Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Sadı Tirak
 
 
Yayımlanan Sayı : 1448

Dert ortağı olmaya çalışıyoruz - 18.05.2012

Pentagram ekseriyetle bu ülkenin en büyük metal grubu olarak anılır ve bu unvanı hak ettiklerini kanıtlamak için yeterli argümanlara sahip olanlardan biri de benim. Bu sebeple, grup elemanlarının karşısında hem bir gazeteci hem bir dinleyici hem de onların arkadaşı olarak oturuyor olmamın değeri benim için büyük. Sony Music’in ofisinde Hakan Utangaç (ritim gitarist), Tarkan Gözübüyük (basgitarist) ve Cenk Ünnü (davulcu) ile beraberim. Aynı zamanda Şebnem Ferah’ın da gitaristi olan lead gitaristleri Metin Türkcan, röportajı yaptığımız gün Ferah ile turnede olduğundan aramızda değil. Yeni vokalistleri Gökalp Ergen ise grubun yeni klibi ‘Geçmişin Yükü’nün çekimleri sırasında dizinden sakatlandığı için istirahatta. Karşımda, grubun kuruluşundan beri kadroda olan üç kişi var...

Ünnü’nün de benim gibi koyu bir Fenerbahçeli olmasından dolayı önce biraz futbol ve Fenerbahçe muhabbeti yapıyoruz. Tarkan Gözübüyük araya girip “Artık bir Aykut Kocaman dövmesi yaptırırsın...” diyor gülümseyerek.

Kahvelerimiz de geldikten sonra kayıt cihazımın “record” tu
şuna basıyorum ve son 10 yılı nasıl geçirdikleri hakkında laflamaya başlıyoruz. “2002’de, ‘Unspoken’ ve ‘Bir’ albümlerinin yayımlanmasından sonra tabii ki o albümlerin tanıtımı için birçok konser yaptık. Ta ki 2004’e, hatta 2005’e kadar...” diyerek söze giriyor Hakan Utangaç, sigarasından bir nefes çekip arkasına yaslanıyor. 10 yılı özetlemek kolay değilse de insanlar merak içinde. “2005’ten sonra şöyle bir arkamıza dönüp baktığımızda, dönem itibariyle de birçok firmanın kapanmasıyla beraber, albümlerimizin piyasada hiç olmadığını fark ettik. Önce bir kere onları ortaya çıkarmamız gerekiyor diye düşünerek bir arayışa girdik. Bunların peşinde koşarken Sony Music bizimle irtibata geçti. Onlarla tüm albümleri yeniden toplamış ve yaymış olmanın sevincini yaşadık. 2007’de 20. yıl konserleri çerçevesinde bir albüm yayımladık, hem görsel hem de işitsel. Artık yeni albüm planları yapmaya başladığımız sırada ise Murat’ın rahatsızlığı ortaya çıktı” diyerek süreci özetliyor Utangaç. Sawdust grubunun vokalistliğini yaparken 1995’te Pentagram’a katılan ve grupla 15 yıl geçirip üç stüdyo, iki de konser albümüne sesini veren Murat İlkan’ın MS hastalığının başladığı sürece getiriyor konuyu. Sözü burada Tarkan Gözübüyük devralıyor ve “2008’den 2010’a kadar tanı ve tedavi süreci devam etti. Biz o süreyi büyük bir umutla bekleyerek geçirdik. O sırada konserlerimiz de devam etti bir yandan. O konserlerde yaşadığımız zorlukları da dışarıya yansıtmamaya çalıştık.” diyor ve grubun Murat’la yolları nasıl ayırdığı konusuna açıklık getiriyor: “Grup arkadaşına ‘Artık sen hastalandın, biz yola devam edelim’ denmez. Murat eğer bir 5 sene daha beklemek isteseydi, biz 5 yıl daha beklemeye hazırdık açıkçası. Fakat 2010’da Murat kendisi gelip ‘Yola artık siz devam edin, benden bu kadar’ deyince Gökalp’le olan sürecimiz başladı.”

Yeni vokalist, yeni dönem
Pentagram vokalist konusunda
şanssız bir grup. Neredeyse her albümlerinde farklı bir vokalistleri oldu. Şimdi sırada Gökalp Ergen’li (Kendisi daha önce The Climb’ın vokalistiydi) yeni albüm ‘MMXII’ ve grubun önünde yepyeni bir dönem var. Tarkan Gözübüyük şöyle özetliyor: “Murat olağanüstü bir şarkıcı. Ayrıca bizim 15 yıllık dostumuz. Biz gruba yeni bir eleman katılacağı dönemde bir kere her şeyden önce iyi bir müzisyen olmasını ve düzgün bir adam olmasını gözettik. Gökalp de öyle biri. Sadece vokal performansı olarak değil, bestelerde ve şarkı sözlerinde de önemli bir katkısı oldu bu albümde.”

