Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 69 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1267

Rengim Gökmen'e açık mektup... - 13.07.2011

Rengim Bey,
Birkaç gün önce Rusya’nın St. Petersburg
şehrini ziyaret ettim. Malum şu sıralar, ‘Kuzeyin Venedik’i’ diye anılan bu güzelim şehirde Beyaz Geceler coşkusu yaşanıyor. Mayıs-Temmuz aylarında yapılan bu görkemli festivalin ben yalnızca üç gününe tanıklık edebildim. Bu süre zarfında St. Petersburg’da üç ayrı performans izleme olanağı buldum. İkisi şehrin tarihi Mariinski Operası’nda, biri de küçük bir elmas yüzük güzelliğindeki Mariinski Konser Salonu’ndaydı. 2007 yılında açılan, 1100 kişilik bu salonda yapılan konserde St. Petersburg Mariinski Opera ve Bale Tiyatrosu Orkestrası’nı yöneten kişi, bu kurumun 1988 yılından beri her şeyi hükmündeki Valery Gergiev’den başkası değildi. Salonun methini çok işitmiştim ama mutlaka gidip görülmesi gereken, son derece etkileyici bir mekânmış hakikaten. Akustik tek kelimeyle ‘inanılmazdı’.

Lider konumda bir figürsünüz
Bu harikulade salonu dört yıl önce St. Petersburg’a kazandıran ki
şinin kim olduğunu söylememe bilmem gerek var mı? Elbette Valery Gergiev… Sizin de çok takdir ettiğinizi bildiğim, çağımızın 58 yaşındaki bu büyük maestrosu, St. Petersburg’un klasik müzik yaşamını 1988’den beri muazzam bir dönüşüme uğratmakla meşgul.

Sizi pek çok bakımdan Valery Gergiev’e benzetiyorum. Gergiev, St. Petersburg ve Rusya’nın klasik müzik ya
şamında ne kadar önemli bir yer tutuyorsa siz de Türkiye’nin gelişmekte olan klasik müzik dünyası için aynı ölçüde önemli ve lider konumunda bir figürsünüz. Siz de tıpkı Gergiev gibi, kollarınızda birkaç karpuz taşımaktasınız. Hatta karpuzların sayısını kıyaslamaya kalkarsak ortaya Gergiev’in bile şapka çıkartacağı bir manzara çıkması kaçınılmaz.

Üç festival, iki orkestra

Devlet Opera Balesi Genel Müdürlü
ğü’nün yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası genel müzik direktörlüğünü yapıyorsunuz. Türkiye’ye son 20 yıl içinde üç önemli sanat festivali kazandırdınız: Aspendos Opera Bale Festivali, Bodrum Bale Festivali, İstanbul Opera Festivali. Başında bulunduğunuz CSO’nun bitap durumdaki salonunu özel sermayenin olanaklarını akıllıca kullanarak bugünkü imrenilecek duruma getirdiniz.

Orkestra kuruculu
ğu alanında yaptıklarınızı da görüyorum. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve CRR Senfoni Orkestrası’nı size borçluyuz. Başında bulunduğunuz kurumların koltuklarını salt işgal etmekle kalmıyor, o kurumların kronikleşmiş sorunlarının üzerine gitmeyi ve kararlı biçimde neşter vurmayı da ihmal etmiyorsunuz. Örneğin Devlet Opera Balesi ile CSO’nun yıllardır yaşadığı kadrosuzluk sorununda görevde bulunduğunuz süre içinde çok mesafe alındı.

Buraya kadar yalnızca idari görevlerinizden bahsettim ama sizin hepsinden önce sanatçılı
ğınızla, bir başka deyişle orkestra şefliğinizle gündeme gelmeyi istediğinizi çok iyi biliyorum. Bu alanda Türkiye’nin en önemli müzik adamı olduğunuz konusunda pek çok kişi hemfikirdir. Rengim Bey,

Günümüz Türkiye’si klasik müzik ya
şamının en önemli aktörü olduğunuz gerçeğinden hareketle sizden ülkem ve şehrim adına bir beklentim var. Biliyorsunuz, İstanbullular olarak, artık kronikleşen bir konser salonu problemi yaşıyoruz. AKM’nin yenilenmesi için sizin de çok çaba sarf ettiğinizi biliyorum ama mesafe alınamıyor. İktidarın meydandaki tarihi kışlayı rezidans ve alışveriş merkezi olarak ihya etme planını öğrendiğimizden beri AKM’nin geleceğinden yana iyice tedirgin olmuş durumdayız.

Maslak projesi de iptal

Maslak’ta yıllardır metruk halde bekleyen
İKSV’ye ait konser salonu iskeletinin yıkılıp yerine yerin altına 1000 kişilik senfoni salonunun yapılacağı bizzat Bakan tarafından açıklandı ama duyduk ki o proje de iptal olmuş! İnan Kıraç, Tepebaşı’ndaki TÜYAP’ın yerine Frank Gehry’nin Disney Hall esinli salon projesini inşa ettirmek istedi ama TRT yerinden kıpırdamadığı için o proje de suya düştü. Zorlu’nun Mecidiyeköy’de yükselen yeni salonu, öyle anlaşılıyor ki, popüler şovlar sergilenen Maslak TİM’in daha geniş çaplı bir versiyonu olacak. Öte yandan, Sütlüce, Lütfi Kırdar ve Haliç, kongre merkezi oldukları için derdimize tam manasıyla derman olamıyorlar. İş Sanat bir özel mülkiyet, CRR de eski CRR olmaktan çok uzak...

İstanbul son yıllarda yaptığı ataklarla Doğu Avrupa’nın en yoğun klasik müzik başkentlerinden birine dönüşş durumda ama hâlâ doğru dürüst bir konser salonuna sahip olamayışımız bizleri hem içeride hem de dışarıdan gelen yabancı konuklarımıza karşı o kadar güç durumda bırakıyor ki... Bütün bunların siz de farkındasınız. O halde, ‘Türkiye’nin Valery Gergiev’i’ sıfatınızın hakkını bir daha vermeye ne dersiniz? Sahip olduğunuz olanakları ve klasik müzik dünyamızdaki biricik konumunuzu kullanarak, İstanbul şehrine, tıpkı İzmir’deki AASSM gibi üstün akustiğe sahip bir konser salonu kazandırmayı düşünmez misiniz?

Sahip oldu
ğunuz prestij yeter

Gergiev, kendisine inanıp güvenen özel Rus
şirketlerinden ve sanatsever St. Petersburg halkından topladığı cömert desteklerle o dillere destan güzellikteki küçük konser salonunu kısa zamanda inşa ettirdi. Kanımca Mariinski Salonu kadar veya ondan belki biraz daha büyükçe bir salon İstanbul’a yeterli gelecektir. Klasik müzik dünyamız ve kültür-sanat alanına yatırım yapan firmalarımız nezdinde sahip olduğunuz prestij sayesinde böyle bir salonun en kısa sürede tamamlanması için yeterli gelecek fonun liderliğiniz altında girişilecek bir kampanyayla toplanabilmesine nerdeyse kesin gözüyle bakıyorum. Türk müzik yaşamı için bugüne dek yaptığınız sayısız icraatı İstanbul’a örnek bir konser salonu kazandırarak taçlandırmaya var mısınız?

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020