Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 35 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1377

Festival dünün ve bugünün 'harika gençler'ini ağırlıyor. - 07.02.2012

İstanbul Müzik Festivali 40'ıncı yılını 'umut' ve 'kahramanlık' temalarıyla kutluyor. Festival bu yılki programında dünün ve bugünün 'harika çocuklarını' ve müzik tarihinin 'kahramanlık' temalı yapıtlarını öne çıkardı. Festivalin 40 yıllık tarihinde birkaç kuşağa birden hitap edebildiği düşünülürse, 'gençlik' ve 'umut' temalarının seçimindeki isabet, şaşırtıcı olmaktan çıkar. Dile kolay, 1970'li yıllarda gençliklerini yaşayan müzisyen ve müzikseverler bugün orta yaş ve yaşlılık dönemlerine adım atıyorlar. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı dün yapılan basın toplantısında bu gerçeğin altını şu sözlerle çizdi:' İKSV olarak bizim umudumuz ve kahramanlarımız gençler.' 

Bu yılki festivalin bir di
ğer teması olan 'kahramanlık' ise, insanın zihninde 'umut' ile benzer çağşımlar yapıyor. Festival Direktörü Yeşim Gürer Oymak, bu iki temanın birbirine nasıl kenetlendiğini, toplantıda sarf ettiği şu cümlelerle güzelce özetledi: "Sanatçılar da tıpkı kahramanlar gibi ideallerinin peşinden koşarlar yaşamları boyunca. Karanlık zamanlarda ışığımız olurlar, ilham verirler, umut aşılarlar yorgun ruhlarımıza ve yüreklerimize."

Festivalin 2006 yılından beri en büyük destekçisi olan Borusan Holding bu yıl da etkinli
ğin ana sponsoru. Bu yıl 15'inci yılını kutlayan Borusan Kültür Sanat'ın yönetim kurulu başkanı Zeynep Hamedi, kültür-sanatı, grubun faaliyet gösterdiği beşinci alan olarak gördüklerini söyleyerek bu alana verdikleri önemi vurgulamış oldu. Kültür-sanat alanındaki sponsorlukların altın kıymetine bindiği günümüzün sert ekonomik ikliminde Borusan gibi firmaların elini taşın altına korkusuzca koymayı sürdürmesi toplum için büyük bir nimet.

Gelelim bu yılki programa. Ye
şim Gürer Oymak ve ekibinin son yıllarda iyice renklenen ve yaratıcılık dozu gittikçe artan programcılık anlayışı '40 yıl' rüzgârıyla birleşince ortaya her yönden etkileyici bir program çıkmış. Dünya prömiyerleri, yeni yetenekler, özlediğimiz yüzler, farklı müzik türlerinin hemhal olması, hal geldi-ha gelecek diye papatya falı açtığımız süper yetenekler… Sanki hepsi bu yıla toplanmış. Gökkuşağı gibi bir program olmuş bu; rengârenk, kuşatıcı, kışkırtıcı, yaratıcı. 

Festival bu yıl her zamankinden erken ba
şlıyor. 31 Mayıs'ta Haliç Kongre Merkezi'ndeki açılış konserinde Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni, son yılların en parlak genç Türk operacılarıyla birlikte Beethoven'in 9'uncu Senfoni'sini seslendirecek. Piyanist Hüseyin Sermet aynı akşam 'onur ödülü' almak için sahneye çıkacak. Hemen ertesi akşam, yaşayan en büyük kemancılardan Anne-Sophie Mutter 3 yıl aradan sonra Türkiye'deki ikinci konserini verecek; hem de Mozart'ın eserlerinden oluşan muhteşem bir programla. Viyana-Berlin Oda Orkestrası'nın çalacağı konserde Rihm'in 'Lichtes Spiel'inin Türkiye prömiyeri de var. Festivalin en sıra dışı konserlerinden birini Hakan Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası 8 Haziran'da verecek. Cihat Aşkın solistliğinde, 'Müziğin Kadın Kahramanları' temasını taşıyan bu konser, müzik dünyasının öncü ve cesur kadın bestecilerine saygı duruşu niteliği taşıyor.

Rahmetli viyolonselcimiz Benyamin Sönmez'in anısına adanan 11 Haziran tarihli konser, geçen yıl yine Festival sayesinde tanıma onuruna eri
ştiğimiz saygın Gürcü besteci Giya Kancheli'nin, İKSV tarafından sipariş edilen eserinin dünya prömiyerine sahne olacak. Sönmez yaşasaydı, bu konserde Kancheli'nin 'Diplipito' adlı eserini çalacaktı. Kancheli'ye konser öncesinde yaşam boyu başarı ödülü takdim edilecek.  

Festivalin, daha büyük ses getirece
ği aşikâr olan diğer 'dünya prömiyeri' ise, Fazıl Say'ın yine bir İKSV siparişi olan 'Mezopotamya' senfonisinin Gürer Aykal yönetimindeki BİFO tarafından çalınacağı 23 Haziran tarihli konser. Beklenen 'büyük barışma' sonunda gerçekleşti ve Say, İstanbul Müzik Festivali'ndeki yerini aldı. 'Mezopotamya', bestecisinin, theremin ve bas flüt gibi sıradışı çalgılara solistlik görevi tanıdığı, hepimizin merakla beklediği bir büyük yapıt. Ülkemizde iyi tanınan genç besteci Michael Ellison'un 'Söyle Ben Senim' adlı 'çağdaş müzik tiyatrosu'nun 24 Haziran'daki Türkiye prömiyerini ise, çağdaş müzik ve Mevlana tutkunları kesinlikle ıskalamamalı.

Gitar sevenler, bu çalgının son yıllardaki en müthi
ş yeteneği olarak görülen, ödül zengini Milos Karadaglic'in 25 Haziran'daki İstanbul Üniversitesi resitaliyle 28 Haziran'daki Milli Reasürans Oda Orkestrası konserini (Milos 'Aranjuez' çalacak) asla kaçırmamalı.

Geçti
ğimiz yıllarda yaşattığı iptalleriyle hevesimizi çoktan kırdı kırmasına ama yine de hayranı-bekleyeni bol Fransız piyanist Helene Grimaud'nun 22 Haziran'daki Aya İrini resitalinin bu yılın zirvelerinden biri olacağı kesin.

Festival bu yılki yabancı orkestra kontenjanını Berlin Deutsches Senfoni Orkestrası'ndan yana kullanmakla çok iyi etmi
ş. 'Onur ödül'lü Hüseyin Sermet 16 Haziran tarihli konserde Ravel'in, 'umuduyla tüm engellerin üstesinden gelen gerçek bir kahraman için yazdığı' Sol El için Piyano Konçertosu'nu, bu kaliteli topluluk eşliğinde seslendirecek. 

Gençleri ba
ş tacı eden 40'ıncı İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 'bir yıldızın doğuşuna tanıklık etmemizi' de istiyor. Elemelerin ardından seçilip 22 Mart'ta duyurulacak genç solist, 15 Haziran'da İstanbul Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası eşliğinde bir konçerto seslendirecek.

Biletleri 4
Şubat'ta satışa  çıkan Festivalin tüm detayları www.iksv.org sitesinde bulunabilir. 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020