Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Zekeriya S. Şen
 
 
Yayımlanan Sayı : 1180

Slumdog Millionaire: Dünya Müziğinin Zaferi - 04.03.2011.Slumdog Millionaire

Hintli müzisyen A.R. Rahman Danny Boyle’un Oscar’larda sekiz heykelcik kazanan filmi “Slumdog Millionaire”in film müziklerine imza atan dünyaca tanınan bir besteci. Mumbay’ın köhne ara sokaklarında ve gecekondu bölgesinde çekilen filmin gerçekleri yansıtabilmesi için yerli bir bestecinin dokunu
şuna ihtiyacı olduğu hiç kuşkusuz. Bu noktada Danny Boyle’un A.R. Rahman’la işbirliğine girişmiş olması çok akıllıca.

Konu Hint müzi
ği olunca A. R. Rahman’ın eline su dökmek biraz zor. Bestecinin çalışmalarının Hindistan dışındaki müzik severler tarafından kolayca algılanabilir olması en büyük hüneri. A.R. Rahman geleneksel ve çağdaş Hint melodilerini ve ritimlerini bir terzi gibi işleyerek modern Batı müziği ve vurmalı çalgılar ile kolaylıkla evlendiriyor.  Yaptığı müziklerde o kadar doğurgan ve orijinal ritimlere imza atabilen A.R. Rahman Çennay’ın (yeni adı Madras) Mozart’ı olarak biliniyor.

Güney Asya kıtasında çok büyük bir yıldız olan A.R. Rahman
şu ana kadar yüz milyon üzerinde CD ve ortalama 200 milyon üzerinde kaset satarak bölgenin en tanınan ve üretken sanatçılarının başında yer alıyor. Öte yandan özellikle Café Del Mar serisi sayesinde Batılı müzik severlere de uzak olmayan A. R. Rahman tam bir Dünya Müziği sanatçısı.

Filmin müzi
ği sürdürülebilir modern bir ritimsel harmanlama üzerine odaklı olup hem klasik Bollywood üretimlerine sahip çıkıyor hem de dünyanın geri kalan kısmında yer alan müzikseverlere rahatlıkla algılanabilirlik ve ulaşılabilirlik sağlıyor. “Slumdog Millionaire”in müziği keskin dönemeçlere sahip, cesur ve yüksek sesli. Her film müziğinin sahip olmadığı bir özelliğe de sahip olan “Slumdog Millionaire”, filmden bağımsız olarak rahatlıkla dinlenebiliyor.

Britanya müzik platformunda “di
ğer müzik” yapan sanatçı olarak tanınan 1977 doğumlu Mathangi “Maya” Arulpragasam namı değer M.I.A. albümün en büyük katkıcılarından. A.R. Rahman ile birlikte yaptıkları ‘O… Saya’ adlı parça albümün açılışını yapmasının yanı sıra bu yıl Oscar’larda en başarılı parça ödülünü kucakladı ve böylece bu ödülü kazanan ilk Dünya Müziği parçası oldu. M.I.A daha sonra dünya çapında ün kazanan parçası ‘Paper Planes’ (adeta bu film için özel yazılmış havasında) albümün ilerleyen bölümlerinde orijinal ve A.R. Rahman’ın elinden geçen DFA Remiksi ile tekrar karşımıza çıkıyor. Albümdeki dikkat çeken diğer parçalar arasında hip-hop sanatçısı BlaaZe’in yer aldığı aksak ritimli ‘Gangsta Blues’; Jamal’ın tren istasyonunda çocukluk sevgilisini beklediği sahneyi süsleyen ve Suzanne’nin vokalleri ile işlenen ‘Latik’s Theme’; hem albümün hem de filmin doruğunu temsil eden beş dakikanın üzerinde olan Sukhivinder Singh, Tavni Shah ve Mahalaxmi Iyer vokalleri ile süslenen ‘Jai Ho’ parçaları yer alıyor.

Danny Boyle filmlerinde her zaman müzik farklı de
ğerlendirilmiştir ve hep kendine özgü bir karizması olmuştur. Bunun en güzel örneği hiç şüphesiz “Trainspotting” de oldu ancak “Slumdog Millioire” bu üne farklı bir açıdan ortak çıkabilecek niteliklere sahip. Hatta hitap ettiği nüfusu, kitleyi ve tek bir tarza bağlı kalmayıp daha geniş bir yelpazeye sahip olması bir Dünya Müziği tutkunu olarak kanımca biraz daha ön plana çıkartıyor.

Tıkabasamüzik


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020