Grubun ‘MMXII’ albümünün yazım ve kayıt sürecinde her zamanki tavrından farklı hareket etmedi
ğini aktaran Gözübüyük, bu ‘her zamanki tavrın’ altını şöyle çiziyor:

“Gözlemledi
ğimiz, yaşadığımız, bir albüm ortaya çıkarma sürecinde yaşadığımız duygular neyse onları müzikle, müziği destekleyen birtakım görsel imgelerle ve şarkı sözleri yoluyla aktarmaya çalışıyoruz. Bizimle benzer duygulara sahip olan insanlarla, bizimle aynı dönemi benzer hislerle yaşamış veya yaşıyor olan insanlarla içimizdekileri paylaşmaya ve onlara dert ortağı olmaya çalışıyoruz. Bizim şarkılarımız o yüzden çoğunlukla kötü gün şarkıları, kötü gün dostlarıdırlar. Bizim bu işi birilerine beğendirmek, birilerini hayrete düşürmek yahut birilerini hayran bırakmak için yaptığımızı düşünenler bence bizi yanlış bir perspektiften ölçmeye çalışıyorlar.”

Pentagram sadece Türkiye’nin en büyük metal grubu de
ğil, aynı zamanda şu an aktif olan en eski gruplarından biri. 1987’de kurulan grubun elemanları birçok açıdan Türkiye ’de rock müziğin gelişimine hem tanıklık ettiler hem de katkı sağladılar. Cenk Ünnü bugün gelinen noktayı değerlendirirken; “Bugün artık birçok rock grubu var, her gün yeni birisi çıkıyor. Her yerde denk geliyorsun bunlara... Birçok müzik kanalında, neredeyse günün yarısında yerli rock grupları var ama metal grubu göremiyorum ben. Tamam birkaç tane aklıma geliyor; işte Kırmızı var, Soul Sacrifice var, Nitro var falan ama ben onların da kliplerini seyretmek istiyorum” diyerek metal gruplarının ana akım piyasada da boy göstermesi gerektiğini savunuyor. Bu konudan devam edince Tarkan Gözübüyük alıyor sazı eline “Son günlerde çok tekrar ediyorum bunu, herkes de artık dalgasını geçmeye başladı ama buna bir geleneğin öğrenilmesi ve bir sonraki kuşağa aktarılması şeklinde bakmak lazım. Açmak gerekirse; bir mesleği öğrenmek üç kuşak sürer derler. Yani sen bir mesleğe başlıyorsun, senin torunun o mesleğin erbabı olarak kabul ediliyor. Türkiye ’de, özellikle 12 Eylül sonrası büyüyen kuşaktan, yani bizden bahsedecek olursak... Şu an bu masada oturan, bu şehirde yaşayan birçok insan bu meslekleri yapan ilk kuşağız. Bu kuşak, medeni ülkelerde bundan 100-150 yıl önce çözülmüş konuları daha yeni yeni keşfediyor. Bu süreç içerisinde yapmamız gereken, beklentilerimizi çok fazla yükseltmeden adım adım ilerlemek.” Açıkçası ben bu bakış açısından “Bu ülkeden iyi metal gruplarının çıkması konusuna gelene kadar halletmemiz gereken çok daha temel meseleler var” vurgusunu anladım. Bundan sonraki süreç için Cenk Ünnü; “Bir on yıl daha beklenilmeyecek. Bundan sonra Pentagram hız ve ivme kazanacak, kimse merak etmesin” derken sohbetin de sonuna gelmiş oluyoruz. Eylülde albümün turnesine başlayacaklarını söylüyorlar, “Turnede görüşürüz...” diyerek yanlarından ayrılıyorum. “MMXII” kulağımda, Beyoğlu sokaklarına kendimi vuruyorum...

DAHA DAHA
* ‘MMXII’ her ne kadar 10 senelik aranın ardından çıkmı
ş olsa da grup elemanları 10 sene boyunca bu albüm üzerinde çalışıldığı algısının kırılmasını istiyorlar. Sonuçta son 2 senedir üzerine yoğunlaşabildikleri bir albüm bu.

* Albüm isminin Roma rakamıyla 2012’yi temsil ediyor olması ve kartonette, grubun ‘Unspoken’ albümü döneminden beri
şarkı sözü konusunda birlikte çalışğı Turgut Berkes’in post-apokaliptik Gepetto’yu canlandırması, albümün temasının kıyamet olduğunu düşündürse de, dinleyiciyi yönlendirmenin yanlış olduğunu savunuyorlar ve herhangi bir spesifik açıklama yapmıyorlar konsept konusunda. Gözübüyük, “Bu şarkıları dinleyen ne hissediyorsa, albüm onunla ilgilidir” diyor kısaca.

*Yeni albümden ilk klip ‘Geçmi
şin Yükü’, son olarak ‘Romantik Komedi’ filmini çeken yönetmen Ketche’nin eseri. Klipte grubun fan’larının yanı sıra yakın dostları olan Nejat İşler, küçük İskender, Şebnem Ferah, karikatürist Oky, Ogün Sanlısoy, Athena ve mor ve ötesi elemanları da rol alıyorlar.

twitter.com/saditirak  

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020