Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Maaz İbrahimoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1082

Hiç konser veremiyoruz. - 08.10.2010

Kürt müziğinin en önemli kadın seslerinden Nilüfer Akbal, yeni albümü Herîrê’yi Taraf’a anlatırken konser verememekten yakındı.

Kürt müziğin Sezen Aksu’su olarak bilinen Nilüfer Akbal, Herîrê albümüyle tekrar sahneye çıktı. Kuzey Irak’a yaptığı gezilerinin sonucu olarak ortaya çıkan albümde Metin Kemal Kahraman, Ayhan Evci, Jan gibi isimlerin besteleri var. Herîrê, ipek anlamına geliyor. Albümünü Ortadoğulu kadınlara ithaf eden Akbal ile Kürt müziği ve albüm hakkında konuştuk.

Bize Herîrê’yi anlatır mısınız?

Kuzey Irak’a yaptığım gezilerde Kürt sanatçılarla tanıştım ve çok şey öğrendim. Mesela İran’ın sanatçılar beşiği olan şehri Sine’den çok değerli iki müzisyenle tanıştım. İkisi de bana makamları tanıttı ve beraber çalıştık. Yıllarca Batılı bir müzik formasyonundan geçen ve bunu müziğime yansıtmaya çabalayan ben, bu makamları duyunca yeniden sıfır noktasında buldum kendimi.

Albümünüzü kadınlara adamışsınız.

Ben de burada Ortadoğulu kadınlara ilgi çekmek istedim, onların adını taşıyan şarkılarım onlara bir özgürleşme çağrısıdır.

Peki, Kürtçenin tüm lehçelerinden şarkılar söylüyorsunuz? Bu zor değil mi?

Zazaca zaten anadilim, Kurmanciyi ise Türkçeden sonra öğrendim. Tabii öğrenmemde Kürtçe müziğin epey bir katkısı oldu. Soranice ise fonetik olarak Zazacaya yakın. Böyle çokdilli bir memlekette, ben de bu kulak dolgunluğunu biraz ileri düzeye götürüp şu dilleri doğru düzgün öğreneyim dedim.

Kürtçe söyleyenler Harbiye Açık Hava’da konser veremiyor diyerek şikâyetinizi belirtmiştiniz...

Türkiye’de bırakın Harbiye’yi bir köyün resmi bir salonunda bile konser yapma hakkınız yok. Dolayısıyla Kürt müzisyenler siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin etkinliklerine, hatta düğünlere gitmek, buralardan aldıkları kısıtlı paralarla geçinmek durumundalar. Tabii hem müzisyenler hem dinleyenler için acılı bir durum bu. Bu mecralarda, yani kamusal alanda kendi sanatçılarını görmek Kürtlerin de hakkı. Bunu söylemek zorunda olmak bile bir ülkenin utanç kaynağıdır. Bu hak yıllardır ellerinden alınmış. Belediyelere, konser salonlarına da bir yazı gitmelidir ki, Kürt sanatçılar da buralarda dinleyicileriyle buluşabilsin. Yıllarca gittiğim her etkinlik için, sabıka kaydı almak zorunda kaldım.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020