzden kendini hiç, yorma, işe nereden başlayalım?"

 

İşe, bölgeyi keşfe çıkarak başlar Saim Bey. Karadeniz ve Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkelerin kaliteli müzisyenlerini orkestrasına davet edip güvendiği Türk müzisyenlerle onları aynı çatı altında bir araya getirir. Amaç, en başından bellidir: Kaynayan bir kazan olan bu bölgenin birbirleriyle didişen ülkelerinin müzisyenlerine bir arada müzik yaptırarak dünyaya ve özellikle de politikacılara anlamlı bir mesaj vermek. Mesaj tanıdık geliyor, değil mi? Dünyaca ünlü orkestra şefi Daniel Barenboim de müteveffa düşünür Edward Said ile 1999 yılında kurduğu Batı-Doğu Divanı Orkestrası aracılığıyla yıllardır aynı mesajı vermeye çalışıyor. Tekfen Filarmoni Barenboim'in orkestrasından 7 yıl önce kurulduğuna göre, bu anlamlı amaç uğruna çalışmak yolunda daha kıdemli sayılır.

 

Topluluk 20 yılda oda orkestrasından filarmoni orkestrasına dönüştü. Karadeniz ve Hazar Denizi'ne Akdeniz de eklenince baştaki `2 Denizin Sesi' sloganı oldu `3 Denizin Sesi'. Tekfen Filarmoni, kurulma sebebi olan `barış' misyonuna yakın dönemde bir misyon daha ekledi. Temsil ettiği coğrafyanın yerel halk sazlarını buyur eden Tekfen Filarmoni yüzlerce yıllık geçmişe sahip bu sazların ilgi çekici tınılarını çoksesli müzik kurallarına bağlı kalarak farklı kılıklarda işlenmesini sağlıyor. Öncelikli amaç, bölge halklarını kendilerine ait geleneksel sazları kullanarak çoksesli müziğe ısındırmak. Halkların ezgilerini filarmoni

orkestrasından dinlediğinde çoksesliliğe daha hızlı adapte olduğunun altını çiziyor Nihat Gökyiğit. Orkestra, bu sazlar için sipariş ettiği konçertolar ve senfonik eserlerle bu ,abasının slogandan ibaret olmadığını her defasında sergiliyor.

 

Tekfen Filarmoni'nin bugüne kadarki yüz ağartıcı projeleri arasında, tarihe mal olmuş `ceng' adlı çalgıyı yeniden gün ışığına çıkartıp bu çalgı için bir konçerto sipariş etmesi ve `Milli Marşlar' projesi de yer alıyor. Vakti zamanında açılan yarışmada İstiklal Marşımız kadar başarılı bulunmayarak elenen marşların orkestrasyonlarının tanınmış bestecilerimize yaptırılarak görkemli bir konserde Tekfen Filarmoni tarafından icra edilmesi, orkestra albümünün parıltılı sayfalarını süslüyor.

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası'nı Nihat Gökyiğit ile birlikte kuran ve başından beri genel müzik

direktörlüğünü üstlenen keman yorumcusu ve orkestra şefi Saim Akıll 1 Aralık Cumartesi akşamı verilen konserle birlikte görevini kendisinden sonra gelecek şefe bıraktı. Yeni şefin kimliği henüz beli olmadı. Önümüzdeki yıl Tekfen Filarmoni'yi her konserinde bir başka şef yönetecek ve yıl sonunda aralarından seçilecek biriyle yine uzun soluklu bir yolculuğa çıkılacak. Ama kesin olan bir nokta var ki, başına kim gelirse gelsin, orkestra kuruluş amacı da olan `bölge barışına müzik yoluyla hizmet etmek' misyonundan sapmayacak.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020