Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1756
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1048

Müzik eğitimine ilgisizlik had safhada - 12.07.2010

Bir yayın sezonunun daha sonuna yaklaşırken tüm Mavi Nota dostlarına iyi bir hafta geçirmelerini dileyerek başlıyorum bugünkü yazıma.

Malumunuz olduğu üzere okullar tatile girdi, karneler verildi, not yükseltme sınavları yapıldı, birkaç gün sonra da öğretmenler tatile girecek. Bu koşuşturmanın içinde müzik öğretmenlerinin ve müzik eğitiminin yeri nedir diye soracak olursak, karşılığında kocaman bir “hiç” demek ayıp olmaz sanırım.

Burada daha önce de yazmıştım, özellikle orta öğretimde müzik eğitiminin sistem içindeki içler acısı durumunu.

Ama o günlerden bu yana müzik eğitimin ileriye gitmesi konusunda hiçbir şey yapılmadığı gibi aksine geriye doğru bir gidiş sözkonusu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Eğitimi Ana Sanat Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahar Güdek, lise eğitiminde resim, müzik ve beden eğitiminin bir parantez içinde öğrenciye sunulduğunu ve öğrencilerden bu üç dersten birini seçmelerinin istendiğini söyledi. Öğrencinin seçtiği dersi 3 yıl boyunca gördüğünü belirten Güdek, öğrencilerin de çoğunlukla, ''daha kolay yapabiliriz, bizi zorlamaz'' düşüncesiyle beden eğitimi dersini seçtiklerini iddia etti. Yabancı dil öğrenmekte zorluk yaşanması gibi nota dilini öğrenmekte de zorluk yaşayan öğrencilerin müzik eğitimine sıcak bakmadıklarını söyleyen Güdek, bu nedenle seçmeli ders olunca müziği geri planda bıraktıklarını söyledi.

Diğer sanat dalları ile kıyaslandığında müziğin tüm insanların hayatında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Güdek, şunları kaydetti: ''Müzik hepimizi sarmalayan bir sanat dalı. Eğlenirken, dinlenirken müziksiz yapamıyoruz. Diğer sanat dallarından daha çok hayatımızda yer kaplamasına rağmen müzik, eğitim sistemimizin içinde hak ettiği yerde değil. Eğitim sistemimiz tamamen sınava dayalı bir sistem haline geldi. Sınava dayalı eğitim sisteminin içinde müzik eğitimi bir kenara itildi. İstiklal Marşı'nı bile düzgün söyleyemeyen bir toplum haline geldik. Ailelerin gelecek kaygısı müzikle ilgilenen çocukları bile sınav dönemi müzikten koparıyor. Hepimiz müzik dinliyoruz ama müzik bilgimiz yok.''

Venezuela, Japonya gibi ülkelerde müziğin eğitimdeki öneminin çok iyi değerlendirildiğini, bununla ilgili projelerin bu ülkelerde hayata geçirildiği örneklerini veren Güdek, Venezuela'da sokak çocuklarının müzikle yeni bir hayata kavuşturulduğunu, Japonya'da ise müziğin öğrenme üzerindeki olumlu etkilerinin eğitim sisteminin içine sokulduğunu anlattı.

Genel olarak insanların ortalama müzik yeteneğine sahip olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Güdek, eğitim sisteminin içinde müzik eğitiminin daha çok yer verilmesi ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sayın Bahar Güdek, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada meseleyi tam on ikiden vurmuş durumda. Anadolu Ajansı aracılığı ile posta kutumuza düşen bilgiler doğrultusunda sözlerini sizlerle paylaşma gereği hissettim.

Çünkü söylediklerinin altına bende imzamı atıyorum.

Müzik eğitimine ilgilis kalmayı şiar edinmiş bir eğitim ve modelinde gelişmenin söz konusu olamayacağını da son söz olarak burada vurgulamak isterim.

Ve son ayların en popüler şarkısını Amy Winehouse’un yorumuyla dinliyoruz:  You Know I’m No Good

Çarşamba günü görüşene değin tüm müzik dostlarına bol müzikli günler diliyorum.

Esen kalın.
Müfit Semih Baylan
Editör


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020