Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 43 müzisyen gazete okuyor
 
 
Tolga Akyıldız
 
 
Yayımlanan Sayı : 1201

Tadından yenmez - 04.04.2011

Atiye bu sene Eurovision'a gidememiş olabilir ama yeni albümü 'Budur'la, zaten kayda değer bir müzik kariyerine daha da sağlam bir halka ekledi

MÜZ
İK
Atiye: Budur
Pasaj Müzik


2007’de ilk albümünü yayımladı
ğında çocuk şarkıcı kıvamındaydı. İki yıl sonra Atiye, kendi adını taşıyan ikinci albümünde usta müzisyenlerin de desteğiyle hak ettiği patlamayı yaptı. Albüm, kuşkusuz o yılın en iyilerinden biriydi. Atiye; Türkiye’deki herhangi bir ekolün takipçisi değildi. Çocuk yaştan itibaren kulağını Batı müziği armonisi doldurmuştu. Ancak Türk müziğine, gırtlak nağmelerine de çok uzak hissetmiyordu kendini. Almanya’dayken de belli ki R&B’nin iyi örneklerini dinliyordu. Öte yandan; Türkiye’den dinlediği isimler de doğru isimlerdi. Yani müzikal anlamda sağlıklı beslendi. İşte tüm bu sebeplerle ortaya çıkan sound ve şarkılar İsmail YK’nın yaptığı “Frankenştayn pop” gibi bir şey de; Türk dinleyicisine uzak “çeviri pop” gibi bir şey de olmadı. Atiye kendi sound’unu çabucak buldu.

Daha bütünlüklü, daha olgun
Tüm bunlara Atiye’nin özel sesi, gençli
ği, güzelliği, şarkı yazarlığı ve dansçılığı da eklenince; kendileri tadından yenmez oldu. Sanatçının yeni albümü ‘Budur’, bir önceki albümdeki kadar hit barındırmıyor. ‘Muamma’, ‘Salla’, ‘Kal’, ‘Deli Ya’ ve ‘Dondurma’ gibi beş benzemez hiti aynı potada eritmeyi beceren Atiye’nin son albümünde öne çıkan ‘Budur’, ‘Güzelim’, ‘Asla’ gibi şarkıların toplamda aynı etkiyi yaratma olasılığı düşük. Ancak sound olarak bu albüm daha bütünlüklü, Atiye daha olgun. Bütünlüklü diyorum ama; Acara Özerk Cumhuriyeti’nin tanıtımı için kaydedilen ‘Batum Türküsü’ de var, yarı Arapça oyun havası ‘Hali Hali Hal’ de var. Klip çekilme olasılığı düşük ama samimi balad’lar, orta tempo şarkılar ve Suat Ateşdağlı’nın ‘Budur’ remix’i de cabası. Bu sene Eurovision’a gidemedi Atiye. Ama eninde sonunda gidecek tahmin ediyorum. Hem Atiye biraz pişer bu arada; hem de TRT, Hadise ile yaşadığı deneyimi unutup yeniden kadın sanatçı gönderecek kıvama gelir.

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020