Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 42 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1133

Kulaklarımız Berlin ve Viyana'da - 29.12.2010

2010 sona ererken, gözler Berlin ve Viyana Filarmoni Orkestralarının vereceği konserlere çevrildi. İlki cuma saat 18.15'te NTV'de, diğeri cumartesi 12.15'te TRT Müzik kanalında canlı yayımlanacak. Klasik müziğin 'zirve' konserlerini kaçırmayın

Berlin Filarmoni Orkestrası’nın cuma ak
şamı gerçekleştirilecek ‘Yıl Sonu Gala Konseri’ni dünyanın en gözde genç şeflerinden Venezüellalı Gustavo Dudamel yönetecek.

Türk müzikseverler, klasik müzik dünyasının, biri artık geride kalan yılı sonlandıran, di
ğeri de yeni bir yılı başlatan iki geleneksel konserinden bu yıl da mahrum kalmayacaklar. Berlin Filarmoni’nin, ‘Silvesterkonzert’ diye bilinen ‘Yıl Sonu Gala Konseri’ 31 Aralık akşamı, Türkiye saatiyle 18.15’ten itibaren NTV’de naklen izlenebilecek. Bu yılki konserin en önemli özelliklerinden biri, Berlin Filarmoni’yi, genel müzik direktörü Simon Rattle değil günümüz klasik müzik dünyasının en gözde genç şeflerinden, herkesin gözünün üstünde olduğu Venezüellalı Gustavo Dudamel’in yönetecek olması. Gecenin solisti de son yıllarda klasik müzik dünyasının en heyecan verici yıldızlarından biri olarak öne fırlayan Letonyalı mezzosoprano Elina Garanca. 

Farklı bir konser olacak
Konserin programı, sevilen Fransız ve ıspanyol klasiklerinden olu
şuyor. Berlioz, Saint-Saens ve Bizet’nin ardından konser, de Falla’nın ‘Üç Köşeli şapka’ bale süitiyle sona erecek. Dünya üzerindeki sanatçı ve toplulukların yüzyıllar içinde ilmek ilmek dokuyup artık sübjektif imzaları kıvamına getirdikleri ‘yorum anlayışları’ üzerine kafa yoran müzikseverlerin dikkatini çekecek türden bir konser olacak bu. Çünkü 31 Aralık akşamı karşımızda her zaman rastlayamayacağımız türden bir manzara peyda olacak: Venezüellalı bir şefin yönetimindeki, çoğunluğu Alman müzisyenlerden oluşan bir orkestra, bir Letonyalı opera sanatçısına, ıspanyol esinli Fransız eserlerinden oluşan bir repertuvarda eşlik edecek! Bu arada, konseri izlerken Berlin Filarmoni’nin kontrbas grubuna dikkatle bakmanızı öneririm. Gruptaki üyeler arasında genç ve yakışıklı bir kontrbas virtüozunu, bir yıldır Berlin Filarmoni’nin asil üyesi sıfatıyla orkestranın konserlerine çıkan Fora Baltacıgil’i göreceksiniz…

Öte yandan, yeni yılın ilk gününü ya
şadığımızı belgeleyen etkinliklerin başında gelir, Viyana Filarmoni Orkestrası’nın 1 Ocak tarihli geleneksel konseri… 2011 yılının ilk günü, Türkiye saatiyle 12.15’te bu klasik müzik başkentinin göbeğinde, ‘Musikverein’ diye bilinen, duvarından tavanına altın kaplı Müzik Dostları Derneği Salonu dünyanın dört bir yanından, sırf bu konser için şehre akın eden Viyana Filarmoni tutkunlarıyla tıklım tıklım dolar. ‘San Remo çiçekçileri’nin bu özel gün için orkestraya armağan ettiklerini her yıl canlı yayında yeniden öğrendiğimiz rengârenk çiçekler, Musikverein’i Schönbrunn sarayının bahçesine dönüştürür. Ve saati geldiğinde, 1-2 kadın müzisyen dışında erkeklerden oluşan Viyana Filarmoni sahnedeki yerini alır, ardından da orkestranın kalbinde özel bir yere sahip olduğunu bildiğimiz ünlü bir şef podyuma çıkar ve her yıl, birkaç ekleme çıkarma dışında, hemen hemen aynı repertuvar seslendirilir. 

Gelecek yıl için ba
şvuru zamanı

Bu yıl Türkiye dâhil 50’yi a
şkın ülkede naklen yayınlanacak ‘Yeni Yıl Konseri’ni, genç Avusturyalı şef Franz Welser-Möst ilk kez yönetecek. ‘Vals-polka’ deyip geçmeyin, hele Viyana Filarmoni’nin bunları alışkanlıktan dolayı, sanki çocuk oyuncağıymış gibi yorumlayacağı hissine kapılmayın çünkü orkestranın, belki de en fazla bu konserinde, kendilerini yönetecek şefin seçimi konusunda titizlendiği bilinir. Çünkü tüm dünyanın gözlerini üstlerine çevirdiği bu konseri, Viyana valsleri-polkalarının yorumunda kendileriyle aynı anda soluk alıp verebilen, Avusturyalı olarak doğmasa bile bu ülkenin müzik geleneğini içselleştirmiş bir tanınmış şefin yönetmesi istenir. Yeni yıl konserleri tarihi boyunca kurulmuş başarılı orkestra-şef birliktelikleri arasında Karajan, Kleiber, Mehta ve Pretre en dikkat çekenleri. Bakalım Möst ne kadar başarılı olabilecek?

Aklınızda bulunsun, Viyana Yeni Yıl Konseri’ni önümüzdeki yıl Musikverein’de izlemek isterseniz bilet çekili
şine katılmanız gerekiyor çünkü talep çok fazla. Çekilişe katılmak için orkestranın http://www.wienerphilharmoniker.at sitesindeki formu doldurup göndermeniz yeterli. 30-31 Aralık ve 1 Ocak günlerinde yapılacak 3 konserden birine (ılk iki konser daha ucuz fiyatlı ve daha az önem taşıyor) katılmak isterseniz, 2-23 Ocak 20 11 tarihleri arasında yapılacak çekilişi kaçırmamanızı öneririm. 

TRT’nin isabetli kararı
Viyana Yeni Yıl Konseri 1 Ocak 2011’de saat 12.15’de TRT Müzik kanalından naklen yayınlanacak. Geçen yıl, TRT’nin bir ba
şka kanalında yayınlanacakken bir kazaya kurban giden bu anlamlı konserin bu yıl TRT Müzik’te yayınlanması çok isabetli bir karar; bu kararı verenleri kutluyor, tüm müzikseverlerin Berlin-Viyana konserlerinin keyfini çıkarmalarını diliyorum…   

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020