Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 43 müzisyen gazete okuyor
 
 
Aslı Barış
 
 
Yayımlanan Sayı : 1241

Courtney, Stripe'tan rol çaldı. - 07.06.2011

İstancool Festivali’nin ikinci gününde, adresimiz bu kez Pera Müzesi’nin oditoryumu. Küçük sayılabilecek salonda bir hayli etkileyici isimler var; Serra Yılmaz, Marco Mueller, Kirsten Dunst gibi konuklar bu kez izleyici. REM’in yeni albümünün ‘kliplerini’ değil, şarkılara çekilen kısa filmleri izlemek için sabırsız. Sohbet, AnOther dergisinin yaratıcısı olarak nam salan ve Kate Moss’un kızının babası olarak da bilinen Jefferson Hack moderatörlüğünde başlıyor. Hack’in hemen yanında REM’in solisti Michael Stipe ve iki parça için kısa film hazırlayan yönetmenler Sophie Calle ve Sam Taylor Wood var.

Her parçanın bir
şehre adandığı ‘Collapse Into Now’ projesinde yer alan Wood’un çektiği ilk filmi izliyoruz. Dansçı Aaron, New York sokaklarında ilginç bir şov sergiliyor. Tam filmin içine iyiden iyiye dalıyoruz ki, kapı açılıyor ve kafası çiçeklerle süslü bir kadın, paldır küldür içeri giriyor. Ayakkabılarını çıkarıyor ve en ön koltuklardan birine ‘tünüyor’.

I
şıklar yandığında bir de görüyoruz ki, bu kadın Courtney Love’dan başkası değil. Sam Taylor-Wood, filmin yaratım sürecinden bahsederken, Love bir sorusunun olduğunu söyleyerek konuşmanın ortasına dalıyor ve ‘Courtney Şov’ başlıyor. Filmde rol alan Aaron’ın profesyonel dansçı olup olmadığını soruyor, genç yeteneğin arkasında oturduğunu öğrenince, iyiden iyiye heyecanlanıyor, dönüp dansçıya sevgi gösterilerinde bulunuyor. Michael Stipe ve kız kardeşinin, oyuncu James Franco’nun, ve Sophie Calle’nin iphone’unu kullanarak çektiği kısa filmleri izlerken, Love aralara girmeyi ihmal etmiyor. Hatta soru cevap seyircilerle de içli dışlı oluyor, mikrofonu çalışmayanlara bağırmalarını söylüyor, taktikler veriyor. 

İstanbul’dan ilham alıyor
Marlon Brando’nun daha önce görülmeyen bir çekiminde yapılan ‘Me and Marlon Brand, Marlon Brando and I’ adlı parçanın filminin yaratılı
ş süreci hakkında da Stipe’ı sıkıştırıyor. Stipe, Marlon Brando’ya aşkını ilan ediyor, yanındakiler de onu onaylıyorlar. Tüm salon gülmekten kırılırken, Stipe dün gece Beyoğlu Otto’da kendisine ilham geldiğini ve üzerinde çalışğı üç parçanın sözlerinin bir kısmını orada yazdığını söylüyor. İstanbul’un Stipe’a ilham perisi olduğunu duyunca, konukların mutluluğu iki katına çıkıyor. Böyle bir saati geride bırakıyoruz.

Çıkı
şta Courtney Love, Kirsten Dunst’la kucaklaşıyor, eski sevgilisi Michael Stipe’a öpücükler yolluyor. Herkesin keyfi yerinde, tabii bir saat sonra şarkıcıyla röportaj yapacağım için benim de… Ama yukarı çıktığımızda Love’a bir haller oluyor, gözleri donuklaşıyor ve söylenenlere ancak bağırarak cevap veriyor. Venedik’te yapacağı bir konuşma için gerekli kelimeleri bulamadığından şikayet ediyor, çevresindekileri fırçalıyor ve sahneyi çalmayı başaran bir şov kızından bekleneceği gibi apar topar gidiyor. Şaşkın bir şekilde arkasından bakakalıyoruz.

Foto
ğraf: Jefferson Hack, Michael Stripe, Sam Taylor Wood, Sophie Calle (soldan sağa). 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020