Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1755
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 15 müzisyen gazete okuyor
 
 
Christopher Çolak
 
 
Yayımlanan Sayı : 1223

New York'un çizgileri, The Strokes'tan sorulur - 11.05.2011

MÜZİK
The Strokes
Angles LP
RCA/Sony Music


‘First Impressions On Earth’ten sonraki 5 yıllık sessizli
ğin ardından gelen yeni The Strokes albümü ‘Angles’, baş gitarist Albert Hammond Jr.’ın da söylediği gibi grup üyelerinin daha fazla katılımıyla, çok daha farklı ve renkli bir kimlikte. The Strokes’çuların asgariden öte katılımlarıyla ‘5i bir yerde’kotarılmış, tadından yenmez derinlikte bir albüm... 5 yıllık suskunluk onlara yaramış. Julian Casablancas’ın sesi her zaman olduğu gibi gitar rifleri ve davul partisyonları arasında harika işliyor. Yeni albüm Julian’ın solo projesine de göz kırpıyor. Modern enstrümantasyon ilk andan kulaklarınıza kazınıyor. The Strokes ne müzik icra ederse etsin kendi imzasını içine katmayı büyük bir ustalıkla başarıyor. Bu özellik zaten onları ‘The Strokes’ yani ‘New York’s finest’ yapan şey.

Birçok insan garage-rock’ın yeniden do
ğuşundan pek de bir şey elde edemediğimizi düşünse de, bu dönemin önemli gruplarından The Strokes arada geçen 5 yıllık süreyi yeterince verimli kullanarak, aklımıza çalınan ve hatırımızda kalan The Strokes sound’unu biraz daha ötelemeyi ve geliştirmeyi başarmış gibi. Yerinde saymak yerine yeni şeyler denemek onlara da cazip gelmiş belli ki.

Hem taze hem eski
Mainstream olma yolunda ilerlerken, sound’una yeni apoletler katabilmek herkesin harcı olmasa gerek. En önemlisi de bunu yaparken ruhundan ve ideallerinden ödün vermemek.
İşte The Strokes tam da bunu başarıyor. Güncel, kimine göre ‘hype’ ve kimilerine göre ‘işe yaramaz’ kulüp sound’uyla belirli bir çemberin çok ötesinde dinleyicileri de çadırına çekebilecek bir tarrzla çıkagelerek, afallatıyor. Benim gibileri ise fazlasıyla sevindiriyor.

Bu kadar taze ve bu kadar eski bir sound yaratmak herkesin harcı de
ğil. Bazıları hâlâ yeni şeyler denemenin ‘ruhunu satmak’ olduğunu iddia ediyorlar. Bence değil. Hele günümüzde müzik endüstrisinin cebelleştiği sorunlar göz önüne alındığında, böyle bir şey söylemek, abesle iştigalden öteye gitmez. Müzikal ve idealist duruşların yerinin çok daha az olduğu ortamlarda hâlâ punk ve new wave ruhunu canlı tutmayı başarıp üzerine de kendinden bir şeyler katmayı başarabilen ender gruplardan biri The Strokes. Başka deyişle; ‘New York’s’ finest’.

Fotoğraf: The Strokes, yeniden doğan garage-rock ın gururlarından

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020