Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
 
 
Doğu Yücel
 
 
Yayımlanan Sayı : 1295

“Grup nereye gider, biz bile bilmiyoruz” - 07.10.2011

1993’ten beri kadrosunu ve yenilikçi rotasını bozmamış bir inatçılar topluluğu. Dali’nin bir tablosundan esinlenerek albüm, Salman Rüşdi’nin bir makalesinden yola çıkarak başka bir albüm yapmış bir sanatçılar oluşumu. Dredg ve onların haysiyetli müzik yolculuklarından bahsediyorum. Hiphop prodüktörü Dan the Automator ile birlikte kotardıkları son albüm ‘Chuckles and Mr. Squezzy’ tartışmalara yol açsa da ‘Leitmotif’, ‘El Cielo’, ‘Catch Without Arms’ ve ‘The Pariah, the Parrot, the Delusion’ gibi kült albümleri indie’cisinden metalcisine, cazcısından elektronikçisine herkesin ilgisini çekti. Grubun ilk Türkiye konseri münasebetiyle dredg’in en önemli vizyoneri Gavin Hayes’le mini bir röportaj yaptık.

De
ğişimin dredg müziğinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyleyebilir miyiz?
Evet, ‘de
ğişim’ bizim için her zaman çok önemli olmuştur. Fakat daha da önemli olan durağanlığın zarar verici olması sanırım. Biz dahi gruptan ne beklememiz gerektiğini bilmiyoruz.

‘Chuckles and Mr. Squeezy’ hayranlarınızı ikiye böldü…
Bütün fanların tepkisini aynı kefeye koymak mümkün de
ğil. Bazıları çok severken, bazıları nefret ettiler. Bu bizim için de kesinlikle değişik bir albüm. Bütün tarzımızı değerlendirebileceğiniz bir albüm olmasa da, yine de yapılması gereken bir albümdü

dredg’in 15 yıllık geçmi
şini düşünerek müziğin yanında şiirsel, görsel, duygusal ve ezgisel sanat eserleri de ürettiğinizi söyleyebiliriz…
Kurt Vonnegut’un dedi
ği gibi “Sanat, hayatı daha yaşanabilir kılmanın en insancıl yöntemidir.” Biz de hayatı daha anlaşılabilir kılmak adına grubumuzu elimizden geldiğince geliştirmekteyiz.

Hangisini tercih edersiniz, analog mu dijital mi?
Rock müzik için analog çok daha ba
şarılı bir yöntem. Fakat analogla birlikte bütçe ve zaman sıkıntıları çıkıyor. ‘Leitmotif’te yaptığımız gibi her şeyi analogla kaydetmeyi çok özlüyoruz, hatta bir daha böyle çalışmayı tartıştık bile. Ama aynı zamanda, dijital imkânların her zaman arkanızda olduğunu bildiğinizden rahatlıyor ve dolayısıyla bütün kayıtları kullanmak adına saklayabiliyorsunuz. Burada ters bir bilmece var.

dredg’i müzik piyasasında nerede konumlandırıyorsun?
Her zaman bulundu
ğumuz piyasaya uymadığımızı düşündük. Yerel olarak dahi, iyi dostlarımız, çok iyi müzisyen arkadaşlarımız olsa da, aralarında sırıtmaktayız.

1 Ekim’de ilk Türkiye konseriniz gerçekle
şecek… Nasıl bir konser olacak?
Bizi orada takip eden sıkı bir kitlenin oldu
ğunu biliyorduk ama açıkçası ülkenizde çalacağımızı hiç düşünmemiştim. Konser adına çok heyecanlıyız. Son albümün diğerleri kadar iyi dağıtılmadığının farkındayız. O yüzden klasikleşmiş şarkılara ağırlık vermeyi planlıyoruz. Yine de setlist’in gizemli kalmasını tercih ederiz.

Bizimkilerin en sevdi
ği gruplardan
dredg tuhaf bir
şekilde rock ve alternatif müzisyenlerimizin en sevdiği, hatta en çok etkilendiği gruplar arasında. Kurban, Dorian, Çilekeş, Kül, Emre Aydın, Melis Danişmend dredg sevdasıyla meşhur sadece birkaç isim. Emre Aydın’ın son albümünde grubun büyük hitlerinden ‘Ode to the Sun’a bir gönderme dahi vardı. mor ve ötesi’nin ismini küçük harfle yazmasının sorumlusunun da dredg olduğundan şüpheleniyoruz! Yeni gruplarımızdan Gren de dredg’ten etkilenmiş bir isim, tam da bu yüzden konserde ön grup olarak çalacaklar. 1 Ekim’deki konserde rock dünyamızdan ünlü isimleri görürseniz hiç şaşırmayın!

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020