Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Doğu Yücel
 
 
Yayımlanan Sayı : 1208

Iron Maiden özlemi bitiyor. - 13.04.2011

Genelde Fenerbahçe – Galatasaray maçlarından önce karşılaşğımız Biletix kitlenmesi 4 Nisan pazartesi günü bir müzik festivali yüzünden gerçekleşti. Sonipshere Festivali 2011 gruplarını Iron Maiden, Slipknot, Alice Cooper, In Flames ve Mastodon şeklinde açıklayınca sosyal paylaşım ağlarında ufaktan bir infial başlamıştı zaten. Twitter’da en çok bahsedilen lafları sıralayan trending topics’e göre son iki haftadır Iron Maiden kelimesi Türkiye’de en çok konuşulan şeylerden biri. Düşünün, Nihat Doğan’ın bile üzerinde!

Bu ilgi alaka biletlerin satı
şa çıktığı gün fırladı ve nihayetinde Biletix kitlendi. E kolay değil, Türkiyeli heavy metalseverler bu anı yaklaşık 20 yıldır bekliyorlardı. İlk olarak 1993’te Metallica için İnönü’yü doldurduğumuzda hayal kurmaya başlamıştık “Iron Maiden’ı da burada izleriz” diye. Fakat Ahmet San buna inanmadı, bir röportajında “Iron Maiden en fazla 10 bin kişi çeker” dedi. 1998’de Yapı Kredi Festivali dahilinde Iron Maiden ülkemize geldi ama efsanevi vokalistleri Bruce Dickinson ve usta gitarist Adrian Smith yoktu, kimse onu Iron Maiden’dan saymadı. Buna rağmen grup Harbiye Açıkhava’yı iki gece fullemişti.

Mekan problemi
Derken H2000’le birlikte Ömerli’de, Rock’n Coke’la birlikte Hezarfen’in görkemli sahnesinde Iron Maiden’ı izlemenin hayallerini kurduk. Olmadı, olamadı, olduramadık. Rock’n Coke’un online anketlerine bile konmadı Iron Maiden, yani Türkiye’de çok büyük bir fan kitlesine sahip efsanevi bir rock grubu rock seyircisine seçenek olarak bile sunulmadı.
İmza kampanyaları yapıldı, internet grupları açıldı, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Tez, Mansur Forutan gibi kalemler defalarca yazdı, daha da ötesi bir ilk yaşandı; 100 kişilik bir hayran grubu Beyoğlu’nda pankartlarla ve bayraklarla Iron Maiden’ın Türkiye’ye gelmesi için yürüyüş yaptı. Ama nafile. Avrupa’nın en büyük gezici müzik festivali Sonisphere Türkiye’ye el atmasaydı herhalde hiçbir zaman göremeyecektik rock tarihinin en tanınmış maskotu Eddie’yi.

Festivalin mekanı olarak Küçükçiftlik Park açıklanınca büyük bir tepki do
ğdu haliyle. Daha önce kapasitesinin 8000 olduğunu bildiğimiz mekana rockseverler nasıl sığacaktı? Açıklama Küçükçiftlik Park’ın internet sitesinden geldi, buna göre lunapark aletleri tamamen çıkarılmış ve böylece kapasite 17 bine çıkmış, 34 metrelik yepyeni dev bir sahne de kurulmaya başlanmış.

Fakat ikna olunmadı, festivalin organizatörü Purple Concerts’a tepkiler dinmek bilmiyor. Facebook’ta mekanın de
ğiştirilmesi amacıyla açılan en az 5 grup var. Ekşi Sözlük’çüler de sinirli, bir mühendis adayı hesap kitap yapmış, oraya 17.000 kişinin sığamayacağını iddia ediyor. İngiliz rock efsanesini sırasıyla İnönü’de, Ömerli’de, Hezarfen’de hayal ettikten sonra Küçükçiftlik’te izleyecek olmak buruk bir sevinç ve de izdiham olur mu diye ciddi bir endişe bırakıyor zihinlerde.

Üstelik Maiden tek ba
şına gelmiyor. Slipknot gibi tek başına gelse bile Küçükçiftlik’i doldurabilecek bir grup ve ölümsüz bir rock figürü olan Alice Cooper da var. Türkiye’de en çok sevilen metal gruplarından biri olan In Flames ve Grammy adayı Mastodon da cabası.

Tabii kadro bu kadar “a
ğır”, mekan da bu kadar küçük olunca bilet fiyatları da yüksek oluyor. Biletix hizmet bedeliyle normal bilet 148.50 TL, sahne önü 295 TL, VIP teras ise 520 lira. Bilet fiyatları geçen sene üç gün yapılan festivalin fiyatlarına yakın. Kısacası Iron Maiden geliyor ama Iron Maiden sevenlerin çilesi sona ermiş gibi görünmüyor.

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020