Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1755
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 78 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özlem Altunok
 
 
Yayımlanan Sayı : 1491

Türkülerle memleket ahvali - 18.07.2012

“Otu çek, köküne bak” dedi Haşim amca. Arguvan’ın gündemi türkü olacaktı, ama Türkiye’de olan biten yine, bizlere bir festivalin sadece kendinden ibaret olabileceğini unutturdu. Haşim Amca’nın bu, doğadan esinlenen özlü sözü önceki gün biten iki günlük Arguvan Türkü Festivali’nden bir memleket tahlili gibiydi.

Misal, festivalin konuklarından BDP’li Sırrı Süreyya Önder Diyarbakır mitinginde ya
şanan şiddet yüzünden katılamadı “Yargı Nereye Gidiyor” başlıklı panele. Oyuncu, yönetmen ve şair Orhan Alkaya, Cumhuriyet Kitap’ın yayın yönetmeni Turhan Günay ve yazar Suzan Samancı “Edebiyat ve Özgürlük” başğı altında konuştukları panelde sansürden otosansüre uzanan baskı politikasının doruk noktası olarak Ahmet Şık’ın kitabının yayımlanmadan toplatılmasını tanımlarken, CHP milletvekili Sabahat Akkiraz cem evlerinin yasallaştırılması gereğinin bir insan hakları meselesi olduğunu vurguladı.

Gönüllülerin deste
ğiyle Arguvan Belediyesi ile Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı’nın düzenlediği festivalin 10 yıllık geçmişinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, sadece bir kez, 5 bin liralık komik bir yardım aldıklarını belirten Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan’ın da Bahçelievler katliamının sorumlularının tahliyesi için “Vicdanım rahat değil” diyen Bakan Günay’a bir mesajı vardı.

Festivalin kapanı
ş konuşmasında Azerbeycan Kültür Bakanlığı’na teşekkür eden Taştan, Bakan Günay’a da teşekkür etmek yerine şu sözleri iletti. “Kültür Bakanımızın vicdanı rahat olsun, biz ülke barışına, halkların bütünlüğüne katkı yapmayı sürdüreceğiz. Bu ülkeyi onlardan daha çok sevdiğimizi biliyorum.”

Adının türkü festivali oldu
ğuna bakmayın Kübalı müzisyenlerden Sabahat Akkiraz’a, Azeri halk dansçılarından Mikail Aslan’a, Derdiyok Ali’den Feryal Öney’e rengarenk bir müzik şöleni vardı Arguvan’da. On yıllardır türkülerle dertlerini, özlemlerini aktaran, yoğun Kürt ve Alevi nüfusu, muhalif yapısıyla iktidarların görmezden geldiği, unuttuğu Arguvan’da iki gün boyunca Uludere katliamından, tutuklu yazar ve gazetecilere, kürtaj meselesinden, siyasallaşan yargıya pek çok gündem maddesi Birsen Çolak’ın aracılığıyla yeniden dillendirildi.

İçinde “ah”ı, “aman”ı bol türküleri dinlerken aynı Haşim Amca’nın sözü gibi bir köksüzlük hissi çöktü içimize.

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020