Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 37 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1250

Opera açık havaya taşındı - 20.06.2011

Devlet Opera ve Balesi’nin gelenekselleştirmeye çalışğı İstanbul Uluslararası Opera Festivali, temmuz ayı boyunca Yıldız Sarayı, Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Aya İrini gibi tarihi mekânlarda gerçekleştirilecek. Bu yıl 1-21 Temmuz günleri arasında yapılacak festivalde Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun operalarının yanı sıra Almanya’dan Münih Gärtnerplatz Devlet Tiyatrosu ve Karlsruhe Baden Devlet Tiyatrosu da iddialı yapımlarıyla sahnede olacak. 

Topkapı Sarayı do
ğal mekân
Festival, 1 Temmuz’da Rossini’nin ‘Fatih Sultan Mehmet’ operasıyla açılacak.
İstanbul’un tarihi mekânlarını opera sanatının kullanımına açmayı hedefleyen Devlet Opera ve Balesi’nin bu hedefi doğrultusunda Mersin Operası, Okan Demiriş’in ‘4. Murat’ operasını 2-3 Temmuz’da ‘orijinal mekânı’ Topkapı Sarayı’nda sahneleyecek. Topkapı Sarayı’nı ‘doğal mekân’ olarak kullanacak bir diğer yapım ise Antalya Operası’nın 18-20 Temmuz günleri arasında sahneleyeceği Mozart’ın Zaide operası.

Festivalin önemli tarihi mekânlarından Yıldız Sarayı ise 8-12 Temmuz günleri arasında, Samsun Operası’nın sahneye koyaca
ğı Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’ operasının beş temsiline ev sahipliği yapacak. Yıldız Sarayı ayrıca 15-17 Temmuz tarihleri arasında Selman Ada’nın sevilen operası

‘A
şk-ı Memnu’nun İzmir Operası’nın sahnelemesiyle izleyiciyle buluştuğu mekân olacak.
Festivalin kapanı
şını, Almanya’nın önde gelen opera kurumları arasında yer alan Karlsruhe Baden Devlet Tiyatrosu, Rossini’nin ‘Cezayir’de ‘Bir İtalyan Kızı’ operasıyla 21 Temmuz’da Sütlüce Haliç Kongre Merkezi’nde yapacak. Karlsruhe Baden Devlet Tiyatrosu kadrosunda her yıl Siemens Opera Yarışması’nda derece alan genç Türk şancılarına fırsat vermesiyle biliniyor.

Münih Gärtnerplatz Devlet Tiyatrosu ise 6-7 Temmuz tarihlerinde Kurt Weill’in Bertolt Brecht’in librettosu üzerine besteledi
ği ‘Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü’ operasını sahnelemek üzere Rumeli Hisarı’nda kurulan sahnede yerini alacak.

Garanca yeniden
İstanbul’da
Dana önce
İstanbul Müzik Festivali’ne de konuk olan günümüz opera dünyasının en çok aranan yıldızlarından Letonyalı mezzosoprano Elina Garanca ise 13 Temmuz akşamı Aya İrini’de, aynı zamanda eşi de olan şef Karel Mark Chichon yönetimindeki İstanbul DOB Orkestrası eşliğinde sevilen arya ve şarkılardan oluşan bir gala konseri sunacak.   

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020