Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1761
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Sevin Okyay
 
 
Yayımlanan Sayı : 1303

Trombon, bas ve davulun müthiş uyumu... - 19.10.2011

Ray Anderson, Mark Helias ve Gerry Hemingway bir araya geleli 34 yıl olmuş. Olmuştur mutlaka. Biz BİLSAK Caz Festivali’nde onları ilk kez dinlediğimizden bu yana da çeyrek asırdan fazla vakit geçmiş. Genç, neşeli, uçuk adamlardı. Resimlerine bakılırsa gene öyleler, albümlerinden de müziklerinin değişmediği anlaşılıyor.

Trombonda Ray Anderson, kontrbas ve basgitarda Mark Helias, davulda Gerry Hemingway, birkaç kez de farklı olu
şumlarla İstanbul’u ziyaret etmişlerdi. 13. Akbank Caz Festivali’ne ise gene grup olarak katıldılar.

Şimdilik son albümleri ‘The Other Parade’ bu yıl yayımlanan BassDrumBone, bu akşam, Babylon’da. Olağanüstü bir performans izleyeceğimizden eminiz. Her şeyden önce, müzisyenlerin kişiliklerinden ve enstrümanlarından gelen bir olağan dışılık söz konusu.

Büyük bir uyum içindeler
Grup, normal ko
şullar altında bir araya gelmeyen enstrümanlardan oluşuyor, buna karşılık BassDrumBone, büyük uyum içindedir. Sadece yılların tecrübesi ya da birikimi sayesinde değil, biz ilk izlediğimizde de öyleydiler. Enerjilerini de aynen korudukları söyleniyor.

‘The Other Parade’, geçen mayısta Clean Feed Records’dan çıktı.
İki yıl önce New York’ta kaydetmişlerdi. Chamber Music America’nın 30’uncu yılları onuruna istediği dokuz yeni besteden oluşuyor. Köklerini geleneğe dayamış, ama modern müziğin lisanıyla konuşan bir albüm. Şaşırtıcı olanı ise, 1977 sonbaharında ilk kez üçlü olarak bir araya gelen Helias, Hemingway ve Anderson’ın bunca zamandır nispeten az sayıda albüm yapmış olmaları.

İlki ‘Oahspe’ 1979’da Auricle Record’dan çıkmış, övgüler almıştı. 1984’te ‘Right Down Your Alley’, 1986’da ‘You Be’ geldi. İkisi de hem Avrupa, hem Amerika’da çok beğenildi. İkincisi Downbeat dergisinden beş yıldız aldı. 1986’da, ‘Waterferlo’yu yayımladılar. 25’inci yıllarını ‘March of Dimes’la kutladılar, 30’uncu yılın eşiğinde ‘The Line Up’ çıktı.

Kutlamaya de
ğer bir beraberliktir. İlk günlerden beri hiç geri adım atmadılar, enerjilerinden bir şey kaybetmediler, yeknesaklığa düşmediler. Trombon, bas ve davulu görülmedik bir uyumla bir araya getirdiler.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020