Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Nihal Yazgın
 
 
Yayımlanan Sayı : 1210

'Aydın Doğan Ödülü onur verici, son derece mutluyum' - 15.04.2011

Her yıl başka bir sanat dalında verilen ‘Aydın Doğan Ödülü’nün bu yılki sahibi Mehmet Özbek oldu.

Ödülünü önceki gün düzenlenen törenle
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Aydın Doğan’ın elinden alan Mehmet Özbek törende yaptığı konuşmada duygularını şu sözlerle anlattı: “Biz sanatçılar çok şanslıyız. Daima takdir görüyoruz, seviliyoruz. Zaman zaman ödüller alıyoruz. Bu akşam benim sahibi olduğum ödül çok farklı. Bu ödül yaptığım çalışmalarımda bana imkanlar sağlayan ailem, ilkokuldan bugüne kadarki bütün hocalarım, sanat hayatım boyunca beraber çalışğım sanatçılar adına alınan bir armağan. Ben bir aracıyım, temsilciyim. Bu ödülün gerçek sahibi hocalarım ve sanatçı arkadaşlarımdır. 50 küsur yıllık sanat hayatım boyunca türkülerin, Türk insanının gülen, ağlayan yüzü, kızan, küsen, barışan, seven gönlü olduğunu öğrendim. İnsana has duyguların hiçbir dünya milletinde görülmediği şekilde derinlemesine işleyen, oya gibi süsleyen edebi varlıklarımız türkülerimiz. Bizim romanlarımız onlar. Biz türkülerde kendimizi buluyoruz. ”

Törenin ardından Radikal’in sorularını yanıtlayan Özbek, ödülün onur verici oldu
ğunu söyledi.

Duygularınızı ö
ğrenebilir miyiz?
Son derece mutluyum, onur verici bir ödül. Türkiye’de bu alanlarda verilen ödüllerin bence en önemlisi. Çünkü bilim ve sanat alanında gerçekten üst derecede hizmet vermi
ş kişilere veriliyor. O bakımdan mutluyum. İkincisi, Aydın Doğan ödülünün ikinci defa halk müziğine ödül vermesi düşüncesi, bir halk müziği mensubu olarak beni çok memnun etti, onurlandırdı.

Tören sırasında neler hissettiniz?
Tören son derece görkemli geçti. Ödül töreninden sonra Zafer Gündo
ğdu’nun yönetiminde güzel bir halk müziği konseri verildi. Konuklar, dinleyiciler çok memnun oldular.

Yıllardır Türk halk müzi
ği alanında çalışmalar yürütüyorsunuz, bu müziğin bugün yeterince ilgi gördüğünü düşünüyor musunuz?
Evet, dü
şünüyorum. Çünkü aslında bütün Anadolu genellikle halk müziği dinlemekte. Fakat bu duygu, bu dinleme ölçüsü aslında pek görülmüyor, yayılmıyor. Bugün en çok dinlenen müzik, özellikle Anadolu’yu göz önüne alacak olursak, halk müziği. Ve gereken ilgiyi de görüyor. Konservatuvarlarımızdan yetişen genç sanatçılar, halk müziğimizi daha ileri noktalara götürme gayreti içindeler. O bakımdan genç sanatçılara da çok şey borçluyuz. Halk müziği daha da güzel günlere gidecek diye ümit ediyorum.

Sizin gibi sanatçıların böylesine ödüllerle onore edilmesi hakkında ne dü
şünüyorsunuz?
Tabii ki onore edilmek, ödüller almak aslında daha sonraki ku
şakların daha da ciddi çalışmalarına, daha da verimli olmalarına sebep olacaktır. O bakımdan böyle çeşitli kurumların ödül vermelerini takdirle karşılıyorum.

ÖMRÜNÜ TÜRK HALK MÜZ
İĞİNE ADADI
Mehmet Özbek 1945 yılında
Şanlıurfa’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı. Öğrencilik yıllarında, İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Türk Müziği Nazariyatı Bölümü’ne devam etti. 1966 yılında TRT’nin açmış olduğu sınavı kazanarak bu kurumda çalışmaya başladı.

1982’de de TRT Müzik Dairesi Türk Halk Müzi
ği ve Oyunları Müdürü görevlerine atandı. 1977-1986 yılları arasında TRT Türk Halk Müziği Denetleme ve Repertuar Kurullarında da üye ve başkan olarak görev yaptı. 1983-1995 yılları arasında Hacettepe, 1998-2000 yılları arasında Gazi, 2006-2007 ders yılında ise Ankara Üniversiteleri Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri Halk Bilimi Anabilim Dallarında Türk Halk Müziği dersleri verdi. 1996-2002 yılları arasında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bilim Kurulu Üyesi olup Müzik Perde ve Sahne Sanatları Kolu Başkanı olarak çalıştı. Haziran 1986’dan başlayarak kuruluşunu gerçekleştirdiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun şefi olarak görevini sürdürdü. 2007 yılında emekliye ayrıldı.

1966 yılından itibaren profesyonel olarak Halk Müzi
ği ses sanatçısı ve koro şefi olarak çalıştı. Başta Urfa olmak üzere Anadolu’da birçok yörenin; yurtdışında ise Irak, Azerbaycan, Yugoslavya, Bulgaristan ve Romanya Türklerinin halk ezgilerini derledi. Sözlü ve sözsüz olmak üzere bunların 300 kadarını TRT repertuarına kazandırdı.

Plakları: Altun Hızma, Türkülerin Dilinden, Mum Kimin Yanan Kerkük,Yadigar Türküler.
Kitapları: Folklor ve Türkülerimiz, Müzik E
ğitimi, Türk Halk Çalgı Bilgisi, Türk Halk Müziği Terimleri Sözlüğü, Türkülerin Dili.

Foto
ğraf: Mehmet Özbek e (ortada) ödülünü Aydın Doğan (sağda) ve Hüseyin Avni Mutlu takdim etti.


Radikal’den alıntıdır.

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021