Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Bahar Çuhadar
 
 
Yayımlanan Sayı : 1215

“Konserlere gider, sahnede kendimi görürdüm” - 22.04.2011

Bunca yıldır modayla uğraşırken, müzik nereden çıktı?
İlkokulda bir opera gösterisi izlemiş, çok etkilenmiştim. Okulda korodaydım. Konservatuarı çok istedim fakat babamın geldiği yer tekstildi. Dört kardeş okul çıkışı annemizin, babamızın atölyesine gidiyorduk. Kader mesleğimizdi, tekstil. Ümit (Ünal) çok önemli bir çıkış yaptı. Marmara Güzel Sanatlar’da tekstil eğitimi aldı ve tekstilin terziliğinden sıyrıldı. Babamla Ümit’i okula bırakırdık. Hüzünlenirdim, “Ben de bir gün bu arabadan ineceğim” diye…

Siz üniversiteye gitmediniz…
Babam tekstil okumamı istedi. “Tekstil ö
ğreneceksem yanında öğrenirim” demiştim. “Halil Yaşar Üniversitesi’nden mezunum” demek istiyorum. Ümit Ünal markasını yönetiyoruz. Ama bir yanım müzikte kaldı. Babamın bir mikrofonu vardı, gece uyandırır, “Kalk şarkı söyle kız” derdi. Gecenin ikisinde şarkı söylüyordum.

Ne söylerdiniz?
Şimdi Uzaklardasın’, babamın en sevdiği şarkıydı. O şarkı aklıma geldiğinde çok duygulanıyorum. Babam şimdi uzaklarda gerçekten, 2005’te vefat etti. Albümü de ona ithaf ettim. Müzik tutkusunu erteledim. Bu arada şarkılar yaptım. Konsere gidiyor, sahnede kendimi görüyordum. O şarkıyı kendim okuyormuş gibi hissederdim.

Hangi noktada “Artık albüm yapayım” dediniz?
Ümit “Sevtap bir
şeyler yapman gerekiyor” diye desteklerdi. Akademi İstanbul’da piyano dersleri alarak başladım. Müzik kültürü, solfej dersleri aldım. Sonra gitar aşkım başladı. Albümdeki şarkılar gitarla yapılmıştır. Biriktirdiklerimi çıkarma isteğini hissettim. “Albüm yapmalıyım” dedim. 2007’de Zerrin Özer ‘Ama Bazen’ diye bir şarkımı dinlemiş. Albümüne almak istedi, havalara uçtum. Çağan Irmak da “Ben ‘Ama Bazen’e klip çekerim” demiş. Üzerimde bir sihir olduğunu hissediyordum.

Evde ne dinlenirdi?
Babam Zeki Müren â
şığıydı. Ablam Bergen, Müslüm Gürses dinlerdi. Gönlüm rock’taydı. Edith Piaf’a, Alanis Morissette’e hayranım, Björk zaten tartışılmaz.

Albümde yalnızlık, güvensizlik, mutsuzluk tadı a
ğırlıkta…
Biraz karanlık bir durumu var. Çocukluktan kalma bir
şey mi bilmiyorum… Çocukluğumuzu çok yaşayamadık. Erken yaşta başladı hayat sorumluluğumuz. Oynamak isterdim, babam izin vermezdi. Tezgâhın altında uyurduk, annem bizi eve götürürdü.

Albüm ilk dinledi
ğimde Nazan Öncel’i anımsattı biraz bana…
Birçok insan söylüyor. Rahatsız olmuyorum, mutlu oluyorum. Ekol haline gelmi
ş bir sanatçı. Hayatla bir kavgası var. Ama çok fazla dinlemem.

‘Durdurun’ diye bir
şarkınız var. “Dünya meselelerine dair de sözüm olsun” mu dediniz?
Asla öyle de
ğil. Bir pazar, televizyon izlerken yazdım. Yine bir karışıklık vardı. Ağlayan anneler, şehitler… Ağlamaya başladım. “Gidişat iyi değil, birileri durdurmalı” diye düşünürken ‘Durdurun bu dünyayı’ çıktı.

‘Kaptan’ı albüme almanızın özel bir sebebi var mı?
Ne zaman arkada
şlarım cover şarkılar okusa ‘Kaptan’ı isterdim. Nâzım Hikmet’i çok seviyorum. Cem Karaca da çok tanışmak istediğim bir insandı. Tanıştım da. Albüme başlamamıştım, Nâzım Hikmet’i anlatan bir belgesel izliyordum. Cem Karaca bu şarkıyı okudu. Ertesi gün Ümit’le çalışırken mırıldandım. “Yeni şarkı mı?” dedi. “Yok Ümitcim, Nâzım Hikmet’in şiiri, Cem Karaca’nın bestesi. Albümü başarabilirsem bu şarkıyı çok istiyorum” dedim. “Neden olmasın?” dedi. O ara, bir arkadaşım rüyasında beni görmüş. “Sahneye çıkacaksın ama ‘Çıkmayacağım’ diyorsun. Seni sahneye itiyorum, Cem Karaca’dan bir şarkı okuyorsun” dedi. “Hangi şarkı Ahu?” dedim, “Kaptan” dedi. Tüylerim diken diken oldu. Cem Karaca’nın oğluyla eşine ulaştım. Fiyat verdiler, “Arkamda plak şirketi yok. Cem Karaca’nın, Nâzım Hikmet’in adını yaşatmak adına yapıyorum. Lütfen indirim yapın” dedim. Fiyat yarı yarıya düştü. Ödemeyi albüm bitince yapmak istedim, “15 günde vermelisiniz” dediler. Hesabıma baktım, Zerrin Özer’den telif yatmış. Çok sihirli şeyler oldu.

Neden Ümit Ünal’ın hiç sözü yok?
Ümit’in hikâyelerini be
ş dakikaya sığdırmak zor. Uzun zamandır yazıyor, kitap hazırlığında. Ne zaman okusam gözyaşlarına boğuluyorum çok derin...

Hayatınızda nasıl bir yeri vardır?
İnsan ailesini seçemez ama birbirimiz için seçildiğimizi düşünüyorum. Kardeş olmasaydık mutlaka bir şekilde karşılaşacaktık ve yine kenetlenecektik diye düşünüyorum. Çok iyi dost olacaktık, belki sevgili olacaktık. Ruh ikizim olarak görüyorum onu.

Her
şeyinizi paylaşır mısınız? Âşık olduğunuzda, mutsuzken…
Kesinlikle. Ben daha gerçekçiyim ama Ümit gerçek bir sanatçı. Bu i
şi çok idealist bir şekilde devam ettiriyor. Her şeyimi bilir. Mutlu olduğunda, başına bir şey geldiğinde beni arar. Hayatı beraber taşıyoruz.

Foto
ğraf: Tekstil KADER mesleğimizdi. Ama bir yanım hep müzikte kaldı. Çocukken babam gece uyandırır, Kalk ŞARKI SÖYLE KIZ derdi FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020