Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 47 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serdar Kökçeoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1297

Arşivlerden bir cevher... - 11.10.2011

Müzik araştırmacılarından Ian Nagoski, Osmanlı'dan ABD'ye göç eden Ermeni, Yahudi müzisyenlerin izini araştırdı, ortaya arşivlik bir albüm çıktı

Birinci Dünya Sava
şı ile ekonomik buhran yılları arası... Farklı etnik kökenlere sahip müzisyenler, Osmanlı topraklarından Amerika’ya göç ediyorlar. Dünya karışık, sokaklar vahşi. Ermenisi, Yahudisi, sıradan işlerde çalışarak bu ülkede tutunmaya çalışıyor. Kafada hep ‘neden geldim buralara’ sorusu var. İçlerindeki özlem ve yalnızlık şarkılara dönüşüyor ve bu gönül insanları Amerikan folk müziğini bile etkileyecek müziklerini kaydetme şansı buluyorlar. Yıllar sonra, Amerika’nın sıkı müzik araştırmacılarından biri olan Ian Nagoski, şans eseri karşısına çıkan bu taş plakları topluyor ve ortaya, Wire’dan Boomkat’a bütün müzik yayınlarında alkışlanan ‘To What Strange Place’ isimli toplama çıkıyor. Albümü basan ise, Kalan Müzik gibi hareket eden arşivci plak şirketi Tompkins Square oluyor.

Beklenmedik kalite
Anadolu topraklarını terk etmek zorunda kalan müzisyenler, daha çok Manhattan civarındaki kafe ve tavernalarda müziklerini icra ediyorlar. Üç CD’lik albümden ilk ikisi, göçmenlerin Amerika’daki günlerini ve özlemlerini yansıtan kimi hüzünlü, kimi ‘oynak’ kayıtlar. Üçüncü CD ise, Amerika dı
şındaki kayıtları kapsıyor.

Albümün sürprizlerinden biri, bizim
İstanbullu versiyonunu bildiğimiz ‘Neden Geldim Amerika’ya’. Achilleas Poulos’un sözlerini çok iyi bildiğimiz şarkısı adeta albümün özeti gibi; hatta ikinci CD’ye de adını vermiş bu güzel şarkı. Bazıları Türkçe, bazıları başka dillerde şarkılar içeren ve ses kalitesi beklenmedik kadar iyi olan bu albümü çeşitli müzik sitelerinden satın alabilirsiniz.


 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020