Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1403

Klasik müzikte bahar festivalleri - 14.03.2012

Bir klasik müzik sezonunun daha yavaşça sonuna doğru yaklaşıyoruz. Bir iki ay içinde, konser-opera salonları sezon defterini kapatmaya hazırlanırken bir başka defteri açmanın tatlı telaşını yaşayacak. Yazlık mekânların eksiği gediği elden geçirilirken, kimine portatif tribünler, kimine devasa çadırlar, tenteler kurulacak. Yine son angajmanların peşinden koşturulacak, son dakika sponsorlukları için yollara düşülecek. Klasik müzik festivallerinin bu alışıldık doğum sürecinin ardından, her yıl olduğu gibi bu yıl da, dünyanın dört bir yanındaki saraylar, şatolar, antik tiyatroların yanı sıra uçsuz bucaksız kırlar ve dağlar da birkaç haftalığına dahi olsa şenlenecek.

Günümüzde milyar dolarlık bir endüstriye dönü
şen klasik müzik festivallerinin sayıları artık yüzlerle değil binlerle ölçülüyor. Hal böyle olunca, içlerinden en kaliteli olanları ayıklayıp, yaz sıcağında dahi müziğinden vazgeçmeyen tutkunların dikkatine sunmak kaçınılmaz oluyor. İşimizi kolaylaştırmak için bu yazıda, nisan-haziran döneminde, Avrupa kıtasında düzenlenen klasik müzik festivallerine odaklanacağız. Temmuz-eylül dönemi festivalleri ise bundan sonraki bir yazımızın konusu olacak. Gece sıcaklığının henüz yeterince yüksek olmayışından dolayı, nisan-haziran dönemi festivallerinin daha çok konser-opera salonları, saraylar ve kiliselerde yapıldığını hatırlatalım.  

Lucerne Paskalya Festivali (24 Mart-1 Nisan) Salzburg’un baş rakiplerinden Lucerne, barok ve klasik dönemlerin ünlü yorumcularının bir araya gelecekleri bu 1 haftalık festivalde, düzenlendiği dönem gereği, dinsel vokal klasik müzik eserlerine özel bir önem veriyor.  

16. Varşova Ludwig van Beethoven Paskalya Festivali (25 Mart-6 Nisan) Büyük Polonyalı besteci Krzysztof Penderecki’nin eşinin başında olduğu Beethoven Cemiyeti’nin düzenlediği festival, adından da anlaşılacağı üzere Beethoven’in eserlerine yoğunlaşıyor. Çoğu konserde Varşova Filarmoni Orkestrası başrolde ama konuk topluluklar da var.  

67. Prag Bahar Festivali (12 Mayıs-3 Haziran) Erken bir tarihte düzenleniyor oluşuyla yıllardır prestijli Avrupa festivallerinin sancaktarlığını yapan Prag Bahar, Çek Cumhuriyeti’nin en iyi orkestralarını ve dünyaca ünlü müzisyenleri Prag’ın en güzel mevsiminde, şehrin ünlü konser salonu Rudolfinum’da dinleme olanağı tanıyor.  

Dresden Festivali (15 Mayıs-3 Haziran)‘Elbe’nin Floransası’nın çellist Jan Vogler’in hazırladığı programı bu yıl Viyana, Budapeşte ve Prag’da barok dönemden Maria Theresia dönemine kadar üretilen müzikler üzerine yoğunlaşıyor; Macar ve Bohemya halk müziklerine göz kırpmayı ihmal etmeden.

 Salzburg Pentekost Festivali (25-28 Mayıs) Mezzosoprano Cecilia Bartoli, sanat yönetmenliğini ilk kez üstlendiği bu mini festivalin teması olarak ‘Cleopatra’yı seçmiş. Bartoli, bizzat söyleyeceği Jül Sezar Mısır’da operasıyla, aynı zamanda festivalin açışını da yapacak.  

Progetto Martha Argerich (6-28 Haziran) ‘Martha Argerich Sunar’, büyük Arjantinli piyanistin bu yıl 11’inci kez Lugano’ya davet edeceği 50 kadar genç ve kıdemli virtüozun düo, oda müziği ve konçertolar icra edecekleri bir şenlik. Günümüzün üstün piyanistlerini dinlemek isteyenlerin bir numaralı adresi.

Leipzig Bach Festivali (7-17 Haziran) Baba Bach’ın 27 yılını geçirdiği Leipzig kenti, unutulmaz sakini için 100 yıldır düzenliyor bu festivali. Festival bu yıl 800’üncü kuruluş yıldönümü kutlanan Aziz Thomas Kilisesi Korosu’nu (Thomanerchor) mercek altına alıyor.  

Garmisch-Partenkirchen Richard Strauss Festivali (16-22 Haziran) Büyük Alman besteci R. Strauss’un senfonik ve oda müziği yapıtlarına adanmış, Almanya’nın Avusturya sınırına çok yakın bir bölgesinde düzenlenen bu küçük ama kaliteli festival, Alman mezzosoprano Brigitte Fassbaender’in imzasını taşıyor.  

Göttingen ve Halle Haendel festivalleri: Haendel’in doğum yeri olan Halle (31 Mayıs-10 Haziran), son yıllarda liderliği Göttingen’e (17-28 Mayıs) kaptırdı gibi gözüküyor ama bu iki festivalin de programı bestecinin tutkunlarına bayram ettirecek kadar zengin.  

Bergen Festivali (23 Mayıs-6 Haziran) -Klasik müzik, dans, tiyatro alanlarında 15 günde 150 etkinlik sunan Norveç’in Bergen şehri, İskandinavya’nın en büyük festivaline ev sahipliği yapıyor. Klasik müzik etkinlikleri, festivalin ilk haftası içinde izlenebilir.


Foto
ğraf: Cecilia Bartoli, Salzburg Pentekost Festivali nin sanat yönetmenliğini üsteniyor.  

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020