Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1215

TRT 3'te klasik müzik zamanı - 22.04.2011

Verici sayısının yakın dönemde, İç ve Doğu Anadolu Bölgeleri ağırlıklı olmak üzere yurt genelinde 43’ten 23’e düşürüldüğü TRT Radyo 3 kanalında klasik müziğin payının artırıldığı yeni bir döneme mi giriliyor? Ankara’da geçtiğimiz günlerde yapılan yayın koordinasyon toplantısından çıkan ve dünden gününden itibaren uygulamaya konulan kararlara bakılırsa öyle gözüküyor.

Yeni yayın dönemiyle birlikte ba
şlayan uygulamaya göre Radyo 3’te bundan böyle sabah saat 7’den öğleden sonra saat 4’e kadar kesintisiz klasik müzik yayınlanacak. Klasik müzik dinleyicilerinin yıllardır en çok şikâyet ettikleri konuların başında gelen, Radyo 3’de sabah 7-9 saatleri arasında pop müzik yayınlanması uygulaması böylece sona eriyor ve bu iki saat de klasik müziğe veriliyor. TRT yönetiminin Radyo 3’de bu yayın döneminden itibaren başlattığı ‘otomasyon’un pilot uygulaması 7-9 saatleri arasında yapılacak. Dinleyicilere bu iki saat boyunca, ‘anons et-dinlet’ tarzında klasik müzik yayını sunulacak.

Heyecan verici program
7’den 16’ya kesintisiz klasik müzik yayınına geçilmesi demek, Radyo 3’ün klasik müzik dı
şındaki bazı yabancı müzik programlarının yayından kaldırılması anlamına geliyor ki yapılan da bu oldu. Örneğin kanalda iki ayrı yabancı müzik programı (rock, caz vs.) hazırlayanların bir programı yayından kaldırıldı. Yeni yayın döneminde, TRT Radyo 3’de klasik müzik dışındaki müziklere şu kuşaklar ayrıldı: Her gün 16-17 ve 22-23 arası dünya müziği, 17-18 arası rock, 18-19 arası pop, 19-20 ve 23-00 arası caz, 00-01 arası gece kuşağı… 01-07 saatleri arasında yayınlanan, ‘Notturno’ adlı, BBC 3 menşeli ama Türkçe anonslu klasik müzik kuşağının yayını ise sürüyor. Haftaiçi bazı günler, 20-22 kuşağı yine konser salonlarından canlı ve bant yayınlara ayrılmış bulunuyor (İstanbul Devlet Senfoni’nin bir süredir Radyo 3’te yayınlanmayan konser kayıtları yine bu kuşakta bir süre sonra başlayabilir).

* * *

Ankara Radyosu’nun kıdemli klasik müzik programcılarından Ahmet Makal’ın ‘Yorumlar Yorumcular’ adlı programının iki yıl aradan sonra Radyo 3’e dönmesi, dinleyenlerini hayli keyiflendirdi. Ne
şe Tartanoğlu’nun, Ankara Radyosu’nun büyük stüdyosunda onlarca yıl önce verilmiş konserlerin makaralarını tozlu raflardan çıkarıp dinleyiciye yıllar sonra yeniden sunacağı ‘Gizli Notalar’ adlı programı da heyecan verici buldum. İlk programda kemancı Suna Kan ve piyanist Gülay Uğurata’nın 35 yıl önce verdikleri resitalin kaydı dinlenebilir.

TRT Radyo 3’te dün ba
şlayan yeni yayın dönemiyle birlikte aramıza katılan yeni klasik müzik programlarını selamlıyor, kaybettiğimiz kaliteli yabancı müzik programlarına üzülüyoruz. Umarız bundan böyle TRT Radyo 3’ün ismini, vericilerinin azaltılması, yenilenmemesi, karasal yayından kaldırılması türünden üzüntü verici vesilelerle değil de klasik müzik ve dışındaki türlerde hazırlanan heyecan verici yeni programları ve kuşakları sayesinde anarız. TRT Radyo 3’ün yeni yayın dönemiyle ilgili ayrıntılı bilgileri www.trt.net.tr sitesinden edinebilirsiniz.

Operanın yıldız lejyoneri
Burak Bilgili, New York Metropolitan’ın ardından, Washington Operası’nın sahneye koyaca
ğı Nabucco’da rol alacak

Yurtdı
şındaki önemli opera sahnelerinde adını en fazla duyuran lejyonerlerimizin başında bas Burak Bilgili geliyor. Burak Bilgili’yi diğer lejyonerlerden ayıran en önemli özelliği, rahmetli Leyla Gencer dâhil olmak üzere bugüne kadar hiçbir operacımızın yapamadığını yapıp Kuzey Amerika’nın önde gelen opera kurumlarında sahnelenen yapımlarda önemli rollerde boy gösterebiliyor olması.

New York Metropolitan Operası’nda solist olarak sahneye çıkan ilk Türk opera sanatçısı unvanına da sahip olan Bilgili’ye geçenlerde, önemli bir rol daha verildi. Sanatçımız, Placido Domingo’nun ba
şında olduğu Washington Operası’nın gelecek sezon sahneleyeceği Verdi’nin Nabucco operasında Zaccaria rolünü söyleyecek. Bilgili bu sayede, ABD’nin doğu yakasının bu önemli opera kurumunda ilk kez sahneye çıkacak. Öyle gözüküyor ki 2012 yılı, Bilgili’nin kariyerinde dönüm noktası olacak. Zira aynı yılın mart ayında da Kanada’nın Vancouver Operası’nda bas ses repertuvarının en görkemli rollerinden biri sayılan Verdi’nin Don Carlo operasından II. Philip rolünü ilk kez söyleyecek. Üstün yetenekli olduğu kadar gayretli ve çalışkan bir opera sanatçısı olan Burak Bilgili’yi, Batıda alkışlandığı rollerle, ülkemizdeki opera sahnelerinde de izleyebilmek umudunu içimizde hep taşıyoruz.

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020