Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Elvan Hayali Demirci
 
 
Yayımlanan Sayı : 1514

Trabzon'a neler oluyor? - 19.11.2012

Kültür ve Sanat adına okuduğum, gıpta ettiğim hatta izleyici olarak ‘’orda olabilseydim ‘’dediğim türden etkinliklerden birinden daha imrenerek bahsetmek istiyorum...

Antalya Büyük
şehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Fazıl Say'ın Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı 13.Uluslararası, dikkatinizi çekerim bir değil beş değil 13.sü düzenlenen ‘’Antalya Piyano Festivali’’şu günlerde ‘’dünya festival programına ‘’ üst sıralardan girerek devam ediyor .

Elbette sanatsever bir Trabzonlu olarak "orda olabilseydim" yerine ‘"Burada böyle festivaller yapılmalı" demeyi tercih edenlerdenim. Her yerde metrekaresine en çok sanatçı dü
şen şehir diye bas bas bağırdığımız şehrimizde hala bir festival düzenlenmemiş olmamız garip ötesi bir durum olsa gerek.

şündüğümde Olimpiyatlar kapsamında onlarca ülkeyi ağırlayan şehir, müzik yahut resim söz konusu olduğunda neden bu kadar sessiz kalıyor?

Ve son yıllarda hemen hemen tüm sinema filmlerinde, dizilerde,
şarkılarda, türkülerde kısacası vizyonda reytingler yapan şehir olarak, Trabzon’da festival düzenlemek geç olmakla beraber imkansız olmasa gerek.

Yine katıldı
ğım tüm konser ve kültür sanat etkinliklerinde gözlemlediğim, bu şehrin makamlarının izleyici olarak bile katılmadığı bir şehir olmaksa doğrusu Trabzonlu olarak hiç hoşuma gitmiyor.

Büyük
şehir olduğumuz şu günlerde bir çok ilçe ve belde belediyelerinin her yıl mütemadiyen düzenledikleri "yayla şenlikleri" miz bile diğer illerde tanınıyor ve biliniyorsa, Türkiye’nin her köşesinde festivaller konuşuluyorken; biz neden hala festivallere imza atamıyoruz? Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Ve neden bizim şanımıza yakışır "Fındık" ya da "Hamsi" adı altında kültür ve sanat festivalimiz olmasın?

Konu açılmı
şken değinmeden geçemeyeceğim, geçen yıl konservatuar tarafından ilki gerçekleştirilen ve ilk olmasına rağmen katılımı umduğumdan iyi bulduğum 1. Gitar Günleri Festivali aslında beni bu yıl daha iyilerine imza atarız düşüncesiyle çok umutlandırmıştı. Hala daha umudumu kaybetmemiş olmakla beraber, gönüllü olarak katıldığım ve daha önceleri belediyemiz tarafından düzenlenen uluslararası festivallerin üzerinden en az dört yıl geçtiğini hatırlatarak; spor söz konusu olduğunda her zaman atakta olan şehrimin metrekaresine en çok sanatçı düşen şehir olarak anılması yanı sıra bu anılmanın gerçekliğini göstermemiz gerektiği düşücesiyle ve her şeyden çok sanat sever bir Trabzonlu olarak seslenmek gerekirse; alt yapımız var, sanatımız var, sanatçımız var ve bir çok dalda uluslararası arenada boy gösterebileceğimiz başarılarımız var iken … ‘’ HADİ TRABZON SES GETİR ARTIK ‘’ Sevgi ve Muhabbetle nice festivallere…


elv_hayalidemirci@hotmail.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020