Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 59 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serdar Kökçeoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1196

Elektro akustik bir ağıt - 28.03.2011

Çağdaş müziğin bir uzantısı olan elektronik müzik ile popüler elektronik müzik arasında bir ayrım yapmaya çalışmak insanı türlü tuzaklara düşürebiliyor. Az önce bir tanesini yaptık mesela, ‘popüler’ diyerek. Yapmaya da devam edelim: Çağdaş elektronik müzik için ciddi, saygın veya akademik gibi sıfatlar kullanalım. Karşı taraf için de, ‘dansla barışık’ ve ticari diyelim. Ve fakat bazen karşımıza Autechre gibi bir grup çıkıyor ve ciddi ile popüler olan arasındaki ayrım aynen yalan oluyor. Autechre, aynı anda akademik, ciddi, deneysel, popüler ve ‘dansla barışık’. Şimdi bu olgunluğu gösterdikten sonra işimizi kolaylaştırmak için bir geri adım atalım: Memleketin ‘ciddi’ ve ‘akademik’ elektronik müzik adamlarından Erdem Helvacıoğlu’nun birkaç ay önce sessizce raflarda yerini alan albümüne yakından bakalım. Helvacıoğlu; İlhan Mimaroğlu ve Bülent Arel gibi elektronik müzik üstatlarımızla aynı kaderi paylaşıyor: Çalışmaları dışarıda el üstünde tutulurken, ülkede çıt yok. Derin bir sessizlik. Mühim ödüller alıyor, albümleri Textura gibi saygın yerlerde övgüler topluyor, memleket sınırları dışında namı yürüyor. İşte bu sebeple, müzisyenin Ros Bandt ile beraber doğaçladığı Black Falcon isimli albüme kayıtsız kalmak adeta bir suç. 

Do
ğaya adanmış doğaçlamalar
Nesli tükenen ‘kara do
ğan’ için yapılmış doğaçlamalardan oluşan bir ağıt niteliğinde ‘Black Falcon’. Ros Bandt’ın eksantrik enstrümanı tarhu ile çaldığı hüzünlü müziği ile Helvacıoğlu’nun elektronik ve gitar ağırlıklı ambient altyapısı birleşerek adeta işitsel bir yolculuk ortaya koyuyor. Bunu hayali bir belgesele yapılmış bir müzik gibi de dinleyebilirsiniz. Film, tiyatro ve multimedya projeleri için de müzik üreten Helvacıoğlu’nda yoğun bir sinema duygusu olduğunu söylemek gerek. En baştaki tartışmalı ayrıma geri dönelim; akademik, ciddi ama aynı zamanda kolayca içine girilebilecek, hayli etkileyici bir müzik.

MÜZ
İK
Erdem Helvacıo
ğlu & Ros Bandt,
Black Falcon,
Pozitif
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020