Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
İsmail Aksu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1377

CHP Milletvekili Acar "Radyo 3 Problemi"nin Peşini Bırakmıyor. - 07.02.2012

TRT Radyo 3’de yaşanan problemler konusunda 2011 yılı Ekim ayında TBMM Başkanlığı’na bir yazılı soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’a, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in sunduğu bilgilere dayanılarak yazılı yanıt verilmiş ve bu yanıt kamuoyunda günlerce tartışılmıştı.   

Gürkut Acar, Ba
şbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yazılı olarak yanıtlaması için, TBMM Başkanlığı’na hitaben geçtiğimiz günlerde yeni bir soru önergesi sundu.   

Arınç’ın verece
ği yanıtları bekleyen bu yeni soru önergesinin içeriğini eksiksiz olarak sunuyoruz:  

TRT Radyo 3 yayınları ile ilgili 7/438 nolu önergeme verilen yanıtta, 80 Radyo 3 vericisinin di
ğer kanallara tahsis edildiği belirtilmiş, klasik müzik yayın saatleri ile ilgili sorular ise yanıtsız kalmıştır. Çocuklara yönelik olarak hazırlanan Arkadaşım Müzik adlı klasik müzik programının da yayından kaldırıldığı kamuoyuna yansımıştır. Bu kapsamda;  

1-TRT televizyon kanallarında klasik müzik, batı müzi
ği, opera ve bale programlarının yıllık yayın saatleri, iktidarınız döneminde nasıl gerçekleşmiştir? Bu tür programların yayın saatlerindeki azalmanın gerekçesi nedir? 2012 yayın planlamasına göre, söz konusu programların toplam yayın saati içindeki payı ne olacaktır?  

2-Çocuklara klasik müzi
ği tanıtmak ve sevdirmek amacıyla Gaye Çağlayan ve Defne Kayhan tarafından hazırlanan ve 4 çocuğun sunduğu Arkadaşım Müzik adlı programın Radyo 3’teki yayınına son verilmesinin gerekçesi nedir?  

3-Arkada
şım Müzik programının, niteliğiyle Sedat Simavi Ödülü ve Donizetti Klasik Müzik Ödülü kazandığından haberdar mısınız? Niteliği, klasik müzik alanında yetkinliğiyle tanınan kişi ve kurumlar tarafından övülen bir programın yayından kaldırılması ne anlama gelmektedir? Klasik müzik severlerin beğeni ve ilgisinin bir önemi yok mudur? TRT yönetiminin ölçütleri nelerdir? TRT vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza klasik müziği ulaştırmakta ne sakınca görmektedir? Konunun incelenmesini sağlayacak mısınız? Arkadaşım Müzik programı devam ettirilecek midir?  

4-“Evrensel müzi
ğin radyosu”, “Müzikte kalitenin adı” gibi tanımlamalarla anılan Radyo 3’ün yayınlarına erişimin zorlaştırılması, çocuklara yönelik klasik müzik programlarının yayından kaldırılması, televizyon kanallarında klasik müzik, opera ve bale programlarının yayın  sürelerinin daraltılması, TRT’nin yayın politikasındaki yeni yönelimin göstergesi midir? Bu yönelim, tarafınızdan da benimsenmekte midir? Konunun incelenmesini sağlayacak mısınız?   

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021