Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Fatoş Karahasan
 
 
Yayımlanan Sayı : 1119

Popstar jürilerinden Fazıl Say’a müzik eleştirisi... - 09.12.2010

Bayhan, Firdevs, Abidin, Barış… soyadlarını bile hatırlamadığımız gençler. Hepsinin Türkiye’nin popstarı olma hayali vardı

Büyük bir bölümünün nota bilgisi sıfırdı. Müziğin alfabesini bilmeden, dinleyerek ezberledikleri şarkıları söylüyorlardı. Onlar seslerini titretip doğru notaları bulmaya çalışırken, kulaktan dolma müziğe alışkın dinleyiciler de heyecanla taraf tutuyorlardı. Jüri üyelerinden Deniz Seki, “Ben topluma kötü örnek olacak bir adama oy vermem” diyerek afilli bir biçimde salonu terk ediyor. Başbakan ailece Bayhan’ı beğendiklerini dile getiriyor. Halk SMS’lerle, sınıf çatışmasını popstar yarışmasına taşıyordu.

Sonra, Popstar Alaturka dönemi başladı. Jüri koltuğuna bu kez, nota bilmediğini, sürekli vurgulayan Ebru Gündeş; musiki bilgisiyle herkesin fevkinde olduğunu bağıra bağıra anlatan Bülent Ersoy, eşi Sevim Emre’nin iddialı giysilere gark ettiği ağır ağabeyimiz Orhan Gencebay ve müzikten çok şekile takılan acı dil ustası Armağan Çağlayan vardı. Jürinin eleştirileri karşısında“Hocam, beni affedin” diyen ezik tavırları da, “siz kim oluyorsunuz, beni halkım seçecek” diye SMS’lere göz kırpan çıkışları da gördük. Skandallar, söylentiler ve bolca atışma arasında bu günleri de geride bıraktık.

Son dönemde müzik jüriliği Twitter eksenine taşındı. Fazıl Say, Armağan Çağlayanvari “doğru olanı, söylerim” tavrıyla arabesk müzik hakkında keskin bir çıkış yapınca, karşısında çoksesli bir eleştiri korosu oluştu.

Say, “Nasıl alfabe bilmeden okur yazar olunmazsa, nota bilmeden, müziğin evrensel kalıplarını kullanmadan müzik yaratılamaz” anlamına gelen sözler söyledi. “Vay, sen kim oluyorsun?” diye cevaplar geldi. “Yemek programı yaparken, arada göbek atmaya başlıyorlar, alttan şehit cenazesi haberi geçiyor. Buna dayanamıyorum” türü duyarlı laflar etti, kimse duymadı. “Yavşaklık” kelimesine takınıldı. Sen sus kardeşim, müziğine bak” denildi.

Fazıl Say düşündüğünü, filtrelemeden söylüyor, ifadesinin biçimine ve çarpıcı sözlere takılınıyor. Geçenlerde Habertürk’te “Orhan Gencebay’la, TV’de, moderatör olmadan, başbaşa müzik tartışmak isterim” dediği yazıldı. Popstar Alaturka Jüri Üyemiz Orhan Gencebay ve Fazıl Say başbaşa şu konuyu birlikte çözseler de, biz de bu doğu-batı sentezine bir tanık olsak. Aydınlansak, iyi olmaz mı?

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021